Profesionālais profils

šķidrā kurināmā ieguves inženieris

Lomas objektīvs

Kļūstiet par šķidrā kurināmā ieguves inženieri un nodrošiniet Latvijas enerģētisko neatkarību, plānojot un uzraugot naftas, dabasgāzes un citu šķidro kurināmo ieguvi. Šis ir izaicinājums, kas prasa zināšanas, precizitāti un vēlmi optimizēt resursu izmantošanu, vienlaicīgi rūpējoties par vidi.

Kopsavilkums

Šķidrā kurināmā ieguves inženieris ir atbildīgs par šķidro kurināmo ieguves vietu novērtēšanu un attīstību. Darba ikdienā tiek analizētas ģeoloģiskās struktūras, plānoti urbšanas darbi un optimizēti ieguves procesi, lai maksimāli palielinātu ogļūdeņražu ieguvi, ievērojot vides aizsardzības prasības. Šķidrā kurināmā ieguves inženieris strādā gan laukā, uz ieguves objektiem, gan birojos, analizējot datus un plānojot turpmākos darbus.

Galvenās atbildības:
  • • Ģeoloģisko datu analīze un potenciālo ieguves vietu novērtēšana.
  • • Ieguves plānu izstrāde un optimizācija, ņemot vērā ekonomiskos un ekoloģiskos faktorus.
  • • Urbšanas darbu uzraudzība un iekārtu darbības kontrolēšana.
49%
Izturība Rādītājs · 2026 (Jo augstāks, jo labāk)
Bakalaura grāds 39% AI iedarbība
Sākt karjeras DNA novērtējumu
Labour market

Kur šī profesija ir pieprasīta

Ziņotais darbaspēka deficīts un pārpalikums pa gadiem. Publicēts profesiju grupām, nevis atsevišķiem amatu nosaukumiem.

Ziņots par deficītuZiņots par pārpalikumuZiņots citā gadāŠis avots to neaptver

Dziļāka krāsa: ziņots tāpat vairāk gadus pēc kārtas.

Skaitļi attiecas uz grupu Zinātnes un inženierzinātņu jomas vecākie speciālisti — 274 profesijas, ieskaitot šo.

6 no 7 ar deficītu202429 no 30 aug3.9Mdarbvietas līdz 2035. gadam

Deficīts: Germany, Malta, Norway, Portugal un vēl 2.

Ilgākais deficīts: Switzerland, 2 gadi.

Izvēlieties teritoriju kartē, lai redzētu tās datus.

Par šo avotu

Avots: ELA/EURES, darbaspēka deficīts un pārpalikums. Dati tiek publicēti profesiju grupas līmenī un aptver Eiropu. Izdevumi atšķiras pielikuma uzbūvē un aptverto valstu ziņā, tāpēc atšķirība starp gadiem ne vienmēr nozīmē, ka darba tirgus ir mainījies. Pelēkās valstis nav ziņojušas, kas nav tas pats, kas līdzsvars.

Uzziniet vairāk

Atrodiet savu karjeras ceļu un iepazīstiet zinātni, uz kuras balstās mūsu ieteikumi.

Konsultējat citus? Skatiet NexPath skolām un konsultantiem.
Ātrās atbilstības pārbaude

Vaišķidrā kurināmā ieguves inženierisvarētu jums derēt?

Atbildiet uz trim ātriem jautājumiem. Šis nav pilnīgs novērtējums — tas ir informatīvs materiāls, kas palīdzēs jums izlemt, vai salīdzināt savu profilu.

Progress0/3

Vai jums patīk uzdevumi, kuriem nepieciešamsSasniegums?

Vai jums patīk uzdevumi, kuriem nepieciešamsDarba apstākļi?

Vai jums patīk uzdevumi, kuriem nepieciešamsNeatkarība?

NexFuture™

Nākotnes perspektīva šķidrā kurināmā ieguves inženieris

The outlook for šķidrā kurināmā ieguves inženieris reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Kā tiek aprēķināti šie rezultāti?

Noturības indekss (0–100) novērtē, cik strukturāli aizsargāta šī profesija ir no automatizācijas un MI traucējumiem, pamatojoties uz uzdevumu līmeņa analīzi. Augstāki rādītāji nozīmē vairāk uzdevumu, kas prasa cilvēka spriedumu. AI iedarbība parāda aplēsto uzdevumu stundu procentu, ko varētu ietekmēt pašreizējās MI spējas. Tās ir no modeļa atvasinātas strukturālas indikācijas, nevis prognozes par individuālo darba drošību.

Spēlējiet nākotni

Kāšķidrā kurināmā ieguves inženierisvarētu mainīties, pieaugot AI ieviešanai?

Šī loma, visticamāk, pakāpeniski mainīsies, AI atbalstot noteiktus uzdevumus, nevis aizstājot visu nodarbošanos.

