Επαγγελματικό προφίλ

εργάτης αρμαθιάσματος φύλλων καπνού/εργάτρια αρμαθιάσματος φύλλων καπνού

Φακός ρόλου

Η τέχνη της αρμαθιάσματος φύλλων καπνού είναι μια παραδοσιακή και εξειδικευμένη εργασία, απαραίτητη για την παραγωγή υψηλής ποιότητας καπνού. Ως εργάτης/εργάτρια αρμαθιάσματος, συμβάλλετε άμεσα στην αξιοποίηση της πρώτης ύλης και τη διατήρηση αυτής της σημαντικής βιομηχανίας.

Περίληψη

Ως εργάτης/εργάτρια αρμαθιάσματος φύλλων καπνού, η εργασία σας επικεντρώνεται στην προσεκτική και χειρονακτική τακτοποίηση των φύλλων καπνού, έτοιμα για περαιτέρω επεξεργασία. Η ακρίβεια και η προσοχή στη λεπτομέρεια είναι ζωτικής σημασίας για να διασφαλιστεί η ποιότητα του τελικού προϊόντος. Η διαδικασία απαιτεί φυσική αντοχή και εξοικείωση με τις παραδοσιακές τεχνικές.

Βασικές Υποχρεώσεις:
  • • Επιλογή φύλλων καπνού με το χέρι, διαχωρίζοντας τα κατάλληλα για αρμαθιάσμα.
  • • Τακτοποίηση των φύλλων με τα πλατιά άκρα τους, το ένα πάνω στο άλλο, με ακρίβεια και ομοιόμορφα.
  • • Τύλιγμα και δέσιμο των φύλλων γύρω από τα πλατιά άκρα, δημιουργώντας τα αρμαθιά.
55%
Ανθεκτικότητα Βαθμολογία · 2026 (Το υψηλότερο είναι καλύτερο)
Ανώτερη δευτεροβάθμια εκπαίδευση 32% Έκθεση σε ΤΝ
Έναρξη αξιολόγησης Career DNA
Labour market

Πού ζητείται αυτό το επάγγελμα

Καταγεγραμμένες ελλείψεις και πλεονάσματα εργατικού δυναμικού, ανά έτος. Δημοσιεύεται για ομάδες επαγγελμάτων, όχι για μεμονωμένους τίτλους θέσεων.

Καταγράφηκε έλλειψηΚαταγράφηκε πλεόνασμαΚαταγράφηκε άλλο έτοςΔεν καλύπτεται από αυτή την πηγή

Βαθύτερο χρώμα: καταγράφηκε το ίδιο περισσότερα συνεχόμενα έτη.

Τα στοιχεία καλύπτουν: Τεχνίτες επεξεργασίας τροφίμων, επεξεργασίας ξύλου, ειδών ένδυσης και ασκούντες συναφή επαγγέλματα — 115 επαγγέλματα, μαζί με αυτό.

1 από 4 με έλλειψη20259 από 27 αναπτύσσονται705kθέσεις έως το 2035

Έλλειψη: Bulgaria.

Μακροβιότερη έλλειψη: Bulgaria, 2 χρόνια.

Επιλέξτε μια περιοχή στον χάρτη για να δείτε τα στοιχεία της.

Σχετικά με την πηγή

Πηγή: ELA/EURES, ελλείψεις και πλεονάσματα εργατικού δυναμικού. Τα στοιχεία δημοσιεύονται σε επίπεδο επαγγελματικής ομάδας και καλύπτουν την Ευρώπη. Οι εκδόσεις διαφέρουν ως προς τη διάρθρωση του παραρτήματος και τις χώρες που καλύπτονται, οπότε μια μεταβολή μεταξύ ετών δεν σημαίνει πάντα ότι άλλαξε η αγορά εργασίας. Οι χώρες με γκρι δεν καταγράφηκαν, που δεν σημαίνει ισορροπία.

Εξερευνήστε περισσότερα

Βρείτε τη σταδιοδρομία σας και ανακαλύψτε την επιστήμη πίσω από τις προτάσεις μας.

Καθοδηγείτε άλλους; Δείτε το NexPath για σχολεία και γραφεία.
Γρήγορος έλεγχος προσαρμογής

Θα μπορούσε οεργάτης αρμαθιάσματος φύλλων καπνού/εργάτρια αρμαθιάσματος φύλλων καπνούνα σας ταιριάζει;

Απαντήστε σε τρεις γρήγορες ερωτήσεις. Αυτή δεν είναι μια πλήρης αξιολόγηση - είναι ένα teaser που θα σας βοηθήσει να αποφασίσετε εάν θα συγκρίνετε το προφίλ σας.

