kierownik ds. importu i eksportu zwierząt żywych
Zrzut ekranu
Zapewnij płynny przepływ zwierząt żywych przez granice! Jako kierownik ds. importu i eksportu zwierząt żywych, odgrywasz kluczową rolę w koordynacji międzynarodowych operacji, dbając o zgodność z przepisami i dobrostan zwierząt.
Praca kierownika ds. importu i eksportu zwierząt żywych koncentruje się na zarządzaniu procesami sprowadzania i wywozu zwierząt żywych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi i standardami branżowymi. Codzienne obowiązki obejmują planowanie transportu, negocjacje z kontrahentami, przygotowywanie dokumentacji celnej i weterynaryjnej, a także monitorowanie warunków transportu i zapewnienie dobrostanu zwierząt na każdym etapie.
- • Koordynacja działań wewnętrznych (np. z działem weterynaryjnym, logistycznym) i zewnętrznych (np. z urzędami celnymi, weterynaryjnymi, przewoźnikami).
- • Przygotowywanie i weryfikacja dokumentacji importowo-eksportowej, w tym dokumentów celnych, weterynaryjnych i transportowych.
- • Zarządzanie ryzykiem związanym z transportem zwierząt żywych, w tym dbałość o dobrostan zwierząt i zgodność z przepisami dotyczącymi transportu.
Gdzie ten zawód jest poszukiwany
Zgłoszone niedobory i nadwyżki siły roboczej, według roku. Publikowane dla grup zawodowych, nie dla pojedynczych stanowisk.
Głębszy kolor: zgłaszane tak samo przez więcej kolejnych lat.
Dane obejmują Kierownicy do spraw produkcji i wyspecjalizowanych usług — 186 zawodów, w tym ten.
Niedobór: Belgium, Italy, Netherlands, Romania.
Najdłużej trwający niedobór: Netherlands, 4 lata.
Wybierz obszar na mapie, aby zobaczyć jego dane.
O tym źródle›
Źródło: ELA/EURES, niedobory i nadwyżki siły roboczej. Dane publikowane są na poziomie grupy zawodowej i obejmują Europę. Wydania różnią się układem załącznika oraz zakresem krajów, więc zmiana między latami nie zawsze oznacza, że zmienił się rynek pracy. Kraje na szaro nie zostały zgłoszone, co nie jest tym samym co równowaga.
What these words mean
The four things this section reports
- Reported demand
- Whether employers report needing people in this job — a judgement published by a national or EU body, not a count.
- Where it is heading
- Which way employment in this job is expected to move over the coming years, from an official projection.
- Openings
- Roughly how many openings arise — from growth and from people leaving the job.
- Typical pay
- What people in this job typically earn where the source publishes it. Blank does not mean unpaid; it means nobody publishes it for that place.
A measure is left out when nobody publishes it for that place, rather than shown as zero.
Which way the market leans for you
- In your favour
- More openings than people looking — employers are competing for candidates.
- Balanced
- Openings and candidates are roughly matched.
- Competitive
- More people looking than openings — expect to compete.
- Mixed evidence
- Sources disagree, or the same occupation group is short in one part and oversupplied in another.
Every source resolves to one of these four, so there is a single vocabulary to learn. What differs is the evidence behind it, which is printed underneath each verdict — a measured ratio of openings to jobseekers, or an assessment published by a national body.
How this job compares with other jobs in the same country
- Strong
- Among the strongest in that country
- Good
- Stronger than most jobs in that country
- Mixed
- About typical for that country
- Weak
- Weaker than most jobs in that country
This is a rank within one country, not a score you can carry across borders — the registers behind two countries count different people, so the same number means different things in each. It is also why a job can be among the strongest in a country and still show as Competitive: it leads the field in a market that is crowded overall.
Where these come from
Every figure is published by a national statistics office, a public employment service or an EU body, and each card names its source and the period it covers. Some places are counted monthly, others assessed once or twice a year, so two places on the same map can be describing different moments — the date is always shown.
None of this predicts one person's chances. It describes a market.
