specjalista ds. zamówień publicznych
Soczewka roli
Szukasz stabilnej kariery w dynamicznie rozwijającym się obszarze? Specjalista ds. zamówień publicznych odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu prawidłowego przebiegu procesów przetargowych, wspierając firmy i instytucje w pozyskiwaniu niezbędnych zasobów.
Praca specjalisty ds. zamówień publicznych koncentruje się na wsparciu zespołu w całym cyklu życia procedury przetargowej – od przygotowania dokumentacji, poprzez analizę ofert, aż po finalizację umowy. Zapewnia zgodność dokumentacji z obowiązującymi przepisami prawa, procedurami wewnętrznymi oraz wymaganiami technicznymi. Wymaga skrupulatności, dbałości o szczegóły oraz umiejętności organizacji spotkań i korespondencji związanej z przetargami.
- • Przygotowywanie i weryfikacja dokumentacji związanej z postępowaniami o zamówienie publiczne (np. zapytania ofertowe, specyfikacje istotnych warunków zamówienia).
- • Monitorowanie terminów i procedur związanych z przetargami, zapewnienie ich zgodności z przepisami prawa (Ustawa Prawne Zamówienia Publiczne).
- • Współpraca z zespołem w celu analizy ofert i przygotowania rekomendacji dotyczących wyboru wykonawcy.
Gdzie ten zawód jest poszukiwany
Zgłoszone niedobory i nadwyżki siły roboczej, według roku. Publikowane dla grup zawodowych, nie dla pojedynczych stanowisk.
Głębszy kolor: zgłaszane tak samo przez więcej kolejnych lat.
Dane obejmują Średni personel w zakresie biznesu i administracji — 200 zawodów, w tym ten.
Niedobór: Belgium, Netherlands, Romania.
Najdłużej trwający niedobór: Netherlands, 4 lata.
Wybierz obszar na mapie, aby zobaczyć jego dane.
O tym źródle›
Źródło: ELA/EURES, niedobory i nadwyżki siły roboczej. Dane publikowane są na poziomie grupy zawodowej i obejmują Europę. Wydania różnią się układem załącznika oraz zakresem krajów, więc zmiana między latami nie zawsze oznacza, że zmienił się rynek pracy. Kraje na szaro nie zostały zgłoszone, co nie jest tym samym co równowaga.
Odkryj więcej
Znajdź swoją ścieżkę kariery i poznaj naukę stojącą za naszymi rekomendacjami.
Czyspecjalista ds. zamówień publicznychpasuje do Ciebie?
Odpowiedz na trzy krótkie pytania. To nie jest pełna ocena — to zwiastun, który pomoże Ci zdecydować, czy porównać swój profil.
Czy lubisz zadania wymagająceUznanie?
Czy lubisz zadania wymagająceNiezawodność?
Czy lubisz zadania wymagająceIntegralność?
Perspektywy przyszłości dla specjalista ds. zamówień publicznych
The outlook for specjalista ds. zamówień publicznych reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.
Jak są obliczane te wyniki?
Indeks Odporności (0–100) szacuje, jak strukturalnie chroniony jest ten zawód przed automatyzacją i zakłóceniami AI, na podstawie analizy na poziomie zadań. Wyższe wyniki oznaczają więcej zadań wymagających ludzkiej oceny. Narażenie na AI pokazuje szacowany procent godzin zadań, na który mogłyby wpłynąć obecne możliwości AI. Są to strukturalne wskaźniki oparte na modelu, a nie prognozy dotyczące indywidualnego bezpieczeństwa pracy.
Jakspecjalista ds. zamówień publicznychmoże się zmienić w miarę wzrostu wykorzystania sztucznej inteligencji?
Rola ta prawdopodobnie będzie się stopniowo zmieniać, a sztuczna inteligencja będzie wspierać wybrane zadania, a nie zastępować cały zawód.
Scenariusz poglądowy oparty na automatyzacji zadań — nie prognoza. Wartości są zaokrąglane im dalej w przyszłość patrzysz.
Jakspecjalista ds. zamówień publicznychmoże się zmienić w miarę wzrostu wykorzystania sztucznej inteligencji?
Rola ta prawdopodobnie będzie się stopniowo zmieniać, a sztuczna inteligencja będzie wspierać wybrane zadania, a nie zastępować cały zawód.
Scenariusz poglądowy oparty na automatyzacji zadań — nie prognoza. Wartości są zaokrąglane im dalej w przyszłość patrzysz.
Jak sztuczna inteligencja może zmienić tę rolę
Deterministyczna, oparta na modelu interpretacja aktualnych sygnałów roli — nie gwarantuje zastąpienia.
