Profesní přehled

konzultant cestovní kanceláře/konzultantka cestovní kanceláře

Snímek

Chcete se stát expertem na cestování a pomáhat lidem naplánovat jejich vysněné dovolené? Jako konzultant cestovní kanceláře/konzultantka cestovní kanceláře budete klíčovým kontaktem pro klienty, kteří hledají inspiraci a profesionální pomoc s rezervací zájezdů.

Souhrn

Práce konzultanta cestovní kanceláře/konzultantky cestovní kanceláře je zaměřena na poskytování personalizovaných služeb klientům. Každý den budete komunikovat s lidmi, abyste pochopili jejich potřeby a preference, a následně jim nabídli nejvhodnější zájezdy a cestovní služby. Práce vyžaduje dobrou znalost destinací, cestovních agentur a schopnost efektivně pracovat s počítačovými systémy pro rezervace a správu klientů.

Klíčové zodpovědnosti:
  • • Poskytování odborných konzultací a doporučení ohledně zájezdů, ubytování a dalších cestovních služeb.
  • • Provádění rezervací letenek, hotelů, zájezdů a dalších služeb v cestovních systémech.
  • • Zajišťování hladkého průběhu cestování klientů, včetně řešení případných problémů a změn v rezervacích.
59%
Odolnost Skóre · 2026 (Čím vyšší, tím lepší)
Základní vzdělávání 27% Expozice AI
Spustit posouzení Career DNA
Labour market

Kde je toto povolání žádané

Nahlášený nedostatek a přebytek pracovních sil, podle roku. Zveřejňuje se pro skupiny povolání, nikoli pro jednotlivé pracovní pozice.

Nahlášen nedostatekNahlášen přebytekNahlášeno obojíNahlášeno v jiném roceTímto zdrojem nepokryto

Sytější barva: hlášeno stejně více let po sobě.

Čísla se týkají skupiny Pracovníci informačních služeb, na přepážkách a v příbuzných oborech — 37 povolání včetně tohoto.

5 z 18 s nedostatkem202510 z 27 roste1.3Mvolná místa do roku 2035

Nedostatek: Belgium, Greece, Italy, Netherlands a dalších 1.

Nejdéle trvající nedostatek: Belgium, 3 roky.

Vyberte území na mapě a zobrazí se jeho čísla.

O tomto zdroji

Zdroj: ELA/EURES, nedostatek a přebytek pracovních sil. Údaje se zveřejňují na úrovni skupiny povolání a pokrývají Evropu. Vydání se liší uspořádáním přílohy i rozsahem zemí, takže rozdíl mezi roky neznamená vždy, že se trh práce změnil. Země v šedé nebyly nahlášeny, což není totéž jako být v rovnováze.

Prozkoumat více

Najděte svou kariérní cestu a poznejte vědu za našimi doporučeními.

Vedete ostatní? Podívejte se na NexPath pro školy a poradny.
Rychlá kontrola usazení

Sedí vámkonzultant cestovní kanceláře/konzultantka cestovní kanceláře?

Odpovězte na tři rychlé otázky. Toto není úplné hodnocení – je to upoutávka, která vám pomůže rozhodnout, zda svůj profil porovnat.

Pokrok0/3

Máte rádi úkoly, které vyžadujíUznání?

Máte rádi úkoly, které vyžadujíIntegrita?

Máte rádi úkoly, které vyžadujíSpolehlivost?

NexFuture™

Budoucí perspektiva pro konzultant cestovní kanceláře/konzultantka cestovní kanceláře

The outlook for konzultant cestovní kanceláře/konzultantka cestovní kanceláře reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Jak se tyto výsledky počítají?

Index odolnosti (0–100) odhaduje, jak strukturálně chráněno je toto povolání před automatizací a narušením AI na základě analýzy na úrovni úkolů. Vyšší skóre znamená více úkolů náročných na lidský úsudek. Expozice AI ukazuje odhadované procento pracovních hodin, které by mohly být ovlivněny současnými možnostmi AI. Jedná se o strukturální ukazatele odvozené z modelu, nikoli předpovědi individuální jistoty zaměstnání.