Odkryj więcej
Znajdź swoją ścieżkę kariery i poznaj naukę stojącą za naszymi rekomendacjami.
Czykierownik ds. importu i eksportu zwierząt żywychpasuje do Ciebie?
Odpowiedz na trzy krótkie pytania. To nie jest pełna ocena — to zwiastun, który pomoże Ci zdecydować, czy porównać swój profil.
Czy lubisz zadania wymagająceIntegralność?
Czy lubisz zadania wymagająceSamokontrola?
Czy lubisz zadania wymagająceNiezawodność?
Perspektywy przyszłości dla kierownik ds. importu i eksportu zwierząt żywych
The outlook for kierownik ds. importu i eksportu zwierząt żywych reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.
Jak są obliczane te wyniki?
Indeks Odporności (0–100) szacuje, jak strukturalnie chroniony jest ten zawód przed automatyzacją i zakłóceniami AI, na podstawie analizy na poziomie zadań. Wyższe wyniki oznaczają więcej zadań wymagających ludzkiej oceny. Narażenie na AI pokazuje szacowany procent godzin zadań, na który mogłyby wpłynąć obecne możliwości AI. Są to strukturalne wskaźniki oparte na modelu, a nie prognozy dotyczące indywidualnego bezpieczeństwa pracy.
Jakkierownik ds. importu i eksportu zwierząt żywychmoże się zmienić w miarę wzrostu wykorzystania sztucznej inteligencji?
Rola ta prawdopodobnie będzie się stopniowo zmieniać, a sztuczna inteligencja będzie wspierać wybrane zadania, a nie zastępować cały zawód.
Scenariusz poglądowy oparty na automatyzacji zadań — nie prognoza. Wartości są zaokrąglane im dalej w przyszłość patrzysz.
Jakkierownik ds. importu i eksportu zwierząt żywychmoże się zmienić w miarę wzrostu wykorzystania sztucznej inteligencji?
Rola ta prawdopodobnie będzie się stopniowo zmieniać, a sztuczna inteligencja będzie wspierać wybrane zadania, a nie zastępować cały zawód.
Scenariusz poglądowy oparty na automatyzacji zadań — nie prognoza. Wartości są zaokrąglane im dalej w przyszłość patrzysz.
Jak sztuczna inteligencja może zmienić tę rolę
Deterministyczna, oparta na modelu interpretacja aktualnych sygnałów roli — nie gwarantuje zastąpienia.
Co jeszcze zależy od ludzi
- kontrolować dokumentację handlową
- zapewniać zgodność z przepisami celnymi
- kierować się etycznym kodeksem postępowania w biznesie
Gdzie sztuczna inteligencja może zostać drugim pilotem
- zarządzać ryzykiem finansowym w handlu międzynarodowym
- rozumieć finansową terminologię biznesową
- monitorować wyniki na rynku międzynarodowym
Zadania najbardziej narażone na automatyzację
- sporządzać sprawozdania dotyczące sprzedaży
- prowadzić dokumentację finansową
- posiadać umiejętność obsługi komputera
Parametry życiowe i wektory AI
Wektory narażenia na sztuczną inteligencję
0-100%Narażenie na analizę wspieraną AI, rozpoznawanie wzorców i zadania modelowania predykcyjnego
Narażenie na generowanie treści, wzmacnianie kreatywne i narzędzia dużych modeli językowych
Narażenie na automatyzację przepływu pracy, oprogramowanie wspomagające decyzje i digitalizację procesów
Narażenie na automatyzację fizyczną, robotykę i zmianę zadań kierowaną czujnikami
Szczegóły techniczne
NexFuture v3.0 szacuje narażenie na automatyzację bezpośrednio na podstawie kluczowych grup umiejętności ESCO, ważonych masą umiejętności i skalibrowanych względem kotwic eksperckich. Wyniki to szacunki probabilistyczne, a nie gwarancje. Pełne szczegóły znajdują się w białej księdze metodologii NexFuture.
Mierzy narażenie na automatyzację. Nie mierzy wynagrodzenia, popytu ani liczby miejsc pracy w Twojej okolicy.