Co jeszcze zależy od ludzi
- stosować procedury certyfikacji i płatności
- przestrzegać wytycznych organizacyjnych
- przestrzegać kodeksów etycznych opracowanych przez organizacje
Gdzie sztuczna inteligencja może zostać drugim pilotem
- prowadzić badania rynku zamówień publicznych
- korzystać z e-zamówień
Zadania najbardziej narażone na automatyzację
- sporządzać sprawozdania dotyczące zamówień i przeprowadzać ich ocenę
- sporządzać dokumentację postępowania o udzielenie zamówienia
- sporządzać specyfikacje techniczne zamówień
Parametry życiowe i wektory AI
Wektory narażenia na sztuczną inteligencję
0-100%Narażenie na automatyzację przepływu pracy, oprogramowanie wspomagające decyzje i digitalizację procesów
Narażenie na analizę wspieraną AI, rozpoznawanie wzorców i zadania modelowania predykcyjnego
Narażenie na generowanie treści, wzmacnianie kreatywne i narzędzia dużych modeli językowych
Narażenie na automatyzację fizyczną, robotykę i zmianę zadań kierowaną czujnikami
Szczegóły techniczne
NexFuture v3.0 szacuje narażenie na automatyzację bezpośrednio na podstawie kluczowych grup umiejętności ESCO, ważonych masą umiejętności i skalibrowanych względem kotwic eksperckich. Wyniki to szacunki probabilistyczne, a nie gwarancje. Pełne szczegóły znajdują się w białej księdze metodologii NexFuture.
Mierzy narażenie na automatyzację. Nie mierzy wynagrodzenia, popytu ani liczby miejsc pracy w Twojej okolicy.
Co ludzie w tej roli zazwyczaj robią
Zarządzanie i przedsiębiorczość
Typowy dzień jakospecjalista ds. zamówień publicznych
09 09:00 · Rano korzystać z e-zamówień
10 10:30 · Środek poranka oceniać potrzeby w zakresie zamówień publicznych
12 12:00 · Południe prowadzić badania rynku zamówień publicznych
14 14:00 · Popołudnie przestrzegać kodeksów etycznych opracowanych przez organizacje
15 15:30 · Późne popołudnie sporządzać specyfikacje techniczne zamówień
17 17:00 · Podsumowanie stosować procedury certyfikacji i płatności
Kolejność zadań ma charakter poglądowy. Poszczególne dni są różne.
-
cykl życia zamówień publicznych
Cykl życia zamówień publicznych składa się z różnych etapów, od planowania i okresu poprzedzającego publikację po okres po udzieleniu zamówienia i zarządzanie umowami.
-
e-zamówienia
Funkcjonowanie i metody wykorzystywane do zarządzania zakupami drogą elektroniczną.
-
zarządzanie dostawcami
Metody i techniki zapewniające, że usługi zewnętrzne i elementy konfiguracji niezbędne do świadczenia usług są dostępne na żądanie i zgodnie z ustaleniami przyjętymi na poziomie usług.
- moralność
- struktura organizacyjna
- zasady pracy zespołowej
-
stosować procedury certyfikacji i płatności
Stosować zasady weryfikacji oraz ramy kontroli finansowej, które zapewniają dostarczanie odpowiednich dostaw, usług lub robót budowlanych zgodnie z warunkami umowy i wszystkimi mającymi zastosowanie przepisami w zakresie finansów i rachunkowości – w celu dokonania płatności.
-
przestrzegać wytycznych organizacyjnych
Przestrzeganie norm i wytycznych organizacyjnych lub administracyjnych. Zrozumienie motywów organizacji i wspólnych porozumień oraz działanie zgodnie z nimi.
-
przestrzegać kodeksów etycznych opracowanych przez organizacje
Przestrzegać organizacyjnych norm europejskich i regionalnych oraz kodeksu etyki, rozumieć motywy organizacji i wspólne porozumienia oraz stosować tę świadomość.
-
sporządzać sprawozdania dotyczące zamówień i przeprowadzać ich ocenę
Przeprowadzać ocenę ex post produktów i wyników procedur udzielania zamówień publicznych w celu oceny mocnych i słabych stron oraz wyciągnięcia wniosków w odniesieniu do przyszłych zaproszeń do składania ofert. Gromadzenie istotnych danych zgodnie z organizacyjnymi i krajowymi obowiązkami sprawozdawczymi.
-
sporządzać dokumentację postępowania o udzielenie zamówienia
Sporządzać dokumentację postępowania o udzielenie zamówienia, która określa kryteria wykluczenia, kwalifikacji i wyboru oraz wyjaśnia wymogi administracyjne procedury, uzasadnia szacunkową wartość zamówienia oraz określa warunki, na jakich oferty mają być składane, oceniane i udzielane zgodnie z polityką organizacji oraz przepisami europejskimi i krajowymi.
-
współpracować z innymi pracownikami
Współpraca z kolegami w celu zapewnienia skutecznego działania.
