designér jevištního osvětlení/designérka jevištního osvětlení
Klíčová fakta
Vytvořte nezapomenutelné atmosféry a podpořte umělecké vyjádření! Jako designér jevištního osvětlení/designérka jevištního osvětlení budete tvořit vizuální identitu představení a dohlížet na její realizaci, čímž přispějete k celkovému uměleckému zážitku diváků.
Práce designéra jevištního osvětlení/designérky jevištního osvětlení je kombinací umělecké vize a technických znalostí. Denně se věnujete tvorbě návrhů osvětlení pro divadelní, koncertní a další jevištní produkce. Spolupracujete s uměleckým ředitelem, režisérem a ostatními členy tvůrčího týmu, abyste zajistili, že osvětlení bude v souladu s celkovou uměleckou koncepcí. Během zkoušek a představení radíte technikům osvětlení, aby dosáhli požadovaného efektu a načasování. Vytváříte detailní osvětlovací plány a dokumentaci pro produkční tým.
- • Tvorba koncepčních návrhů osvětlení pro různé typy představení.
- • Spolupráce s uměleckým týmem na sladění osvětlení s celkovou uměleckou vizí.
- • Vytváření osvětlovacích plánů, seznamů světelných efektů a technické dokumentace.
Kde je toto povolání žádané
Nahlášený nedostatek a přebytek pracovních sil, podle roku. Zveřejňuje se pro skupiny povolání, nikoli pro jednotlivé pracovní pozice.
Sytější barva: hlášeno stejně více let po sobě.
Čísla se týkají skupiny Specialisté v oblasti vědy a techniky — 274 povolání včetně tohoto.
Nedostatek: Malta.
Vyberte území na mapě a zobrazí se jeho čísla.
O tomto zdroji›
Zdroj: ELA/EURES, nedostatek a přebytek pracovních sil. Údaje se zveřejňují na úrovni skupiny povolání a pokrývají Evropu. Vydání se liší uspořádáním přílohy i rozsahem zemí, takže rozdíl mezi roky neznamená vždy, že se trh práce změnil. Země v šedé nebyly nahlášeny, což není totéž jako být v rovnováze.
Prozkoumat více
Najděte svou kariérní cestu a poznejte vědu za našimi doporučeními.
Sedí vámdesignér jevištního osvětlení/designérka jevištního osvětlení?
Odpovězte na tři rychlé otázky. Toto není úplné hodnocení – je to upoutávka, která vám pomůže rozhodnout, zda svůj profil porovnat.
Máte rádi úkoly, které vyžadujíSpolehlivost?
Máte rádi úkoly, které vyžadujíUznání?
Máte rádi úkoly, které vyžadujíSpolupráce?
Budoucí perspektiva pro designér jevištního osvětlení/designérka jevištního osvětlení
The outlook for designér jevištního osvětlení/designérka jevištního osvětlení reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.
Jak se tyto výsledky počítají?
Index odolnosti (0–100) odhaduje, jak strukturálně chráněno je toto povolání před automatizací a narušením AI na základě analýzy na úrovni úkolů. Vyšší skóre znamená více úkolů náročných na lidský úsudek. Expozice AI ukazuje odhadované procento pracovních hodin, které by mohly být ovlivněny současnými možnostmi AI. Jedná se o strukturální ukazatele odvozené z modelu, nikoli předpovědi individuální jistoty zaměstnání.
Jak by se mohlodesignér jevištního osvětlení/designérka jevištního osvětlenízměnit s rostoucím zaváděním umělé inteligence?
Tato role se bude pravděpodobně postupně měnit, AI bude podporovat vybrané úkoly, spíše než nahrazovat celé povolání.
Ilustrativní scénář založený na automatizovatelnosti úkolů — nikoli předpověď. Hodnoty se zaokrouhlují, čím dále do budoucna se díváte.
Jak by se mohlodesignér jevištního osvětlení/designérka jevištního osvětlenízměnit s rostoucím zaváděním umělé inteligence?
Tato role se bude pravděpodobně postupně měnit, AI bude podporovat vybrané úkoly, spíše než nahrazovat celé povolání.
Ilustrativní scénář založený na automatizovatelnosti úkolů — nikoli předpověď. Hodnoty se zaokrouhlují, čím dále do budoucna se díváte.
Jak může AI změnit tuto roli
Deterministická, na modelu založená interpretace signálů aktuální role – není zárukou nahrazení.