Co ludzie w tej roli zazwyczaj robią
Zarządzanie i przedsiębiorczość
Typowy dzień jakokierownik ds. importu i eksportu zwierząt żywych
09 09:00 · Rano budować dobre stosunki z osobami z różnych kultur
10 10:30 · Środek poranka kierować operacjami w zakresie dystrybucji
12 12:00 · Południe kierować się etycznym kodeksem postępowania w biznesie
14 14:00 · Popołudnie kontrolować dokumentację handlową
15 15:30 · Późne popołudnie opracowywać strategie przywozu i wywozu
17 17:00 · Podsumowanie sporządzać sprawozdania dotyczące sprzedaży
Kolejność zadań ma charakter poglądowy. Poszczególne dni są różne.
-
ogólne przepisy prawa żywnościowego
Krajowe i międzynarodowe przepisy prawne i wymogi stosowane w przemyśle spożywczym.
-
produkty pochodzące od żywych zwierząt
Oferowane produkty pochodzące od żywych zwierząt, ich funkcjonalność, specyfika oraz wymogi prawne i regulacyjne.
-
przepisy dotyczące embargo
Krajowe, międzynarodowe i zagraniczne sankcje oraz przepisy dotyczące embargo np. rozporządzenie Rady (UE) nr 961/2010.
-
przepisy regulujące międzynarodowe transakcje handlowe
Uprzednio zdefiniowane warunki handlowe stosowane w międzynarodowych transakcjach handlowych określające jasne zadania, koszty i ryzyko związane z dostawą towarów i usług.
-
przepisy regulujące międzynarodowy przywóz i wywóz
Zasady regulujące przywóz i wywóz produktów i sprzętu, ograniczenia handlowe, środki bezpieczeństwa i higieny pracy, licencje itp.
-
przepisy sanitarne regulujące dystrybucję produktów pochodzenia zwierzęcego
Rodzaje krajowych i międzynarodowych przepisów w zakresie zdrowia zwierząt, regulujących dystrybucję i wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi, np. dyrektywa 2002/99/WE.
- zasady dotyczące kontroli eksportu
-
zarządzać działalnością przedsiębiorstwa z dużą ostrożnością
Szczegółowa i dokładna obsługa transakcji, zgodność z przepisami i nadzór pracowników gwarantujący płynne wykonywanie codziennych operacji.
-
zarządzać procesami
Zarządzać procesami poprzez definiowanie, mierzenie, kontrolowanie i ulepszanie procesów w celu opłacalnego spełniania wymagań klientów.
-
sporządzać sprawozdania dotyczące sprzedaży
Prowadzić rejestry wykonanych połączeń i sprzedanych produktów w określonym czasie, w tym danych dotyczących wielkości sprzedaży, liczby nowych klientów, z którymi się skontaktowano oraz związanych z tym kosztów.
-
prowadzić dokumentację finansową
Prowadzić i finalizować wszystkie dokumenty urzędowe, przedstawiające transakcje finansowe w ramach przedsiębiorstwa lub projektu.
-
znajdować rozwiązania problemów
Rozwiązywać problemy pojawiające się podczas planowania, ustalania priorytetów, organizowania, kierowania/ułatwiania działania i oceny wyników. Stosować systematyczne procesy gromadzenia, analizowania i syntezy informacji, aby oceniać bieżącą praktykę i generować nowe poziomy zrozumienia dotyczące praktyki.
-
stosować zasady zarządzania konfliktami
Przejąć odpowiedzialność za rozpatrywanie wszystkich skarg i sporów, wykazując empatię i zrozumienie w celu osiągnięcia rozwiązania. Być w pełni świadomym wszystkich protokołów i procedur odpowiedzialności społecznej oraz być w stanie profesjonalnie radzić sobie z sytuacją hazardową z dojrzałością i empatią.
-
monitorować wyniki na rynku międzynarodowym
Stale monitorować wyniki na rynku międzynarodowym, pozostając na bieżąco z mediami branżowymi i trendami.