Πρόοδος0/3

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΑξιοπιστία;

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΑναγνώριση;

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΗγεσία;

NexFuture™

Μελλοντικές προοπτικές για εργάτης αρμαθιάσματος φύλλων καπνού/εργάτρια αρμαθιάσματος φύλλων καπνού

The outlook for εργάτης αρμαθιάσματος φύλλων καπνού/εργάτρια αρμαθιάσματος φύλλων καπνού reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Πώς υπολογίζονται αυτές οι βαθμολογίες;

Ο Δείκτης Ανθεκτικότητας (0–100) εκτιμά πόσο δομικά προστατευμένο είναι αυτό το επάγγελμα από την αυτοματοποίηση και τις διαταραχές ΤΝ, βάσει ανάλυσης σε επίπεδο εργασιών. Υψηλότερες βαθμολογίες σημαίνουν περισσότερες εργασίες που απαιτούν ανθρώπινη κρίση. Η Έκθεση ΤΝ δείχνει το εκτιμώμενο ποσοστό ωρών εργασίας που οι τρέχουσες δυνατότητες ΤΝ θα μπορούσαν να επηρεάσουν. Αυτοί είναι δομικοί δείκτες από μοντέλο, όχι προβλέψεις ατομικής ασφάλειας εργασίας.

Παίξτε το μέλλον

Πώς θα μπορούσε να αλλάξειεργάτης αρμαθιάσματος φύλλων καπνού/εργάτρια αρμαθιάσματος φύλλων καπνούκαθώς αυξάνεται η υιοθέτηση της τεχνητής νοημοσύνης;

Αυτός ο ρόλος είναι πιθανό να αλλάξει σταδιακά, με το AI να υποστηρίζει επιλεγμένες εργασίες αντί να αντικαθιστά ολόκληρο το επάγγελμα.

Σημαντικός μετασχηματισμός σε επίπεδο εργασιών εκτιμάται σε 15 έτη (περίπου το 2041) βάσει του επιλεγμένου σεναρίου „Αναμενόμενο“.
~55%
Ανθεκτικότητα
Κίνδυνος αυτοματισμού
EXP~35%
Ανθρώπινη άκρη
MOAT~60%

Ενδεικτικό σενάριο με βάση τη δυνατότητα αυτοματοποίησης εργασιών — όχι πρόβλεψη. Οι τιμές στρογγυλοποιούνται όσο πιο μακριά κοιτάτε.

2026
2034
2046
Ταχύτητα υιοθέτησης AI:

Πώς η τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να αλλάξει αυτόν τον ρόλο

Ντετερμινιστική, βασισμένη σε μοντέλο ερμηνεία των τρεχόντων σημάτων ρόλου — όχι εγγύηση αντικατάστασης.

Ανθρώπινης ιδιοκτησίας 55% Ανθρώπινης ιδιοκτησίας
Τι εξαρτάται ακόμα από τους ανθρώπους
  • εφαρμογή των διαδικασιών ανάλυσης του κινδύνου και των κρίσιμων σημείων ελέγχου
  • εφαρμογή απαιτήσεων σχετικά με την παραγωγή τροφίμων και ποτών
  • εφαρμογή των ΟΠΠ
Το ανθρώπινο πλεονέκτημα Για να μείνετε μπροστά σε αυτό τον ρόλο, εστιάστε στο μέθοδοι αποξήρανσης των φύλλων καπνού και παρασκευή καπνιζόμενων προϊόντων καπνού. Αυτές οι ανθρωποκεντρικές δεξιότητες είναι οι πιο δύσκολες για την AI να αναπαραγάγει τα επόμενα 20 χρόνια.
Βοηθήστε 14% Βοηθήστε
Όπου το AI μπορεί να γίνει συγκυβερνήτης
  • διενέργεια οργανοληπτικής αξιολόγησης τροφίμων
  • υπολογισμός των επιπέδων ζάχαρης των φύλλων καπνού
  • αξιολόγηση της παλαίωσης των φύλλων καπνού
Αυτοματοποίηση 32% Αυτοματοποίηση
Εργασίες που εκτίθενται περισσότερο στον αυτοματισμό

Καμία μεμονωμένη εργασία εδώ δεν είναι ακόμη ιδιαίτερα αυτοματοποιήσιμη.

