inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy
Zrzut ekranu
Zadbaj o bezpieczeństwo i zdrowie w miejscu pracy! Jako inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, projektujesz i wdrażasz rozwiązania, które minimalizują ryzyko wypadków i chorób zawodowych, tworząc bezpieczne środowisko dla wszystkich pracowników.
Praca inżyniera bezpieczeństwa i higieny pracy to odpowiedzialne zadanie, wymagające połączenia wiedzy technicznej z umiejętnością analizy ryzyka. Codziennie zajmujesz się oceną warunków pracy, identyfikacją zagrożeń – od substancji niebezpiecznych, przez ergonomię stanowisk pracy, po potencjalne zagrożenia związane z procesami produkcyjnymi. Na podstawie analizy opracowujesz i wdrażasz programy i procedury mające na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, a także monitorujesz ich skuteczność.
- • Przeprowadzanie ocen ryzyka zawodowego i identyfikacja zagrożeń.
- • Projektowanie i wdrażanie programów i procedur BHP.
- • Szkolenie pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Gdzie ten zawód jest poszukiwany
Zgłoszone niedobory i nadwyżki siły roboczej, według roku. Publikowane dla grup zawodowych, nie dla pojedynczych stanowisk.
Głębszy kolor: zgłaszane tak samo przez więcej kolejnych lat.
Dane obejmują Specjaliści nauk fizycznych, matematycznych i technicznych — 274 zawodów, w tym ten.
Niedobór: Belgium, Bulgaria, Denmark, Ireland i 4 więcej.
Najdłużej trwający niedobór: Ireland, 4 lata.
Wybierz obszar na mapie, aby zobaczyć jego dane.
O tym źródle›
Źródło: ELA/EURES, niedobory i nadwyżki siły roboczej. Dane publikowane są na poziomie grupy zawodowej i obejmują Europę. Wydania różnią się układem załącznika oraz zakresem krajów, więc zmiana między latami nie zawsze oznacza, że zmienił się rynek pracy. Kraje na szaro nie zostały zgłoszone, co nie jest tym samym co równowaga.
Odkryj więcej
Znajdź swoją ścieżkę kariery i poznaj naukę stojącą za naszymi rekomendacjami.
Czyinżynier bezpieczeństwa i higieny pracypasuje do Ciebie?
Odpowiedz na trzy krótkie pytania. To nie jest pełna ocena — to zwiastun, który pomoże Ci zdecydować, czy porównać swój profil.
Czy lubisz zadania wymagająceUznanie?
Czy lubisz zadania wymagająceIntegralność?
Czy lubisz zadania wymagająceNiezawodność?
Perspektywy przyszłości dla inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy
The outlook for inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.
Jak są obliczane te wyniki?
Indeks Odporności (0–100) szacuje, jak strukturalnie chroniony jest ten zawód przed automatyzacją i zakłóceniami AI, na podstawie analizy na poziomie zadań. Wyższe wyniki oznaczają więcej zadań wymagających ludzkiej oceny. Narażenie na AI pokazuje szacowany procent godzin zadań, na który mogłyby wpłynąć obecne możliwości AI. Są to strukturalne wskaźniki oparte na modelu, a nie prognozy dotyczące indywidualnego bezpieczeństwa pracy.
Jakinżynier bezpieczeństwa i higieny pracymoże się zmienić w miarę wzrostu wykorzystania sztucznej inteligencji?
Ludzki osąd, zaufanie i kontekst pozostają silnymi obrońcami tej roli.
Scenariusz poglądowy oparty na automatyzacji zadań — nie prognoza. Wartości są zaokrąglane im dalej w przyszłość patrzysz.
Jakinżynier bezpieczeństwa i higieny pracymoże się zmienić w miarę wzrostu wykorzystania sztucznej inteligencji?
Ludzki osąd, zaufanie i kontekst pozostają silnymi obrońcami tej roli.
Scenariusz poglądowy oparty na automatyzacji zadań — nie prognoza. Wartości są zaokrąglane im dalej w przyszłość patrzysz.