Būtiska transformācija uzdevumu līmenī tiek lēsta pēc 14 gadiem (ap 2040. gadu) saskaņā ar izvēlēto „Paredzams“ scenāriju.
~45%
Izturība
Automatizācijas risks
EXP~40%
Cilvēka mala
MOAT~50%

Ilustratīvs scenārijs, pamatojoties uz uzdevumu automatizējamību — nav prognoze. Vērtības tiek noapaļotas, jo tālāk nākotnē skatāties.

2026
2034
2045
AI pieņemšanas ātrums:

Kā AI var mainīt šo lomu

Pašreizējo lomu signālu deterministiska, uz modeļiem balstīta interpretācija — nevis aizstāšanas garantija.

Cilvēkam piederošs 49% Cilvēkam piederošs
Kas vēl ir atkarīgs no cilvēkiem
  • pārvaldīt ietekmi uz vidi
  • uzturēt sakarus ar urbumu testēšanas inženieriem
  • novērst problēmas
Cilvēces priekšrocība Lai paliktu priekšā šajā lomā, fokusējieties uz biodīzeļdegviela un spirtu saturošas degvielas. Šīs cilvēka-centriski prasmes ir vissarežģītākās AI kopēt nākamajos 20 gados.
Palīdzēt 12% Palīdzēt
Kur AI var kļūt par otro pilotu
  • interpretēt ieguves datus
  • uzraudzīt ieguves reģistrēšanas darbības
  • uzraudzīt degvielas glabāšanas tvertnes
Automatizēt 39% Automatizēt
Uzdevumi, kas visvairāk pakļauti automatizācijai
  • paziņot urbšanas darbu rezultātus
  • sagatavot ieguves piedāvājumus
  • sagatavot zinātniskus ziņojumus
Detalizēta analīze

Dzīvības pazīmes un AI vektori

AI ekspozīcijas vektori

0-100%
AI / mašīnmācīšanās 12%

Ekspozīcija uz AI atbalstītu analīzi, modeļu atpazīšanu un paredzošās modelēšanas uzdevumiem

Ģeneratīvs AI 9%

Ekspozīcija uz satura ģenerēšanu, radošu palielināšanu un lielo valodu modeļu rīku

Robotika un fiziskā automatizācija 5%

Ekspozīcija uz fizisko automatizēšanu, robotiku un sensoru vadītu uzdevumu nobīdi

Kognitīvā programmatūra 1%

Ekspozīcija uz darba plūsmas automatizēšanu, lēmumu pieņemšanas atbalsta programmatūru un procesu digitalizāciju

Tehniskā informācija
Metodoloģija: NexFuture v3.0 Avoti: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Atjaunināts: 2026. g. aug.

NexFuture v3.0 novērtē automatizācijas ietekmi tieši no ESCO būtiskajām prasmju grupām, kas svērtas pēc prasmju masas un kalibrētas pret ekspertu enkuriem. Rezultāti ir varbūtības aplēses, nevis garantijas. Pilnu informāciju skatiet NexFuture metodoloģijas baltajā grāmatā.

Mēra pakļautību automatizācijai. Tas nemēra atalgojumu, pieprasījumu vai darbvietu skaitu jūsu tuvumā.

Diena dzīvē

Ko cilvēki šajā lomā parasti dara

Enerģija un dabas resursi

Diena dzīvē

Parasta diena kāšķidrā kurināmā ieguves inženieris

09
09:00 · Rīts
interpretēt ieguves datus
Apstrādāt un interpretēt ieguves datus un sūtīt atsauksmes izstrādes komandām; izmantot zināšanas konkrētās operatīvās darbībās.
10
10:30 · Pusrīta
izvēlēties urbšanas darbu iekārtas
Izvēlēties un iegādāties dažādām urbja funkcijām tbilstošu aprīkojumu.
12
12:00 · Pusdienas
kontrolēt sūknēšanas darbības naftas produktu ražošanā
Kontrolēt rūpnīcu darbības un gāzes un naftas sūknēšanas iekārtas. Uzraudzīt mērierīces un monitorus, kā arī kontrolēt aprīkojumu, kas nodrošina, ka ieguve notiek efektīvi un droši.
14
14:00 · Pēcpusdiena
noteikt plūsmas ātruma palielināšanu
Ieteikt un novērtēt plūsmas ātruma uzlabojumus. Izprast un droši veikt apstrādi ar skābi vai hidraulisku pārraušanu.
15
15:30 · Vēlā pēcpusdienā
paziņot urbšanas darbu rezultātus
Pārredzamā veidā dokumentēt un kopīgot urbšanas darbu rezultātus; par tiem īnformēt sadarbības partnerus, revidentus, sadarbības grupas un iekšējo vadību.
17
17:00 · Iesaiņojums
pārvaldīt gāzes ražošanā nepieciešamos šķidrumus
Risināt problēmas un prognozēt iespējamos šķēršļus, kas var rasties darbā ar naftas un gāzes ražošanā iesaistītajiem šķidrumiem.

