Професионален профил

управител, младежки център

Лещ на роля

Търсите ли предизвикателна и значима работа, където можете да допринесете за развитието на младежта? Като управител на младежки център, вие ще бъдете в сърцето на общността, подкрепяйки и насочвайки младите хора.

Резюме

Работата на управителя на младежки център е фокусирана върху осигуряването на благоприятна и подкрепяща среда за младежите. Това включва планиране и наблюдение на дейностите в центъра, преценка на нуждите на младежите в общността и разработване на програми, които да отговорят на тези нужди. Управителят координира екипа, осигурява ресурси и следи за ефективното функциониране на центъра.

Основни отговорности:
  • • Оценка на нуждите на младежите в общността и разработване на съответни програми.
  • • Планиране, организиране и провеждане на разнообразни дейности и обучения за младежи.
  • • Управление на екип от специалисти и доброволци, включително мотивация и обучение.
64%
Устойчивост Резултат · 2026 (По-високото е по-добро)
Магистърска степен 22% AI въздействие
Начало на карирата DNA оценка
Labour market

Къде се търси тази професия

Отчетени недостиг и излишък на работна сила, по години. Публикува се за професионални групи, а не за отделни длъжности.

Отчетен недостигОтчетен излишъкОтчетено в друга годинаНе е обхванато от този източник

По-наситен цвят: отчитано по същия начин повече последователни години.

Числата обхващат Ръководители в производството и специализираните услуги — 186 професии, включително тази.

2 от 4 с недостиг202514 от 26 растат2.5Mместа до 2035

Недостиг: Bulgaria, Germany.

Най-продължителен недостиг: Bulgaria, 2 години.

Изберете територия на картата, за да видите нейните данни.

За този източник

Източник: ELA/EURES, недостиг и излишък на работна сила. Данните се публикуват на ниво професионална група и обхващат Европа. Изданията се различават по устройството на приложението и по обхванатите държави, така че разлика между годините не винаги означава, че пазарът на труда се е променил. Държавите в сиво не са отчетени, което не е същото като равновесие.

Разгледайте още

Открийте своя кариерен път и науката зад нашите препоръки.

Насочвате ли други? Вижте NexPath за училища и практики.
Проверка за бързо прилягане

Може лиуправител, младежки центърда ви пасне?

Отговорете на три бързи въпроса. Това не е пълна оценка — това е тийзър, за да ви помогне да решите дали да сравните вашия профил.

Напредък0/3

Обичате ли задачи, които изискватВръзки?

Обичате ли задачи, които изискватЦелостност?

Обичате ли задачи, които изискватЛидерство?

NexFuture™

Бъдещо перспектива за управител, младежки център

The outlook for управител, младежки център reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Как се изчисляват тези резултати?

Индексът на устойчивост (0–100) оценява доколко структурно е защитена тази длъжност от автоматизация и AI прекъсване, въз основа на анализ на ниво задачи. По-високите резултати означават повече задачи, изискващи човешко преценяване. AI въздействието показва прогнозния процент от работните часове, на които текущите AI възможности биха могли да влияят. Тези показатели са базирани на модел, а не прогнози за индивидуалната сигурност на работното място.

Играйте бъдещето

Как може да се промениуправител, младежки центърс нарастването на приемането на AI?

Тази роля вероятно ще се промени постепенно, като ИИ ще поддържа избрани задачи, вместо да замества цялата професия.

Очаква се значителна трансформация на ниво задачи след 17 години (около 2043 г.) при избрания сценарий „Очаквано“.
~65%
Устойчивост
Риск от автоматизацията
EXP~25%
Човешки край
MOAT~70%

Илюстративен сценарий въз основа на автоматизируемостта на задачите — не е прогноза. Стойностите се закръгляват, колкото по-напред гледате.

2026
2035
2048
Скорост на приемане на AI:

Как AI може да промени тази роля

Детерминистична, базирана на модел интерпретация на настоящите ролеви сигнали — не е гаранция за заместване.

