leerkracht informatica voortgezet onderwijs
Sleutelfeiten
Ben je gepassioneerd door informatica en wil je de volgende generatie IT-professionals inspireren? Als leerkracht informatica voortgezet onderwijs geef je leerlingen de tools en kennis die ze nodig hebben om te slagen in een digitale wereld.
Als leerkracht informatica voortgezet onderwijs ben je verantwoordelijk voor het verzorgen van ICT-lessen aan middelbare scholieren. Je werkt binnen een school en bent onderdeel van een team van docenten. Je bereidt lesmateriaal voor, geeft uitleg, begeleidt leerlingen individueel en beoordeelt hun voortgang. Je houdt rekening met verschillende leerstijlen en zorgt ervoor dat de leerstof aansluit bij de behoeften van de studenten.
- • Lesplannen ontwikkelen en uitvoeren, afgestemd op de leerdoelen en het niveau van de leerlingen.
- • Praktische ICT-vaardigheden en theoretische kennis bijbrengen, bijvoorbeeld programmeren, netwerken en cybersecurity.
- • De voortgang van leerlingen volgen en individuele begeleiding bieden waar nodig.
Waar dit beroep gevraagd is
Gemelde tekorten en overschotten op de arbeidsmarkt, per jaar. Gepubliceerd voor beroepsgroepen, niet voor afzonderlijke functietitels.
Diepere kleur: meer opeenvolgende jaren hetzelfde gemeld.
De cijfers gelden voor Onderwijsgevenden — 131 beroepen inclusief dit beroep.
Tekort: Belgium, Bulgaria, Denmark, Estonia en nog 8.
Langstlopende tekort: Belgium, 4 jaar.
Kies een gebied op de kaart om de cijfers te zien.
Over deze bron›
Bron: ELA/EURES, tekorten en overschotten op de arbeidsmarkt. De gegevens worden gepubliceerd op het niveau van de beroepsgroep en betreffen Europa. Edities verschillen in de opzet van de bijlage en in welke landen zijn opgenomen, dus een verschil tussen jaren betekent niet altijd dat de arbeidsmarkt is veranderd. Grijze landen zijn niet gemeld, en dat is iets anders dan in evenwicht zijn.
Meer ontdekken
Vind je loopbaanpad en ontdek de wetenschap achter onze aanbevelingen.
Zouleerkracht informatica voortgezet onderwijsbij jou passen?
Beantwoord drie korte vragen. Dit is geen volledige beoordeling; het is een voorproefje om u te helpen beslissen of u uw profiel wilt vergelijken.
Vind je het leuk om taken uit te voeren waarvoorIntegriteitnodig is?
Vind je het leuk om taken uit te voeren waarvoorPrestatiesnodig is?
Vind je het leuk om taken uit te voeren waarvoorLeiderschapnodig is?
Toekomstperspectief voor leerkracht informatica voortgezet onderwijs
The outlook for leerkracht informatica voortgezet onderwijs reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.
Hoe worden deze scores berekend?
De Veerkrachtindex (0–100) schat hoe structureel beschermd dit beroep is tegen automatisering en AI-verstoring, op basis van taakanalyse. Hogere scores betekenen meer taken die menselijk oordeel vereisen. AI-blootstelling toont het geschatte percentage taakmuren dat door huidige AI-mogelijkheden kan worden beïnvloed. Dit zijn op modellen gebaseerde structurele indicatoren, geen voorspellingen over individuele baanzekerheid.
Hoe kanleerkracht informatica voortgezet onderwijsveranderen naarmate de adoptie van AI toeneemt?
Menselijk oordeel, vertrouwen en context blijven sterke beschermers voor deze rol.
Illustratief scenario op basis van automatiseerbaarheid van taken — geen voorspelling. Waarden worden afgerond naarmate je verder vooruitkijkt.
Hoe kanleerkracht informatica voortgezet onderwijsveranderen naarmate de adoptie van AI toeneemt?
Menselijk oordeel, vertrouwen en context blijven sterke beschermers voor deze rol.
Illustratief scenario op basis van automatiseerbaarheid van taken — geen voorspelling. Waarden worden afgerond naarmate je verder vooruitkijkt.
Hoe AI deze rol kan veranderen
Deterministische, op modellen gebaseerde interpretatie van huidige rolsignalen – geen garantie voor vervanging.
Wat hangt nog steeds van mensen af
- veiligheid van studenten garanderen
- constructieve kritiek geven
- samenwerken met onderwijsdeskundigen
Waar AI een co-piloot kan worden
- werken met elektronische leeromgevingen
- lesinhoud voorbereiden
- digitale onderwijsmaterialen ontwikkelen
Taken die het meest worden blootgesteld aan automatisering
- IT-instrumenten gebruiken
Vitale functies & AI-vectoren
AI-blootstellingsvectoren
0-100%Blootstelling aan inhoudgeneratie, creatieve vergroting en tools voor grote taalmodellen
Blootstelling aan AI-ondersteunde analyse, patroonherkenning en voorspellende modelleringstaken
Blootstelling aan fysieke automatisering, robotica en sensorgestuurde taakverplaatsing
Blootstelling aan werkstroomautomatisering, beslissingsondersteunende software en procesdigitalisering
Technische details
NexFuture v3.0 schat blootstelling aan automatisering rechtstreeks uit de essentiële ESCO-vaardigheidsgroepen, gewogen naar vaardigheidsmassa en gekalibreerd op expertankers. Scores zijn probabilistische schattingen, geen garanties. Zie het NexFuture-methodologie-whitepaper voor volledige details.