Jak sztuczna inteligencja może zmienić tę rolę
Deterministyczna, oparta na modelu interpretacja aktualnych sygnałów roli — nie gwarantuje zastąpienia.
Co jeszcze zależy od ludzi
- przestrzegać zasad zdrowego stylu życia i bezpieczeństwa
- przeciwdziałać problemom w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa
- doradzać w kwestii poprawy bezpieczeństwa
Gdzie sztuczna inteligencja może zostać drugim pilotem
- przeprowadzać ocenę ryzyka
- monitorować stan zdrowia pracowników
- dostosowywać projekty techniczne
Zadania najbardziej narażone na automatyzację
Żadne pojedyncze zadanie nie jest tu jeszcze wysoce automatyzowalne.
Parametry życiowe i wektory AI
Wektory narażenia na sztuczną inteligencję
0-100%Narażenie na analizę wspieraną AI, rozpoznawanie wzorców i zadania modelowania predykcyjnego
Narażenie na generowanie treści, wzmacnianie kreatywne i narzędzia dużych modeli językowych
Narażenie na automatyzację przepływu pracy, oprogramowanie wspomagające decyzje i digitalizację procesów
Narażenie na automatyzację fizyczną, robotykę i zmianę zadań kierowaną czujnikami
Szczegóły techniczne
NexFuture v3.0 szacuje narażenie na automatyzację bezpośrednio na podstawie kluczowych grup umiejętności ESCO, ważonych masą umiejętności i skalibrowanych względem kotwic eksperckich. Wyniki to szacunki probabilistyczne, a nie gwarancje. Pełne szczegóły znajdują się w białej księdze metodologii NexFuture.
Mierzy narażenie na automatyzację. Nie mierzy wynagrodzenia, popytu ani liczby miejsc pracy w Twojej okolicy.
Co ludzie w tej roli zazwyczaj robią
Opieka zdrowotna i usługi społeczne
Typowy dzień jakoinżynier bezpieczeństwa i higieny pracy
09 09:00 · Rano przeciwdziałać problemom w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa
10 10:30 · Środek poranka monitorować stan zdrowia pracowników
12 12:00 · Południe przestrzegać zasad zdrowego stylu życia i bezpieczeństwa
14 14:00 · Popołudnie doradzać w kwestii poprawy bezpieczeństwa
15 15:30 · Późne popołudnie dostosowywać projekty techniczne
17 17:00 · Podsumowanie przeprowadzać ocenę ryzyka
Kolejność zadań ma charakter poglądowy. Poszczególne dni są różne.
-
czynniki ludzkie dotyczące bezpieczeństwa
Względy i skutki dla bezpieczeństwa ludzi.
-
procesy inżynierii
Systematyczne podejście do rozwoju i eksploatacji systemów inżynieryjnych.
-
termohydraulika
Rodzaje procesów przepływu hydraulicznego stosowanych do przemieszczania wytwarzanego ciepła oraz wykorzystania tego ciepła do produkcji energii elektrycznej.
-
właściwości materiałów włókienniczych
Charakterystyka i właściwości różnych materiałów włókienniczych i tkanin. Obejmują one wytrzymałość, elastyczność, sprężystość, miękkość, trwałość, izolację cieplną, niską wagę, chłonność/odporność na wodę, możliwość barwienia i odporność na chemikalia. Obejmują również wpływ składu chemicznego i układu cząsteczek na właściwości przędzy i włókien oraz struktury tkaniny na właściwości fizyczne materiałów włókienniczych; różne rodzaje włókien; materiały wykorzystywane w różnych procesach i wpływ na materiały podczas ich przetwarzania.
- inżynieria bezpieczeństwa
- ocena czynników ryzyka i zagrożeń
- podstawy inżynierii
-
przestrzegać zasad zdrowego stylu życia i bezpieczeństwa
Przestrzegać i stosować główne zasady polityki i procedur dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, zgodnie z polityką pracodawcy. Zgłaszać wykryte zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa i postępować zgodnie z odpowiednimi procedurami w razie wypadku lub obrażeń.