Λεπτομερής Ανάλυση

Ζωτικά Σημεία & Διανύσματα AI

AI Exposure Vectors

0-100%
Ρομποτικός & Φυσικός Αυτοματισμός 14%

Έκθεση σε φυσική αυτοματοποίηση, ρομποτική και αισθητήρες που οδηγούν τη μετατόπιση εργασιών

AI / Μηχανική Μάθηση 9%

Έκθεση σε ανάλυση με υποστήριξη AI, αναγνώριση μοτίβων και εργασίες προβλεπτικής μοντελοποίησης

Generative AI 2%

Έκθεση στη δημιουργία περιεχομένου, δημιουργική ενίσχυση και εργαλεία μεγάλων γλωσσικών μοντέλων

Γνωστικό Λογισμικό 0%

Έκθεση σε αυτοματοποίηση ροής εργασίας, λογισμικό υποστήριξης αποφάσεων και ψηφιοποίηση διαδικασιών

Τεχνικές λεπτομέρειες
Μεθοδολογία: NexFuture v3.0 Πηγές: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Ενημερώθηκε: Αυγ 2026

Το NexFuture v3.0 εκτιμά την έκθεση στην αυτοματοποίηση απευθείας από τις βασικές ομάδες δεξιοτήτων του ESCO, σταθμισμένη ως προς τη μάζα δεξιοτήτων και βαθμονομημένη με βάση σημεία αναφοράς ειδικών. Οι βαθμολογίες είναι πιθανοτικές εκτιμήσεις, όχι εγγυήσεις. Δείτε τη Λευκή Βίβλο Μεθοδολογίας NexFuture για πλήρεις λεπτομέρειες.

Μετρά την έκθεση στην αυτοματοποίηση. Δεν μετρά αμοιβή, ζήτηση ή πόσες θέσεις εργασίας υπάρχουν κοντά σας.

Μια μέρα στη ζωή

Τι συνήθως κάνουν οι άνθρωποι σε αυτόν τον ρόλο

Γεωργία

Ημέρα στη ζωή

Μια τυπική μέρα ωςεργάτης αρμαθιάσματος φύλλων καπνού/εργάτρια αρμαθιάσματος φύλλων καπνού

09
09:00 · Πρωί
προετοιμασία της αποθήκης παλαίωσης σύμφωνα με τις προδιαγραφές
Προετοιμασία αιθουσών παλαίωσης σύμφωνα με τη μέθοδο αλιπάστωσης, τις συνθήκες αέρα, την υγρασία στον αέρα και τις απαιτήσεις των προϊόντων.
10
10:30 · Μεσημέρι
χρήση του εξοπλισμού της αποθήκης παλαίωσης
Χρήση εργαλείων και εξοπλισμού αποθηκών παλαίωσης, όπως σχοινιά, κρεμάστρες, σκούπες και κλειδιά. Διατήρηση του εξοπλισμού στη θέση του και σε ετοιμότητα για χρήση στην παραγωγή.
12
12:00 · μεσημέρι
αξιολόγηση της παλαίωσης των φύλλων καπνού
Αξιολόγηση της παλαίωσης των φύλλων καπνού για τον προσδιορισμό του σταδίου επεξεργασίας και παλαίωσης του φύλλου.
14
14:00 · Απόγευμα
αποξήρανση των φύλλων καπνού
Αποξήρανση των φύλλων καπνού σε επακριβώς καθορισμένο επίπεδο υγρασίας σύμφωνα με τις προδιαγραφές προϊόντος.
15
15:30 · Αργά το απόγευμα
αρμάθιασμα των φύλλων καπνού
Δέσιμο των φύλλων καπνού σε δέσμη η οποία ονομάζεται αρμαθιά, φροντίζοντας ώστε κάθε αρμαθιά να περιέχει ίση ποσότητα, υπολογισμός του βάρους της αρμαθιάς και ασφαλής διαδικασία αρμαθιάσματος, προετοιμασία των αρμαθιών πριν από τις διαδικασίες αποξήρανσης και επιθεώρησης.
17
17:00 · Σύνοψη
εφαρμογή απαιτήσεων σχετικά με την παραγωγή τροφίμων και ποτών
Εφαρμογή και τήρηση των εθνικών, διεθνών και εσωτερικών απαιτήσεων που αναφέρονται στα πρότυπα, τους κανονισμούς και τις άλλες προδιαγραφές σχετικά με την παραγωγή τροφίμων και ποτών.