Co ještě záleží na lidech
- pracovat ergonomicky
- předcházet požáru v prostředí vystoupení
- pracovat bezpečně s chemickými látkami
Kde se AI může stát druhým pilotem
- analyzovat uměleckou koncepci na základě toho, co se děje na jevišti
- analýza hudebních partitur
- ověřovat proveditelnost
Úkoly nejvíce vystavené automatizaci
- analyzovat scénář
Životní funkce a AI vektory
vektory expozice AI
0-100%Expozice vůči analýze podporované AI, rozpoznávání vzorů a úlohám prediktivního modelování
Expozice vůči generování obsahu, kreativnímu zvýšení a nástrojům velkých jazykových modelů
Expozice vůči fyzické automatizaci, robotice a senzorem řízenému posunu úloh
Expozice vůči automatizaci pracovního toku, softwaru na podporu rozhodování a digitalizaci procesů
Technické detaily
NexFuture v3.0 odhaduje expozici automatizaci přímo ze základních skupin dovedností ESCO, vážených podle objemu dovedností a kalibrovaných podle expertních kotev. Skóre jsou pravděpodobnostní odhady, nikoli záruky. Úplné podrobnosti naleznete v metodickém dokumentu NexFuture.
Měří vystavení automatizaci. Neměří mzdu, poptávku ani počet pracovních míst ve vašem okolí.
Co lidé v této roli obvykle dělají
Umění, zábava a design
Typický den jakodesignér jevištního osvětlení/designérka jevištního osvětlení
09 09:00 · ráno dohlížet na zanášení jevištního osvětlení do harmonogramu
10 10:30 · Dopoledne měřit rozměry prostoru, kde představení proběhne
12 12:00 · poledne aktualizovat výsledný design v průběhu zkoušek
14 14:00 · odpoledne analýza hudebních partitur
15 15:30 · Pozdě odpoledne analyzovat scénář
17 17:00 · Zábal analyzovat uměleckou koncepci na základě toho, co se děje na jevišti
Pořadí úkolů je ilustrativní. Jednotlivé dny se liší.
-
systémy umělého osvětlení
Zářivkové osvětlení HF, LED osvětlení, přirozené denní světlo a naprogramované řídicí systémy umožňující efektivní využití energie.
- pracovněprávní předpisy
- právní předpisy v oblasti autorského práva
-
porozumět uměleckému záměru
Přetlumočit umělcovo vysvětlení nebo předvedení jeho umělecké koncepce, východisek a procesů a usilovat o sdílení jeho vize.
-
aktualizovat výsledný design v průběhu zkoušek
Aktualizace výsledných návrhů na základě pozorování scény během zkoušek, zejména v případě, že jsou integrovány různé návrhy a činnosti.
-
navštěvovat zkoušky
Navštěvovat zkoušky, aby se upravily kulisy, kostýmy, líčení, osvětlení, nastavení kamery atd.
-
stanovit umělecký přístup
Stanovit svůj vlastní umělecký přístup na základě analýzy své předchozí práce a svých odborných znalostí, zároveň identifikovat složky svého tvůrčího podpisu, a na základě těchto zkoumání zahájit popisování své umělecké vize.
-
upravit stávající design s ohledem na změněné podmínky
Upravit stávající návrh s ohledem na změněné podmínky a zajistit, aby se do konečného výsledku promítla umělecká kvalita původního návrhu.
-
vytvářet designové koncepty
Zkoumat informace pro vývoj nových nápadů a konceptů pro navrhování konkrétní produkce. Číst scénáře a konzultovat s režiséry a ostatními zaměstnanci v oblasti produkce s cílem vytvářet designové koncepty a plánovat produkci.
-
pracovat ergonomicky
Uplatňovat zásady ergonomie při organizaci pracoviště při ručním ovládání zařízení a materiálů.
-
předcházet požáru v prostředí vystoupení
Podniknout kroky k prevenci požáru v prostředí vystoupení. Zajistit, že prostor je v souladu s požárními předpisy, přičemž v případě potřeby nainstalovat postřikovací zařízení a hasicí přístroje. Zajistit, aby pracovníci byli informováni o protipožárních opatřeních.
-
pracovat bezpečně s chemickými látkami
Přijmout nezbytná opatření pro skladování, používání a likvidaci chemických výrobků.
-
pracovat s ohledem na vlastní bezpečí
Uplatňovat bezpečnostní pravidla podle školení a pokynů a na základě důkladného pochopení preventivních opatření a rizik pro osobní zdraví a bezpečnost.
-
dodržovat bezpečnostní pokyny pro práci ve výškách
Přijímat nezbytná preventivní opatření a řídit se souborem opatření, která vyhodnocují, zabraňují a řeší rizika při vysoké vzdálenosti od země. Zabraňovat ohrožení osob, které pracují v rámci těchto struktur, a pádům ze žebříků, mobilního lešení, pevných pracovních mostů, osobních výtahů atd., neboť mohou způsobit úmrtí nebo závažná zranění.