Човешка собственост 64% Човешка собственост
Какво още зависи от хората
  • прилагане на стандарти за качество в социалните услуги
  • осъществяване на принос към защитата на хора от причиняване на вреди
  • осигуряване на спазването на стандартите за здраве безопасност и хигиена
Човешкото предимство За да останете впереди в тази роля, фокусирайте се на бюджетни принципи и корпоративна социална отговорност. Тези човекоцентрични умения са най-трудните за ИИ да репликира в следващите 20 години.
ас 14% ас
Къде AI може да стане втори пилот
  • извършване на анализ на риска
  • преразглеждане на план за социални услуги
  • прилагане на холистичен подход в социалните услуги
Автоматизирайте 22% Автоматизирайте
Задачи, които са най-изложени на автоматизация
  • оценяване на въздействието на социална работна програма
  • водене на записи за работата с ползвателите на услуги
  • докладване относно социалното развитие
Подробен анализ

Жизнени показатели и AI вектори

Вектори на експозиция на AI

0-100%
Генеративен AI 14%

Експозиция към генериране на съдържание, креативно увеличаване и инструменти за големи езикови модели

AI / машинно обучение 6%

Експозиция към анализ, поддържан от ИИ, разпознаване на модели и задачи за прогнозна моделиране

Когнитивен софтуер 5%

Експозиция към автоматизация на работния поток, софтуер за поддръжка на решения и дигитализация на процесите

Роботизирана и физическа автоматизация 0%

Експозиция към физическа автоматизация, роботика и сензорно управляван преместване на задачи

Технически детайли
Методика: NexFuture v3.0 Източници: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Актуализиран: 08.2026 г.

NexFuture v3.0 оценява изложеността на автоматизация директно от основните групи умения на ESCO, претеглена по маса на уменията и калибрирана спрямо експертни опорни точки. Оценките са вероятностни приближения, не гаранции. Вижте Бялата книга за методологията на NexFuture за пълни подробности.

Измерва изложеността на автоматизация. Не измерва заплащане, търсене или колко работни места има близо до вас.

Ден в живота

Какво обикновено правят хората в тази роля

Здравни науки и благополучие

Ден в живота

Типичен ден катоуправител, младежки център

09
09:00 · сутрин
водене на записи за работата с ползвателите на услуги
Води точни, кратки, актуални и своевременни записи за работата с ползвателите на услуги, като спазва законодателството и политиките, свързани с неприкосновеността на личния живот и сигурността.
10
10:30 · Средно утро
застъпване за ползвателите на социални услуги
Говори за и от името на потребителите на услуги, като използва комуникативни умения и знания за съответните области, за да помогне на тези, които не са в неравностойно положение.
12
12:00 · Обяд
извършване на научни изследвания в социалната работа
Започва и проектира изследвания с цел оценяване на социалните проблеми и действията в областта на социалната дейност. Използва статистически източници, за да свързва отделните данни с по-обобщени категории, и обяснява данните във връзка със социалния контекст.
14
14:00 · Следобед
изграждане на помагащи отношения с ползвателите на социални услуги
Развива сътруднически помощни връзки, като решава всеки проблем или разпадане на връзката, придържа се към сближаването и сдобиването с доверие и сътрудничество от страна на потребители чрез съпричастно изслушване, загриженост, приветливост и автентичност.
15
15:30 · Късен следобед
осъществяване на принос към защитата на хора от причиняване на вреди
Използва установени процеси и процедури за оспорване и докладване на опасно, зловредно, , дискриминиращо или експлоататорско поведение и практики, като за всяко такова поведение се обръща внимание на работодателя или на съответния орган.
17
17:00 · Обобщение
оценяване на въздействието на социална работна програма
Събира данни, за да се позволи оценяването на въздействието на дадена програма върху дадена общност.

Редът на задачите е илюстративен. Отделните дни варират.

Софтуер и технологии & Области на знания
Софтуер и технологии
Blackbaud The Raiser's EdgeClient information databasesCorel QuattroProCorel WordPerfect Office SuiteFileMaker ProFinancial accounting softwareHealthcare common procedure coding system HCPCSIBM Lotus 1-2-3Microsoft AccessMicrosoft DynamicsMicrosoft ExcelMicrosoft Office softwareMicrosoft OutlookMicrosoft PowerPointMicrosoft ProjectMicrosoft PublisherMicrosoft Visual FoxProMicrosoft WordOracle ReportsPointClickCare healthcare software
Области на знания
  • бюджетни принципи

    Принципи за оценка и планиране на прогнози за стопанска дейност, изготвяне на редовен бюджет и на отчети.

  • корпоративна социална отговорност

    Обработване или управление на стопански процеси по отговорен и етичен начин, като се отчита икономическата отговорност пред акционерите като също толкова важна, колкото отговорността към екологичните и социалните партньори.