Hrajte na budoucnost

Jak by se mohlokonzultant cestovní kanceláře/konzultantka cestovní kancelářezměnit s rostoucím zaváděním umělé inteligence?

Tato role se bude pravděpodobně postupně měnit, AI bude podporovat vybrané úkoly, spíše než nahrazovat celé povolání.

Významná transformace na úrovni úkolů se odhaduje za 16 let (kolem roku 2042) v rámci vybraného scénáře „Očekávané“.
~60%
Odolnost
Riziko automatizace
EXP~30%
Lidská hrana
MOAT~60%

Ilustrativní scénář založený na automatizovatelnosti úkolů — nikoli předpověď. Hodnoty se zaokrouhlují, čím dále do budoucna se díváte.

2026
2035
2047
Rychlost přijetí AI:

Jak může AI změnit tuto roli

Deterministická, na modelu založená interpretace signálů aktuální role – není zárukou nahrazení.

Vlastněno lidmi 59% Vlastněno lidmi
Co ještě záleží na lidech
  • garantovat spokojenost zákazníků
  • poskytovat informace týkající se cestovního ruchu
  • vyřizovat stížnosti zákazníků
Lidská výhoda Aby jste zůstali vpředu v této roli, zaměřte se na ekoturistika a samoobslužné technologie v oblasti cestovního ruchu. Tyto dovednosti zaměřené na člověka jsou nejobtížněji replikovatelné pro AI v příštích 20 let.
Asistujte 13% Asistujte
Kde se AI může stát druhým pilotem
  • používat elektronické turistické platformy
  • používat software pro řízení vztahů se zákazníky
  • měřit udržitelnost činností v oblasti cestovního ruchu
automatizovat 27% automatizovat
Úkoly nejvíce vystavené automatizaci
  • zpracovat rezervaci
  • vést záznamy o zákaznících
  • využívat globální distribuční systém
Podrobná analýza

Životní funkce a AI vektory

vektory expozice AI

0-100%
AI / strojové učení 13%

Expozice vůči analýze podporované AI, rozpoznávání vzorů a úlohám prediktivního modelování

Generativní AI 13%

Expozice vůči generování obsahu, kreativnímu zvýšení a nástrojům velkých jazykových modelů

Robotická a fyzikální automatizace 0%

Expozice vůči fyzické automatizaci, robotice a senzorem řízenému posunu úloh

Kognitivní software 0%

Expozice vůči automatizaci pracovního toku, softwaru na podporu rozhodování a digitalizaci procesů

Technické detaily
Metodologie: NexFuture v3.0 Zdroje: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Aktualizováno: srpen 2026

NexFuture v3.0 odhaduje expozici automatizaci přímo ze základních skupin dovedností ESCO, vážených podle objemu dovedností a kalibrovaných podle expertních kotev. Skóre jsou pravděpodobnostní odhady, nikoli záruky. Úplné podrobnosti naleznete v metodickém dokumentu NexFuture.

Měří vystavení automatizaci. Neměří mzdu, poptávku ani počet pracovních míst ve vašem okolí.

Den v životě

Co lidé v této roli obvykle dělají

Po hostinství, akce a cestovní ruch

Den v životě

Typický den jakokonzultant cestovní kanceláře/konzultantka cestovní kanceláře

09
09:00 · ráno
připravovat zájezdy na míru
Personalizovat a prezentovat zájezdy na míru pro schválení zákazníkem.
10
10:30 · Dopoledne
dohlížet na veškeré součásti cesty
Zajistit, aby jednotlivé aspekty cesty probíhaly podle plánu a aby byla zajištěna efektivní a uspokojivá služba, ubytování a stravování.
12
12:00 · poledne
garantovat spokojenost zákazníků
Zabývat se očekáváními zákazníků profesionálním způsobem, předvídat a řešit jejich potřeby a přání. Poskytovat flexibilní zákaznické služby, aby byla zajištěna spokojenost a loajalita zákazníků.
14
14:00 · odpoledne
identifikovat potřeby zákazníků
Používat vhodné otázky a aktivně naslouchat s cílem určit očekávání, přání a požadavky zákazníků v souladu s výrobky a službami.
15
15:30 · Pozdě odpoledne
měřit udržitelnost činností v oblasti cestovního ruchu
Shromažďovat informace, monitorovat a hodnotit dopad cestovního ruchu na životní prostředí, včetně chráněných oblastí, na místní kulturní dědictví a biologickou rozmanitost ve snaze snížit uhlíkovou stopu činností v tomto odvětví.
17
17:00 · Zábal
plánovat opatření na ochranu kulturního dědictví
Vypracovat plány ochrany, které budou zavedeny proti neočekávaným katastrofám s cílem snížit dopad na kulturní dědictví, jako jsou budovy, stavby nebo krajina.