Meet de blootstelling aan automatisering. Het meet niet het salaris, de vraag of hoeveel banen er bij u in de buurt zijn.
Wat mensen in deze rol meestal doen
Onderwijs
Een typische dag alsleerkracht informatica voortgezet onderwijs
09 09:00 · Ochtend huiswerk geven
10 10:30 · Halverwege de ochtend informatica onderwijzen
12 12:00 · Middag computerhardware onderhouden
14 14:00 · Middag constructieve kritiek geven
15 15:30 · Laat in de middag contacten onderhouden met educatieve medewerkers
17 17:00 · Afronding contacten onderhouden met pedagogische medewerkers
De taakvolgorde is illustratief. Individuele dagen variëren.
-
e-learning
De strategieën en didactische leermethoden waarin voor de belangrijkste onderdelen ict-technologie wordt gebruikt.
-
ICT-softwarespecificaties
De kenmerken, het gebruik en de werking van diverse softwareproducten zoals computerprogramma’s en toepassingssoftware.
-
instructiestrategieën
De technieken die docenten gebruiken om les te geven. Het doel van deze strategieën is om leerlingen meer bij het leerproces te betrekken.
-
procedures in het hoger onderwijs
De interne werking van een school voor hoger onderwijs, zoals de structuur van de relevante onderwijsondersteuning en -beheer, het beleid en de regelgeving.
-
technologisch onderwijs
De educatieve tak die erop gericht is studenten de relevante kennisvaardigheden over technologie en het gebruik en de toepassingen ervan bij te brengen.
- computertechnologie
- computerwetenschappen
- curriculumdoelstellingen
-
gedrag van studenten volgen
Het sociale gedrag van studenten volgen om ongewone zaken aan het licht te brengen. Eventuele problemen helpen oplossen.
-
studentendiscipline handhaven
Zorg ervoor dat de leerlingen de in de school vastgestelde regels en gedragsregels volgen en passende maatregelen nemen in geval van overtreding of wangedrag.
-
studenten beoordelen
De (academische) vooruitgang, prestaties, leerkennis en vaardigheden van de studenten evalueren door middel van opdrachten, tests en examens. Hun behoeften vaststellen en hun vooruitgang, sterke en zwakke punten volgen. Een afsluitende verklaring geven over de door de student bereikte doelstellingen.
-
klassenmanagement uitvoeren
Handhaven van discipline en betrokkenheid van de studenten tijdens het onderwijs.
-
lesmateriaal opstellen
Een syllabus schrijven, selecteren of aanbevelen voor studenten die voor de cursus zijn ingeschreven.
-
onderwijsstrategieën toepassen
Gebruik maken van verschillende benaderingen, leerstijlen en kanalen om studenten te instrueren, zoals het communiceren van inhoud in termen die zij begrijpen, het organiseren van gesprekken voor duidelijkheid en indien nodig het herhalen van argumenten. Gebruik een breed scala aan hulpmiddelen en methodologieën die zijn afgestemd op het klasseniveau, het niveau van de studenten, de doelstellingen en de prioriteiten.
-
interculturele onderwijsstrategieën toepassen
Ervoor zorgen dat de inhoud, methoden, materialen en de algemene leerervaring voor alle studenten niets of niemand uitsluit en rekening houdt met de verwachtingen en ervaringen van leerlingen met verschillende culturele achtergronden. Individuele en sociale stereotypen onderzoeken en cross-culturele onderwijsstrategieën ontwikkelen.
-
samenwerken met onderwijsdeskundigen
Communiceren met leerkrachten of andere vakmensen in het onderwijs om behoeften en verbeterpunten in de onderwijsstelsels in kaart te brengen en een samenwerkingsrelatie tot stand te brengen.
-
studentenrelaties beheren
De betrekkingen tussen studenten onderling en tussen studenten en docenten beheren. Optreden als een rechtvaardige autoriteit en zorgen voor een klimaat van vertrouwen en stabiliteit.
-
lesinhoud voorbereiden
De in de klas te onderwijzen inhoud voorbereiden in overeenstemming met de doelstellingen van het curriculum door oefeningen op te stellen, actuele voorbeelden te zoeken, enz.
-
digitale onderwijsmaterialen ontwikkelen
Bronnen en instructiemateriaal (e-learning, educatief video- en audiomateriaal, educatieve prezi) ontwikkelen met behulp van digitale technologieën om inzicht en bewustzijn over te dragen en zo de expertise van de leerlingen te verbeteren.