-
przeciwdziałać problemom w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa
Rozpoznawać problemy związane z bezpieczeństwem i zdrowiem oraz opracowywać rozwiązania mające na celu zapobieganie wypadkom.
-
doradzać w kwestii poprawy bezpieczeństwa
Podawać odpowiednie zalecenia po zakończeniu dochodzenia; zapewniać należyte uwzględniania i, w stosownych przypadkach, wykonywanie zaleceń.
-
dostosowywać projekty techniczne
Dostosowywać projekty produktów bądź ich części tak, aby spełniały wymagania.
-
przeprowadzać ocenę ryzyka
Oceniać rodzaje ryzyka, proponować ulepszenia i opisywać środki, jakie należy zastosować na szczeblu organizacyjnym.
-
monitorować stan zdrowia pracowników
Wykorzystywać programy badania stanu zdrowia do monitorowania zdrowia pracowników potencjalnie narażonych na zagrożenia w pracy.
-
zatwierdzać projekty inżynieryjne
Wyrażać zgodę na przekazanie projektu wyrobu gotowego do rzeczywistej produkcji i montaż produktu.
Umiejętności DNA
Cechy osobowości zawodowej i wartości definiujące tę rolę
Sprawdź, czy ta rola pasuje do Twojego DNA kariery
Weź udział w bezpłatnej ocenie DNA kariery, aby zobaczyć, jakinżynier bezpieczeństwa i higieny pracypokrywa się z Twoimi zainteresowaniami, stylem pracy i przyszłą ścieżką. W mniej niż 10 minut otrzymasz spersonalizowany sygnał dopasowania i plan dalszych działań.
Ścieżki rozwoju i podobne role
Poznaj typowe ścieżki kariery, powiązane umiejętności i podobne role, aby zaplanować swój kolejny krok.
Gdzie pasujeinżynier bezpieczeństwa i higieny pracy?
Wyniki podobieństwa oparte na pokrywaniu się umiejętności z danych ESCO.
Często zadawane pytania
- Jakie kwalifikacje są wymagane, aby zostać inżynierem bezpieczeństwa i higieny pracy?
- Zazwyczaj wymagane jest wykształcenie wyższe inżynierskie, preferowane kierunki to: inżynieria środowiska, inżynieria produkcji, mechanika lub pokrewne. Ważne jest również posiadanie wiedzy z zakresu przepisów BHP i umiejętności analizy ryzyka.
- Czy inżynier BHP musi posiadać certyfikat?
- Nie ma obowiązku posiadania konkretnego certyfikatu, aby wykonywać zawód inżyniera BHP, jednak ukończenie specjalistycznych szkoleń i uzyskanie certyfikatów potwierdzających wiedzę i umiejętności z zakresu BHP jest bardzo pożądane i zwiększa atrakcyjność kandydata na rynku pracy.
- Jakie są najczęstsze wyzwania w pracy inżyniera BHP?
- Do najczęstszych wyzwań należą: przekonywanie kierownictwa do inwestycji w poprawę bezpieczeństwa, wdrażanie zmian w procesach produkcyjnych, które mogą spotkać się z oporem pracowników, oraz ciągłe aktualizowanie wiedzy z zakresu przepisów BHP, które często się zmieniają.
- Inżynier Bezpieczeństwa I Higieny Pracy — czy w Europie występuje niedobór?
- Tak. W wydaniu ELA/EURES z 2025 r. niedobór zgłoszono w 8 z 13 krajów europejskich, które oceniły tę grupę zawodową: Belgia, Bułgaria, Dania, Hiszpania i 4 więcej. Irlandia zgłasza go od 4 lat z rzędu. Oceny te publikuje się dla grup zawodowych, a nie dla pojedynczych nazw stanowisk.
- Inżynier Bezpieczeństwa I Higieny Pracy — ile się zarabia w Stanach Zjednoczonych?
- 109 660 dolarów rocznie w medianie, stan na 2025-05. Mediany stanowe mieszczą się między 76 700 a 131 540 dolarów. Źródło: US Bureau of Labor Statistics. Liczba dotyczy Stanów Zjednoczonych i nie jest prognozą dla Europy.