Pořadí úkolů je ilustrativní. Jednotlivé dny se liší.

Software a technologie & Oblasti znalostí
Software a technologie
Amadeus CRSApollo Reservation SystemColibripms Software ColibriDataSwellGalor Travel BoosterGlobal distribution system GDS softwareGlobekey AgentkeyIllusions Online Illusions OnDemandIMS Travel Agent Reservation Software SystemIntuit QuickBooksMGHworld Travel AgentsMicrosoft AccessMicrosoft ExcelMicrosoft Office softwareMicrosoft OutlookMicrosoft PowerPointMicrosoft WordOrbitz Worldwide Orbitz for AgentsRezdy booking softwareRezgo online booking software
Oblasti znalostí
  • ekoturistika

    Způsob trvale udržitelného cestování do přírodních oblastí, který chrání a podporuje místní prostředí a přispívá ke kulturnímu a environmentálnímu porozumění. Obvykle zahrnuje pozorování volně žijících živočichů v exotickém přírodním prostředí.

  • samoobslužné technologie v oblasti cestovního ruchu

    Používání samoobslužných technologií v cestovním ruchu: provádění on-line rezervací, samoobslužné odbavení v hotelech a leteckých společnostech, které klientům umožňuje, aby sami prováděli a dokončovali rezervace pomocí digitálních nástrojů.

  • zeměpisné oblasti významné pro cestovní ruch

    Oblast geografie cestovního ruchu v Evropě i ve zbytku světa, která poukazuje na relevantní turistické oblasti a zajímavosti.

Meziodvětvové dovednosti
  • rozšířená realita
  • virtuální realita
Základní dovednosti
propagovat výrobky, služby nebo programy
  • propagovat cestovní pojištění

    Propagovat a prodávat pojištění, které je určeno na úhradu léčebných výloh, finančního selhání dodavatelů cestovních služeb a dalších ztrát, které vznikly během cesty, a to buď v rámci vlastní země, nebo v zahraničí.

  • navrhovat turistické itineráře na přání

    Vytvořit cestu na zakázku s přihlédnutím ke zvláštním potřebám a preferencím zákazníků.

  • připravovat zájezdy na míru

    Personalizovat a prezentovat zájezdy na míru pro schválení zákazníkem.

  • udržovat služby pro zákazníky

    Udržovat nejvyšší možné služby pro zákazníky a zajistit, aby služby pro zákazníky byly vždy prováděny profesionálním způsobem. Pomoci zákazníkům nebo účastníkům, aby se cítili uvolněně, a plnit zvláštní požadavky.

prodávat výrobky nebo služby
  • provádět navyšovací prodej

    Přesvědčit zákazníky, aby nakoupili další nebo dražší výrobky.

  • prodávat zájezdy

    Poskytovat služby cestovního ruchu nebo balíčky za peníze jménem cestovní kanceláře a řídit dopravu a ubytování.

rozvíjet profesionální vztahy nebo sítě
  • udržovat vztahy s dodavateli

    Vybudovat trvalý a smysluplný vztah s dodavateli a poskytovateli služeb s cílem vytvořit pozitivní, ziskovou a trvalou spolupráci, součinnost a sjednávání smluv.

  • tvořit síť dodavatelů turistických služeb

    Vytvořit širokou síť dodavatelů v odvětví cestovního ruchu.

používat digitální nástroje pro spolupráci a produktivitu
  • používat elektronické turistické platformy

    Používat digitální platformy na podporu a sdílení informací a digitálního obsahu o ubytovacích a stravovacích zařízeních nebo službách. Analyzovat a spravovat recenze určené organizaci s cílem zajistit spokojenost zákazníka.