  • обслужване на клиенти

    Процеси и принципи, отнасящи се до обслужването на потребители, клиенти и персонално обслужване; Могат да включват и процедури за оценка на обслужването от клиенти и потребители.

Междусекторни умения
  • въздействие на социалната среда върху здравето
  • правни изисквания в социалния сектор
  • принципи на стопанско управление
Основни умения
застъпничество за индивидуални или обществени потребности
  • изграждане на корпоративни отношения

    Създава задълбочени и трайни отношения с местните общности, например чрез организиране на специални програми за детски градини, училища и за хора с увреждания и възрастни хора, повишавайки осведомеността и получавайки признание от общността в замяна на това.

  • застъпване за ползвателите на социални услуги

    Говори за и от името на потребителите на услуги, като използва комуникативни умения и знания за съответните области, за да помогне на тези, които не са в неравностойно положение.

  • застъпване за други

    Предоставя аргументи в полза на нещо, например кауза, идея или политика, в полза на друго лице.

  • оказване на влияние върху лицата, отговорни за изработването на политики, по въпроси, свързани със социални услуги

    Информира и съветва лицата, отговорни за изработването на политики, като разяснява и тълкува нуждите на гражданите за подобряване на програмите и политиките в областта на социалните услуги.

  • анализиране на нуждите на местните общности

    Идентифицира и реагира на специфични социални проблеми в дадена общност, очертава мащаба на проблема и определя равнището на необходимите ресурси за справяне с проблема, както и определя съществуващите общностни активи и ресурси, които са на разположение за решаването му.

развиване на професионални отношения или мрежи
  • професионално общуване с колеги в други области

    Общува професионално и си сътрудничи с колегите от други професии в сектора на здравеопазването и социалните услуги.

  • изграждане на търговски взаимоотношения

    Установява положителна, дългосрочна връзка между организации и заинтересовани трети страни, например доставчици, дистрибутори, акционери и други заинтересовани страни, с цел информирането им относно организацията и нейните цели.

  • съдействане на междупрофесионално ниво

    Сътрудничи с хората в други сектори във връзка с работата в областта на социалните услуги.

  • изграждане на помагащи отношения с ползвателите на социални услуги

    Развива сътруднически помощни връзки, като решава всеки проблем или разпадане на връзката, придържа се към сближаването и сдобиването с доверие и сътрудничество от страна на потребители чрез съпричастно изслушване, загриженост, приветливост и автентичност.

рекламиране на продукти, услуги или програми
  • прилагане на маркетингови стратегии

    Прилага стратегии, които имат за цел рекламирането на конкретен продукт или услуга, като се използват разработените маркетингови стратегии.

  • насърчаване на социалната промяна

    Насърчава промени в отношенията между отделни лица, семейства, групи, организации и общности, като взема предвид и се справя с непредвидими промени на микро-, макро- и мезо равнище.

  • осъществяване на връзки с обществеността

    Осъществява връзки с обществеността, като управлява разпространението на информация между отделни физически лица или организации и обществеността.

управление на бюджет или финанси
  • управляване на публичното финансиране

    Следи бюджета, получен чрез държавно финансиране, и гарантира, че разполага с достатъчно средства за покриване на разходите и разноските на организацията или проекта.

  • управляване на бюджети на програми за социални услуги

    Планира и управлява бюджети за социални услуги, обхващащи програми, оборудване и услуги за подкрепа.

  • администриране на сметки

    Управлява счетоводните сметки и финансовите дейности на дадена организация, упражнява надзор над всички документи, че всички сведения и изчисления са верни и че се вземат правилни решения.

наблюдение и оценка на работата на отделните лица
  • включване на ползвателите на услуги и лицата, предоставящи грижи, в планирането на грижите

    Оценява нуждите на лицата във връзка с техните грижи, включва семействата или болногледачи в подкрепа на разработването и изпълнението на планове за подпомагане. Осигурява преглед и мониторинг на плановете.

  • оценяване на социалното положение на потребителите на социални услуги

    Оценява социалното положение на потребителите на социални услуги, като запазва баланса на любопитство и уважение по време на диалога, взема предвид техните семейства, организации и общности и свързаните рискове и определя нуждите и ресурсите за посрещане на техните физически, емоционални и социални потребности.

  • оценяване на резултатите от социалната работа на персонала

    Оценява работата на служителите и доброволците, за да се гарантира, че програмите са с подходящо качество и че ресурсите се използват ефективно.