-
analyzovat uměleckou koncepci na základě toho, co se děje na jevišti
Analyzovat uměleckou koncepci, formu a strukturu živého vystoupení na základě pozorování během zkoušek nebo při improvizacích. Vytvořit strukturovaný základ pro postup navrhování konkrétní produkce.
-
analýza hudebních partitur
Analýza partitury, formy, témat a struktury hudebního díla.
-
zasazovat umělecké dílo do souvislostí
Identifikovat vlivy a situovat vaši práci v rámci specifického trendu, který může mít uměleckou, estetickou nebo filozofickou povahu. Analyzovat vývoj uměleckých trendů, konzultovat odborníky v této oblasti, účastnit se akcí atd.
-
sledovat společenské trendy
Rozpoznávat a zkoumat společenské trendy a pohyby ve společnosti.
-
provádět rešerše k novým nápadům
Důkladně zkoumat informace za účelem vypracování nových nápadů a koncepcí pro navrhování konkrétní výroby.
-
provádět rešerše ke kostýmům
Zajištění, aby kostýmy a oděvy ve výtvarných dílech byly historicky správné, a to na základě výzkumu primárních zdrojů, jako jsou literatura, muzea, noviny, fotografie atd.
-
sledovat vývoj technologií používaných v designu
Rozeznat a prozkoumat nejnovější vývoj technologií a materiálů používaných v odvětví živých vystoupení za účelem vypracování aktualizovaných technických podkladů pro vlastní práci v oblasti designu.
-
sledovat aktuální trendy
Monitorovat a sledovat nové trendy a vývoj v konkrétních odvětvích.
-
komunikovat v průběhu představení
Efektivně komunikovat s ostatními odborníky v průběhu živého představení, předvídat veškeré možné špatné fungování.
-
navrhovat zlepšení v oblasti umělecké produkce
Posoudit minulé umělecké činnosti s cílem zlepšit budoucí projekty.
-
číst plány osvětlení
Přečíst si pokyny týkající se plánu osvětlení k určení potřebného světelného zařízení a vhodného umístění.
-
používat technickou dokumentaci
Chápat a používat technickou dokumentaci v rámci celkového technického procesu.
-
plánovat nasvícení vystoupení
Navrhnout nasvícení vystoupení. Spolupracovat s techniky a zajistit, aby nasvícení vystoupení bylo v souladu s uměleckou vizí.
-
dohlížet na zanášení jevištního osvětlení do harmonogramu
Zajistit, aby do osvětlovacího panelu byly odpovídajícím způsobem začleněny signály pro jevištní osvětlení. Nastavit úrovně, pozice, přechody atd.
DNA dovednosti
Rysy pracovní osobnosti a hodnoty, které definují tuto roli
Podívejte se, zda tato role odpovídá vaší kariérní DNA
Udělejte si bezplatný test Career DNA a zjistěte, jakdesignér jevištního osvětlení/designérka jevištního osvětleníodpovídá vašim zájmům, pracovnímu stylu a budoucí cestě. Za méně než 10 minut získáte personalizovan ý fit signál a plán, co dělat dál.
Cesty růstu a podobné role
Prozkoumejte typické cesty kariérního postupu, související dovednosti a podobné role a naplánujte si další přechod.
Kam se vejdedesignér jevištního osvětlení/designérka jevištního osvětlení?
Skóre podobnosti založené na překrývání dovedností z dat ESCO.
Často kladené otázky
- Jaké jsou typické požadavky na technické znalosti?
- Kromě uměleckého citu je nezbytné mít dobré znalosti osvětlovacích technologií, řídicích systémů (např. DMX), a schopnost pracovat s osvětlovacími plány a softwarem. Znalost elektroinstalace a bezpečnostních předpisů je také důležitá.
- Jak úzce spolupracuji s režisérem a uměleckým ředitelem?
- Spolupráce je klíčová. Pravidelně se s nimi setkáváte, diskutujete o koncepci představení a hledáte společné řešení, jak pomocí osvětlení podpořit umělecké sdělení. Vaše návrhy musí být v souladu s jejich vizi a zároveň přinášet originální a efektivní řešení.
- Je možné pracovat jako designér jevištního osvětlení/designérka jevištního osvětlení na volné noze?
- Ano, je to běžné. Mnoho designérů jevištního osvětlení pracuje jako freelance a nabízí své služby různým divadlům, produkčním společnostem a umělcům. Můžete se také uplatnit jako zaměstnanec divadla nebo kulturního zařízení.
- Designér Jevištního Osvětlení/Designérka Jevištního Osvětlení — kolik se za to platí ve Spojených státech?
- 60 560 dolarů ročně v mediánu, k 2025-05. Mediány jednotlivých států se pohybují od 38 400 do 126 100 dolarů. Zdroj: US Bureau of Labor Statistics. Údaj se týká Spojených států a není projekcí pro Evropu.