Η σειρά εργασιών είναι ενδεικτική. Οι μεμονωμένες ημέρες ποικίλλουν.

Λογισμικό & Τεχνολογίες & Τομείς γνώσης
Λογισμικό & Τεχνολογίες
Microsoft AccessMicrosoft Active Server Pages ASPMicrosoft ExcelMicrosoft Office softwareMicrosoft OutlookMicrosoft PowerPointMicrosoft WordWord processing software
Τομείς γνώσης
  • μέθοδοι αποξήρανσης των φύλλων καπνού

    Διεργασίες που αποσκοπούν να εξαλείψουν την υγρασία των φύλλων καπνού και να τους προσδώσουν άρωμα για την προετοιμασία τους για κατανάλωση.

  • παρασκευή καπνιζόμενων προϊόντων καπνού

    Οι διεργασίες, τα υλικά και οι τεχνικές παρασκευής διαφόρων ειδών καπνιστών προϊόντων καπνού όπως τα πούρα, ο λεπτοκομμένος καπνός, ο καπνός πίπας και τα τσιγάρα.

  • παρασκευή μη καπνιζόμενων προϊόντων καπνού

    Οι διεργασίες, τα υλικά και οι τεχνικές παρασκευής διαφόρων ειδών μη καπνιζόμενων προϊόντων καπνού, όπως ο καπνός που προορίζεται για μάσημα, ο καπνός για εμβάπτιση, τα κόμμεα καπνού και το «snus».

  • παρασκευή υποπροϊόντων καπνού

    Οι διεργασίες, τα υλικά και οι τεχνικές παρασκευής προϊόντων που χρησιμοποιούν φύλλα καπνού ως βάση, όπως ο καπνός για το δέρμα και τα εντομοκτόνα.

  • ποικιλία φύλλων καπνού

    Τύποι ποικιλιών και ποικιλιών καπνού και τα χαρακτηριστικά τους. Σύνδεση χαρακτηριστικών με απαιτήσεις προϊόντων πούρων ή τσιγάρων.

Βασικές δεξιότητες
παρασκευή προϊόντων καπνού
  • παλαίωση των φύλλων καπνού

    Απομάκρυνση της υγρασίας από τα φύλλα καπνού αμέσως μετά τη συγκομιδή τους μέσω διαφόρων διεργασιών όπως η ξήρανση με ρεύμα αέρος, με θερμό αέρα ή στον ήλιο.

  • αποξήρανση των φύλλων καπνού

    Αποξήρανση των φύλλων καπνού σε επακριβώς καθορισμένο επίπεδο υγρασίας σύμφωνα με τις προδιαγραφές προϊόντος.

  • ρύθμιση της υγρασίας των φύλλων καπνού

    Επεξεργασία καπνού για τη διασφάλιση της διατήρησης της ελαστικότητάς του με τη διέλευσή του μέσα από ελεγχόμενο περιβάλλον στα κατάλληλα επίπεδα θερμοκρασίας και υγρασίας.

  • προανάμειξη των φύλλων καπνού

    Προκαταρκτική ανάμειξη των φύλλων καπνού για την εξασφάλιση ισορροπημένου μείγματος διαφόρων τύπων καπνού, με χρήση του ενός χεριού.

  • ταξινόμηση των φύλλων καπνού

    Ταξινόμηση των φύλλων καπνού προκειμένου να αντικατοπτρίζεται η ποιότητα και η καταλληλότητά τους στα διάφορα προϊόντα καπνού.

  • αρμάθιασμα των φύλλων καπνού

    Δέσιμο των φύλλων καπνού σε δέσμη η οποία ονομάζεται αρμαθιά, φροντίζοντας ώστε κάθε αρμαθιά να περιέχει ίση ποσότητα, υπολογισμός του βάρους της αρμαθιάς και ασφαλής διαδικασία αρμαθιάσματος, προετοιμασία των αρμαθιών πριν από τις διαδικασίες αποξήρανσης και επιθεώρησης.

παρακολούθηση της ποιότητας των εμπορευμάτων
  • διενέργεια οργανοληπτικής αξιολόγησης τροφίμων

    Αξιολόγηση της ποιότητας ενός συγκεκριμένου τύπου τροφίμου ή ποτού με βάση την εμφάνιση, την οσμή, τη γεύση, το άρωμα και άλλα. Σύσταση πιθανών βελτιώσεων και συγκρίσεων με άλλα προϊόντα.