спазване на процедурите за здраве и безопасност
  • осъществяване на принос към защитата на хора от причиняване на вреди

    Използва установени процеси и процедури за оспорване и докладване на опасно, зловредно, , дискриминиращо или експлоататорско поведение и практики, като за всяко такова поведение се обръща внимание на работодателя или на съответния орган.

  • осигуряване на спазването на стандартите за здраве безопасност и хигиена

    Контролиране на целия персонал и процесите за съобразяване със стандартите в областта на здравеопазването, безопасността и хигиената. Комуникация и подкрепа за привеждането на тези изисквания в съответствие със здравните програми и програмите за безопасност на дружеството.

  • спазване на предпазните мерки за здраве и безопасност при предоставянето на социални грижи

    Осигурява хигиенна практика, спазвайки изискванията за безопасност на околната среда при условията на дневни грижи, заведения за настаняване и грижи в домашни условия.

спазване на оперативни процедури
  • решаване на етични въпроси в рамките на социалните услуги

    Прилага етични принципи в социалната дейност за практическо насочване и управление на сложни етични въпроси, дилеми и конфликти в съответствие със здравословните условия на труд, онтологията и етичния кодекс на професиите в социалните служби, като участва в етично вземане на решения чрез прилагане на стандарти от национални и – според случая – международни етични кодекси или изложения на принципи.

  • придържане към организационните насоки

    Придържа се към специфични за организацията или отдела стандарти и насоки. Разбира мотивите на организацията и общите споразумения и действат в съответствие с тях.

  • прилагане на социално справедливи принципи на работа

    Работи в съответствие с принципите на управлението и организацията и ценностите, насочени към правата на човека и социалната справедливост.

наблюдение на развитието в областта на експертните познания
  • следене на разпоредбите в областта на социалните услуги

    Наблюдава и анализира разпоредбите, политиките и промените в разпоредбите, за да прецени как те въздействат върху социалната дейност и услугите.

  • осъществяване на непрекъснато професионално развитие в социалната работа

    Осъществява непрекъснато професионално развитие (НПР) с цел постоянно актуализиране и развитие на знания, умения и компетентности в обхвата на дейността си в областта на социалната работа.

ДНК на умението

ДНК на умението

Черти на работната личност и стойности, които определят тази роля

Ключови черти, от които се нуждаете
Целостност Лидерство Самоконтрол Надеждност Сътрудничество Грижа за другите Толерантност към стрес Постижение Признание Социална ориентация Разнообразие Адаптивност/Гъвкавост Независимост Иновация Постижение/Усилие Аналитично мислене
Ключови награди, които можете да очаквате
ПостижениеРаботни условияПризнаниеВръзкиПодкрепаНезависимост
Кариерно развитие

Пътища за растеж и подобни роли

Проучете типичните пътища за кариерно развитие, близки умения и подобни роли, за да планирате следващия си преход.

Кариерен пейзаж

Къде се побирауправител, младежки център?

Тази роля
управител, младежки център Тази роля

Резултати за сходство въз основа на припокриване на умения от данни на ESCO.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Какви умения са най-важни за управител на младежки център?
Основните умения включват отлични организационни и комуникационни умения, лидерски качества, способност за работа в екип, емпатия и разбиране на проблемите на младежите. Важно е да сте гъвкави и да можете да се адаптирате към променящите се нужди на младежите.
Каква е разликата между управител на младежки център и социален работник в центъра?
Управителят има по-широк обхват на отговорност, включващ цялостното управление на центъра, планиране на дейностите и управление на екипа. Социалният работник се фокусира основно върху индивидуалните нужди на младежите и предоставя специализирана подкрепа и консултации.
Какви са възможностите за професионално развитие след работа като управител на младежки център?
След придобиване на опит, можете да се развивате в сферата на социалните услуги, например като ръководител на социална програма или като консултант в областта на младежките политики. Възможно е и да продължите образованието си в сферата на управлението на организации.
Управител, Младежки Център — има ли недостиг в Европа?
И двете, в зависимост от държавата. От 4 европейски държави, оценили тази професионална група през 2025 г., 2 отчетоха недостиг, а 2 — излишък. Тези оценки се публикуват по професионални групи, а не по отделни длъжностни наименования.
Управител, Младежки Център — колко се плаща в САЩ?
78 240 долара годишно по медиана, към 2025-05. Медианите по щати са между 56 100 и 106 700 долара. Източник: US Bureau of Labor Statistics. Числото се отнася за Съединените щати и не е прогноза за Европа.