-
contacten onderhouden met pedagogische medewerkers
Communiceren met onderwijsmanagement, zoals de schooldirecteur en bestuursleden, en met het onderwijsondersteuningsteam zoals de onderwijsassistent, schooladviseur of academisch adviseur over kwesties die betrekking hebben op het welzijn van de leerlingen.
-
contacten onderhouden met educatieve medewerkers
Met het schoolpersoneel zoals leraren, onderwijsassistenten, academische adviseurs en de directeur communiceren over kwesties met betrekking tot het welzijn van studenten. In de context van een universiteit samenwerken met het technische en onderzoekspersoneel om onderzoeksprojecten en cursusgerelateerde zaken te bespreken.
-
onderwijs aanpassen aan de capaciteiten van de student
De leermoeilijkheden en de successen van studenten in kaart brengen. Onderwijs- en leerstrategieën selecteren die de individuele leerbehoeften en doelstellingen van leerlingen ondersteunen.
-
studenten bijstaan bij het leren
Studenten ondersteunen en coachen in hun werk, hen praktische ondersteuning en aanmoediging geven.
-
voorbeelden geven bij het leren
Aan anderen voorbeelden van uw ervaring, vaardigheden en competenties geven die afgestemd zijn op een specifieke leerinhoud om studenten te helpen bij het leren.
-
digitale geletterdheid onderwijzen
Leerlingen onderwijzen in de theorie en praktijk van (basis) digitale en computercompetenties, zoals efficiënt typen, het werken met online basistechnologieën en het controleren van e-mail. Dit omvat ook het coachen van studenten in het juiste gebruik van computerhardware en -programma's.
-
veiligheid van studenten garanderen
Ervoor zorgen dat alle studenten onder het toezicht van een instructeur of van een andere persoon veilig zijn. De veiligheidsmaatregelen in de leersituatie volgen.
Vaardigheid DNA
Personeelkeiten werkstijlmerken en waarden die deze rol definiëren
Bekijk of deze rol bij jouw carrière-DNA past
Doe de gratis Career DNA-beoordeling om te zien hoeleerkracht informatica voortgezet onderwijsaansluit bij uw interesses, werkstijl en toekomstpad. In minder dan 10 minuten ontvangt u een persoonlijk fitsignaal en een stappenplan voor wat u vervolgens moet doen.
Groeipaden & vergelijkbare rollen
Verken typische carrièrepaden, aangrenzende vaardigheden en vergelijkbare rollen om uw volgende overstap te plannen.
Waar pastleerkracht informatica voortgezet onderwijs?
Gelijkenisscores gebaseerd op overlap van vaardigheden uit ESCO-gegevens.
leerkracht wiskunde voortgezet onderwijs
63% gelijkenisleerkracht natuurkunde voortgezet onderwijs
60% gelijkenisleerkracht scheikunde voortgezet onderwijs
60% gelijkenisleerkracht godsdienst voortgezet onderwijs
59% gelijkenisleerkracht biologie voortgezet onderwijs
59% gelijkenisleerkracht aardrijkskunde voortgezet onderwijs
58% gelijkenisVeelgestelde vragen
- Welke kwalificaties zijn er nodig om leerkracht informatica voortgezet onderwijs te worden?
- Een afgeronde lerarenopleiding (WO of HBO) met een specialisatie in informatica is essentieel. Daarnaast is relevante werkervaring in de ICT-sector vaak een vereiste. De school kan aanvullende eisen stellen, zoals een pedagogische bevoegdheid.
- Hoe ziet de carrièreband van 5 (Leadership & Strategy) zich specifiek uit voor een leerkracht informatica?
- Op dit niveau word je verwacht een strategische rol te spelen binnen de ICT-afdeling van de school. Dit kan betekenen dat je verantwoordelijk bent voor de ontwikkeling van het ICT-curriculum, het begeleiden van andere docenten, of het initiëren van innovatieve projecten op het gebied van informatica-onderwijs.
- Wat voor soort werkarrangement kan ik verwachten als leerkracht informatica?
- De meeste posities voor leerkracht informatica voortgezet onderwijs zijn in loondienst bij een school. Je bent dus in dienst van de onderwijsinstelling en werkt volgens een vast contract.
- Leerkracht Informatica Voortgezet Onderwijs — is er een tekort in Europa?
- Ja. In de ELA/EURES-editie van 2025 werd in 12 van de 18 Europese landen die deze beroepsgroep beoordeelden een tekort gemeld: België, Bulgarije, Duitsland, Denemarken en nog 8. België meldt er al 4 jaar op rij een. Deze beoordelingen worden per beroepsgroep gepubliceerd, niet per functietitel.
- Leerkracht Informatica Voortgezet Onderwijs — wat verdien je ermee in de Verenigde Staten?
- 96.690 dollar per jaar als mediaan, per 2025-05. De medianen van de staten lopen van 56.180 tot 128.210 dollar. Bron: US Bureau of Labor Statistics. Het cijfer geldt voor de Verenigde Staten en is geen prognose voor Europa.