  • υπολογισμός των επιπέδων ζάχαρης των φύλλων καπνού

    Υπολογισμός των επιπέδων ζάχαρης των φύλλων καπνού με αναφορά στις μεθόδους ξήρανσης και ζύμωσης του καπνού, με τη χρήση διαφορετικών εργαλείων και εξοπλισμού δοκιμών.

  • αξιολόγηση της παλαίωσης των φύλλων καπνού

    Αξιολόγηση της παλαίωσης των φύλλων καπνού για τον προσδιορισμό του σταδίου επεξεργασίας και παλαίωσης του φύλλου.

  • υπολογισμός των επιπέδων νικοτίνης των φύλλων καπνού

    Αξιολόγηση των επιπέδων νικοτίνης στα φύλλα καπνού με αναφορά στις μεθόδους αποξήρανσης και ζύμωσης του καπνού, με τη χρήση διαφορετικών εργαλείων και εξοπλισμού για τις δοκιμές, και με βάση την προσωπική εμπειρία από τις οργανοληπτικές δοκιμές.

διασφάλιση της συμμόρφωσης με τη νομοθεσία
  • εφαρμογή απαιτήσεων σχετικά με την παραγωγή τροφίμων και ποτών

    Εφαρμογή και τήρηση των εθνικών, διεθνών και εσωτερικών απαιτήσεων που αναφέρονται στα πρότυπα, τους κανονισμούς και τις άλλες προδιαγραφές σχετικά με την παραγωγή τροφίμων και ποτών.

  • εφαρμογή των ΟΠΠ

    Εφαρμογή των κανονισμών σχετικά με την παρασκευή τροφίμων και την συμμόρφωση με την ασφάλεια των τροφίμων. Εφαρμογή διαδικασιών για την ασφάλεια των τροφίμων με βάση τις ορθές παρασκευαστικές πρακτικές (ΟΠΠ).

επισήμανση υλικών ή αντικειμένων για ταυτοποίηση
  • αναγνώριση των διαφορετικών χρωμάτων

    Προσδιορισμός διαφορών μεταξύ χρωμάτων, όπως οι χρωματικές αποχρώσεις.

ανάπτυξη επιχειρησιακών πολιτικών και διαδικασιών
  • προετοιμασία της αποθήκης παλαίωσης σύμφωνα με τις προδιαγραφές

    Προετοιμασία αιθουσών παλαίωσης σύμφωνα με τη μέθοδο αλιπάστωσης, τις συνθήκες αέρα, την υγρασία στον αέρα και τις απαιτήσεις των προϊόντων.

τήρηση των διαδικασιών υγείας και ασφάλειας
  • εφαρμογή των διαδικασιών ανάλυσης του κινδύνου και των κρίσιμων σημείων ελέγχου

    Εφαρμογή κανονισμών σχετικά με την παραγωγή τροφίμων και τη συμμόρφωση με την ασφάλεια των τροφίμων. Εφαρμογή διαδικασιών για την ασφάλεια των τροφίμων με βάση την Ανάλυση Επικινδυνότητας στα κρίσιμα σημεία ελέγχου (HACCP).

χειρισμός καμίνων, κλιβάνων και εξοπλισμού ξήρανσης
  • χειρισμός της τεχνολογίας ξήρανσης του καπνού

    Χειρισμός της τεχνολογίας ξήρανσης του καπνού, η οποία αποξηραίνει τον καπνό σε υψηλότερες θερμοκρασίες και, ως εκ τούτου, ταχύτερα από ό,τι οι συνήθεις ξηραντήρες. Η συντόμευση του χρόνου ξήρανσης συμβάλει στη μείωση της ποιοτικής υποβάθμισης του καπνού και της ενεργειακής κατανάλωσης.

χρήση εργαλείων χειρός
  • χρήση του εξοπλισμού της αποθήκης παλαίωσης

    Χρήση εργαλείων και εξοπλισμού αποθηκών παλαίωσης, όπως σχοινιά, κρεμάστρες, σκούπες και κλειδιά. Διατήρηση του εξοπλισμού στη θέση του και σε ετοιμότητα για χρήση στην παραγωγή.