-
posługiwać się różnymi językami w mowie
Opanowywać języki obce, aby móc komunikować się w co najmniej jednym języku obcym.
-
opracowywać strategie przywozu i wywozu
Opracowywać i planować strategie importu i eksportu, zależnie od wielkości firmy, charakteru jej produktów, wiedzy specjalistycznej i warunków biznesowych na rynkach międzynarodowych.
-
kontrolować dokumentację handlową
Monitorować pisemne zapisy zawierające informacje związane z transakcjami handlowymi, takie jak faktura, akredytywa, zamówienie, wysyłka, świadectwo pochodzenia.
Umiejętności DNA
Cechy osobowości zawodowej i wartości definiujące tę rolę
Sprawdź, czy ta rola pasuje do Twojego DNA kariery
Weź udział w bezpłatnej ocenie DNA kariery, aby zobaczyć, jakkierownik ds. importu i eksportu zwierząt żywychpokrywa się z Twoimi zainteresowaniami, stylem pracy i przyszłą ścieżką. W mniej niż 10 minut otrzymasz spersonalizowany sygnał dopasowania i plan dalszych działań.
Ścieżki rozwoju i podobne role
Poznaj typowe ścieżki kariery, powiązane umiejętności i podobne role, aby zaplanować swój kolejny krok.
Gdzie pasujekierownik ds. importu i eksportu zwierząt żywych?
Wyniki podobieństwa oparte na pokrywaniu się umiejętności z danych ESCO.
kierownik do spraw importu i eksportu ryb, skorupiaków i mięczaków
90% podobieństwokierownik do spraw importu i eksportu mięsa i produktów mięsnych
87% podobieństwokierownik do spraw importu i eksportu roślin i kwiatów
86% podobieństwokierownik ds. importu i eksportu surowców rolnych, nasion i pasz
86% podobieństwokierownik do spraw importu i eksportu skór i wyrobów skórzanych
86% podobieństwokierownik ds. importu i eksportu kawy, herbaty, kakao i przypraw
83% podobieństwoCzęsto zadawane pytania
- Jakie konkretne regulacje prawne powinien znać kierownik ds. importu i eksportu zwierząt żywych?
- Konieczna jest znajomość przepisów Unii Europejskiej dotyczących zdrowia publicznego, dobrostanu zwierząt, a także regulacji celnych i weterynaryjnych obowiązujących w krajach importu i eksportu. Wymagana jest również znajomość procedur związanych z uzyskiwaniem odpowiednich zezwoleń i certyfikatów.
- Czy praca ta wymaga częstych podróży?
- W zależności od zakresu obowiązków i charakteru działalności firmy, praca może wymagać podróży służbowych, np. w celu inspekcji warunków transportu, spotkań z kontrahentami lub udziału w targach branżowych.
- Jakie umiejętności miękkie są szczególnie ważne w tej roli?
- Kluczowe są umiejętności negocjacyjne, komunikacyjne, organizacyjne oraz zdolność do rozwiązywania problemów. Ważna jest również umiejętność pracy pod presją czasu i radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą pojawić się podczas transportu zwierząt żywych.
- Kierownik Ds. Importu I Eksportu Zwierząt Żywych — czy w Europie występuje niedobór?
- Nie. W wydaniu ELA/EURES z 2025 r. nadwyżkę zgłoszono w 7 z 11 krajów europejskich, które oceniły tę grupę zawodową: Austria, Bułgaria, Niemcy, Finlandia i 3 więcej. 4 zgłosiły niedobór. Oceny te publikuje się dla grup zawodowych, a nie dla pojedynczych nazw stanowisk.
- Kierownik Ds. Importu I Eksportu Zwierząt Żywych — ile się zarabia w Stanach Zjednoczonych?
- 102 010 dolarów rocznie w medianie, stan na 2025-05. Mediany stanowe mieszczą się między 56 390 a 145 000 dolarów. Źródło: US Bureau of Labor Statistics. Liczba dotyczy Stanów Zjednoczonych i nie jest prognozą dla Europy.