-
przedstawić dokumentację techniczną
Przygotowywać i rozpowszechniać dokumentację, tak aby wszystkie osoby zaangażowane w produkcję otrzymały odpowiednie i aktualne informacje.
-
sporządzać specyfikacje techniczne zamówień
Sporządzać specyfikacje techniczne, które umożliwiają potencjalnym oferentom złożenie realistycznych ofert bezpośrednio odpowiadających podstawowym potrzebom organizacji. Obejmuje to wyznaczanie celów i minimalnych wymogów dotyczących przedmiotu zamówienia, a także określanie kryteriów wykluczenia, kwalifikacji i przyznania, które zostaną wykorzystane do wyłonienia oferty najkorzystniejszej ekonomicznie, zgodnie z polityką organizacji oraz przepisami unijnymi i krajowymi.
-
utrzymywać relacje z dostawcami
Budować trwałe i znaczące relacje z dostawcami i usługodawcami w celu nawiązywania pozytywnej, rentownej i trwałej współpracy i negocjacji umów.
-
prowadzić badania rynku zamówień publicznych
Gromadzić informacje na temat kluczowych czynników stymulujących rozwój rynku oraz na temat potencjalnych oferentów w celu uzyskania dokładnego obrazu tego, jakie dostawy i usługi rynek może zapewniać i na jakich warunkach. Stosować różne metody angażowania uczestników rynku, takie jak kwestionariusze i dialog techniczny, aby zrozumieć właściwości rynku dostawców, jak również warunki i tendencje rynkowe oraz aby identyfikować potencjalnych oferentów.
-
oceniać potrzeby w zakresie zamówień publicznych
Wskazywać podstawowe potrzeby organizacji i użytkowników końcowych w odniesieniu do przedmiotu zamówienia, w tym możliwych skutków dotyczących stosunku jakości do ceny lub wpływu na środowisko. Pośredniczyć w kontaktach z wewnętrznymi i zewnętrznymi zainteresowanymi stronami w celu określenia ich potrzeb i przełożenia tych potrzeb na planowanie zamówień na dostawy i usługi zgodnie z planem budżetowym organizacji.
Umiejętności DNA
Cechy osobowości zawodowej i wartości definiujące tę rolę
Sprawdź, czy ta rola pasuje do Twojego DNA kariery
Weź udział w bezpłatnej ocenie DNA kariery, aby zobaczyć, jakspecjalista ds. zamówień publicznychpokrywa się z Twoimi zainteresowaniami, stylem pracy i przyszłą ścieżką. W mniej niż 10 minut otrzymasz spersonalizowany sygnał dopasowania i plan dalszych działań.
Ścieżki rozwoju i podobne role
Poznaj typowe ścieżki kariery, powiązane umiejętności i podobne role, aby zaplanować swój kolejny krok.
Gdzie pasujespecjalista ds. zamówień publicznych?
Wyniki podobieństwa oparte na pokrywaniu się umiejętności z danych ESCO.
Często zadawane pytania
- Jakie umiejętności są szczególnie ważne dla specjalisty ds. zamówień publicznych?
- Kluczowe są: znajomość Ustawy Prawne Zamówienia Publiczne, umiejętność analitycznego myślenia, dokładność, dobra organizacja pracy, umiejętność pracy w zespole oraz komunikatywność.
- Czy praca specjalisty ds. zamówień publicznych wymaga specjalistycznego wykształcenia?
- Wykształcenie wyższe, preferowane kierunki: prawo, ekonomia, administracja, zarządzanie. Znajomość procedur zamówień publicznych jest kluczowa, a dodatkowe szkolenia w tym zakresie będą dużym atutem.
- Jakie perspektywy rozwoju zawodowego oferuje ta rola?
- Specjalista ds. zamówień publicznych może rozwijać się w kierunku starszego specjalisty, koordynatora przetargów, a nawet kierownika działu zamówień publicznych. Możliwość zdobycia specjalistycznej wiedzy w konkretnych branżach również otwiera nowe ścieżki kariery.
- Specjalista Ds. Zamówień Publicznych — czy w Europie występuje niedobór?
- Nie. W wydaniu ELA/EURES z 2025 r. nadwyżkę zgłoszono w 12 z 15 krajów europejskich, które oceniły tę grupę zawodową: Austria, Bułgaria, Czechy, Niemcy i 8 więcej. 3 zgłosiły niedobór. Oceny te publikuje się dla grup zawodowych, a nie dla pojedynczych nazw stanowisk.
- Specjalista Ds. Zamówień Publicznych — ile się zarabia w Stanach Zjednoczonych?
- 48 510 dolarów rocznie w medianie, stan na 2025-05. Mediany stanowe mieszczą się między 30 940 a 62 880 dolarów. Źródło: US Bureau of Labor Statistics. Liczba dotyczy Stanów Zjednoczonych i nie jest prognozą dla Europy.