DNA δεξιότητας

DNA δεξιότητας

Χαρακτηριστικά προσωπικότητας εργασίας και αξίες που ορίζουν αυτόν τον ρόλο

Βασικά χαρακτηριστικά που χρειάζεστε
Αξιοπιστία Αναγνώριση Ηγεσία Ανεξαρτησία Ακεραιότητα Συνεργασία Επίτευγμα Αυτοέλεγχος Επίτευξη/Προσπάθεια Καινοτομία Ποικιλία Φροντίδα για τους άλλους Προσαρμοστικότητα/Ευελιξία Αναλυτική σκέψη Κοινωνικός προσανατολισμός Ανοχή στο στρες
Βασικές ανταμοιβές που μπορείτε να περιμένετε
ΕπίτευξηΣυνθήκες εργασ…ΑναγνώρισηΣχέσειςΥποστήριξηΑνεξαρτησία
Επαγγελματική εξέλιξη

Μονοπάτια Ανάπτυξης & Παρόμοιοι Ρόλοι

Εξερευνήστε τυπικά μονοπάτια σταδιοδρομίας, παρακείμενες δεξιότητες και παρόμοιους ρόλους για να σχεδιάσετε την επόμενη μετάβασή σας.

Τοπίο καριέρας

Πού ταιριάζει τοεργάτης αρμαθιάσματος φύλλων καπνού/εργάτρια αρμαθιάσματος φύλλων καπνού;

Αυτός ο ρόλος
εργάτης αρμαθιάσματος φύλλων καπνού/εργάτρια αρμαθιάσματος φύλλων καπνού Αυτός ο ρόλος
Διαδρομές ανάπτυξης

Βαθμολογίες ομοιότητας με βάση την επικάλυψη δεξιοτήτων από δεδομένα ESCO.

Συνήθεις ερωτήσεις

Συχνές ερωτήσεις

Απαιτείται ιδιαίτερη εκπαίδευση για να γίνω εργάτης/εργάτρια αρμαθιάσματος;
Η εκπαίδευση συνήθως γίνεται μέσω πρακτικής άσκησης και καθοδήγησης από έμπειρους επαγγελματίες. Δεν απαιτείται τυπική εκπαίδευση, αλλά η προθυμία να μάθετε τις παραδοσιακές τεχνικές είναι απαραίτητη.
Ποιες είναι οι συνθήκες εργασίας σε ένα εργοστάσιο καπνού;
Οι συνθήκες εργασίας μπορεί να ποικίλουν, αλλά συνήθως περιλαμβάνουν εργασία σε εσωτερικό χώρο, σε ένα περιβάλλον όπου υπάρχει έκθεση στον καπνό. Η τήρηση των πρωτοκόλλων ασφαλείας είναι σημαντική.
Πώς επηρεάζει η ποιότητα των φύλλων καπνού την εργασία μου;
Η ποιότητα των φύλλων καπνού επηρεάζει άμεσα την ευκολία και την αποτελεσματικότητα της αρμαθιάσματος. Φύλλα με ατέλειες μπορεί να απαιτούν περισσότερη προσοχή και να επηρεάσουν την τελική ποιότητα των αρμαθιών.
Εργάτης Αρμαθιάσματος Φύλλων Καπνού/Εργάτρια Αρμαθιάσματος Φύλλων Καπνού — υπάρχει έλλειψη στην Ευρώπη;
Όχι. Στην έκδοση ELA/EURES του 2025, πλεόνασμα καταγράφηκε σε 3 από τις 4 ευρωπαϊκές χώρες που αξιολόγησαν αυτή την επαγγελματική ομάδα: Αυστρία, Φινλανδία, Σλοβακία. Μία χώρα κατέγραψε έλλειψη. Οι αξιολογήσεις αυτές δημοσιεύονται ανά επαγγελματική ομάδα και όχι ανά τίτλο θέσης.
Εργάτης Αρμαθιάσματος Φύλλων Καπνού/Εργάτρια Αρμαθιάσματος Φύλλων Καπνού — τι αμοιβή έχει στις Ηνωμένες Πολιτείες;
35.430 δολάρια τον χρόνο στη διάμεσο, με ημερομηνία 2025-05. Οι διάμεσοι των πολιτειών κυμαίνονται από 27.470 έως 48.740 δολάρια. Πηγή: US Bureau of Labor Statistics. Το μέγεθος αφορά τις Ηνωμένες Πολιτείες και δεν αποτελεί πρόβλεψη για την Ευρώπη.