  • používat software pro řízení vztahů se zákazníky

    Používat specializovaný software pro řízení interakcí společnosti se současnými a budoucími zákazníky. Organizovat, automatizovat a synchronizovat prodej, marketing, zákaznické služby a technickou podporu za účelem zvýšení cíleného prodeje.

poskytovat obecnou pomoc lidem
  • garantovat spokojenost zákazníků

    Zabývat se očekáváními zákazníků profesionálním způsobem, předvídat a řešit jejich potřeby a přání. Poskytovat flexibilní zákaznické služby, aby byla zajištěna spokojenost a loajalita zákazníků.

získávat a analyzovat digitální data
  • využívat globální distribuční systém

    Obsluhovat počítačový rezervační systém nebo globální distribuční systém k rezervaci dopravy a ubytování.

řídit provozní činnosti
  • dohlížet na veškeré součásti cesty

    Zajistit, aby jednotlivé aspekty cesty probíhaly podle plánu a aby byla zajištěna efektivní a uspokojivá služba, ubytování a stravování.

odpovídat na stížnosti
  • vyřizovat stížnosti zákazníků

    Zpracovávat stížnosti a negativní zpětnou vazbu od zákazníků s cílem řešit jejich znepokojení či nespokojenost a případně zajistit rychlou nápravu či náhradu služeb.

DNA dovednosti

DNA dovednosti

Rysy pracovní osobnosti a hodnoty, které definují tuto roli

Klíčové vlastnosti, které potřebujete
Uznání Integrita Spolehlivost Sebekontrola Úspěch/Snaha Spolupráce Úspěch Rozmanitost Tolerance ke stresu Analytické myšlení Přizpůsobivost/Flexibilita Nezávislost Zájem o druhé Vedení Sociální orientace Inovace
Klíčové odměny, které můžete očekávat
ÚspěchPracovní podmí…UznáníVztahyPodporaNezávislost
Kariérní postup

Cesty růstu a podobné role

Prozkoumejte typické cesty kariérního postupu, související dovednosti a podobné role a naplánujte si další přechod.

Běžné otázky

Často kladené otázky

Jaké dovednosti jsou pro práci konzultanta cestovní kanceláře/konzultantky cestovní kanceláře nejdůležitější?
Kromě dobré znalosti cestovních destinací a služeb je klíčová komunikační zdatnost, schopnost empatie a orientace na klienta. Důležitá je také znalost práce s počítačem a cestovními rezervačními systémy.
Je možné pracovat jako konzultant cestovní kanceláře/konzultantka cestovní kanceláře na volné noze?
Ano, tato pozice je často obsazována i na volné noze, ať už jako externí spolupracovník pro cestovní kanceláře, nebo jako nezávislý konzultant pro jednotlivé klienty. Většina pracovních pozic je však zaměstnanecká.
Jaké jsou typické pracovní podmínky?
Pracovní podmínky se liší v závislosti na konkrétní cestovní kanceláři. Často se jedná o práci v kanceláři, ale může zahrnovat i práci z domova, zejména u freelancingu. Důležitá je flexibilita, protože klienti mohou kontaktovat konzultanta i mimo běžnou pracovní dobu.
Konzultant Cestovní Kanceláře/Konzultantka Cestovní Kanceláře — je v Evropě nedostatek?
Ne. Ve vydání ELA/EURES z roku 2025 byl přebytek nahlášen v 13 z 18 evropských zemí, které tuto skupinu povolání hodnotily: Rakousko, Bulharsko, Česko, Španělsko a dalších 9. 5 nahlásily nedostatek. Tato hodnocení se zveřejňují za skupiny povolání, nikoli za jednotlivé názvy pozic.
Konzultant Cestovní Kanceláře/Konzultantka Cestovní Kanceláře — kolik se za to platí ve Spojených státech?
48 450 dolarů ročně v mediánu, k 2025-05. Mediány jednotlivých států se pohybují od 22 650 do 63 400 dolarů. Zdroj: US Bureau of Labor Statistics. Údaj se týká Spojených států a není projekcí pro Evropu.