Uzdevumu secībai ir ilustratīvs raksturs. Atsevišķas dienas atšķiras.

Programmatūra un tehnoloģijas & Zināšanu jomas
Programmatūra un tehnoloģijas
Autodesk AutoCADC#C++Computer Modelling Group CMG STARSDassault Systemes CATIADFA Capital Management GEMSEclipse IDEEnterprise resource planning ERP softwareeProduction Solutions PanSystemFinite element analysis FEA softwareGeoGraphix ARIES PortfolioGoogle AnalyticsIBM NotesIHS PetraIHS QUE$TORLandmark Graphics TOW/csLinuxMicrosoft AccessMicrosoft ExcelMicrosoft Office software
Zināšanu jomas
  • dabasgāze

    Dažādi ar dabasgāzi saistīti aspekti: tās ieguve, pārstrāde, sastāvdaļas, lietojumi, vides faktori utt.

  • nafta

    Dažādi aspekti saistībā ar naftu — tās ieguve, pārstrāde, sastāvdaļas, lietojumi, vides aizsardzības problēmas utt.

  • urbumu pārbaudes darbības

    Testēšanas procedūras, piemēram, tilpuma plūsmas testēšana un spiediena pārbaudes, kas liecina par urbuma spēju ražot naftu.

  • degvielas veidi

    Tirgū pieejamo degvielu veidi, piemēram, benzīns, dīzeļdegviela, biodegviela u. c.

  • fosilā kurināmā elektrostaciju darbība

    Dažādi posmi elektroenerģijas ražošanā, izmantojot fosilo kurināmo, un nepieciešamo iekārtu, piemēram, katlu, turbīnu un ģeneratoru, visu sastāvdaļu darbība.

Starpnozaru prasmes
  • fosilie kurināmie
  • ķīmija
  • matemātika
Būtiskas prasmes
risinājumu izstrāde
  • novērst problēmas

    Noteikt darbības problēmas, pieņemt lēmumu, ko darīt, un attiecīgi ziņot par to.

  • pārvaldīt gāzes ražošanā nepieciešamos šķidrumus

    Risināt problēmas un prognozēt iespējamos šķēršļus, kas var rasties darbā ar naftas un gāzes ražošanā iesaistītajiem šķidrumiem.

  • risināt problēmas kritiski

    Apzināt dažādu abstraktu, racionālu jēdzienu, piemēram, jautājumu, atzinumu un pieeju, priekšrocības un trūkumus konkrētas problemātiskas situācijas gadījumā ar mērķi izstrādāt risinājumus un alternatīvas metodes situācijas risināšanai.

operacionālo darbību virzīšana
  • pārvaldīt urbumu savstarpējo mijiedarbību

    Izprast un pārvaldīt dažādu urbumu, kas ir savstarpēji saistīti, procesu.

analizēt un novērtēt informāciju un datus
  • interpretēt ieguves datus

    Apstrādāt un interpretēt ieguves datus un sūtīt atsauksmes izstrādes komandām; izmantot zināšanas konkrētās operatīvās darbībās.

darbības reģistru uzturēšana
  • paziņot urbšanas darbu rezultātus

    Pārredzamā veidā dokumentēt un kopīgot urbšanas darbu rezultātus; par tiem īnformēt sadarbības partnerus, revidentus, sadarbības grupas un iekšējo vadību.

sūknēšanas sistēmu vai iekārtu ekspluatācija
  • kontrolēt sūknēšanas darbības naftas produktu ražošanā

    Kontrolēt rūpnīcu darbības un gāzes un naftas sūknēšanas iekārtas. Uzraudzīt mērierīces un monitorus, kā arī kontrolēt aprīkojumu, kas nodrošina, ka ieguve notiek efektīvi un droši.

sadarboties un uzturēt sakarus
  • uzturēt sakarus ar urbumu testēšanas inženieriem

    Izveidot attiecības ar urbumu testēšanas inženieriem nolūkā optimizēt procedūras.

līgumu, pieteikumu vai atļauju dokumentācijas sagatavošana
  • sagatavot ieguves piedāvājumus

    Sagatavot detalizētus piedāvājumus par ieguves iespējām, apvienojot informāciju par pazemi ieguves vietā un iesaistīto partneru piekrišanu.

komandas vai grupas uzraudzība
  • uzraudzīt urbuma darbību

    Uzraudzīt urbumu vietu darbību un vadīt personālu, tostarp apmācīt un uzraudzīt darbiniekus. Vadīt apkalpes personālu, kas strādā kā viena komanda. Nodrošināt termiņu ievērošanu, lai nodrošinātu klientu maksimālu apmierinātību.

Prasmes DNA

Prasmes DNA

Darba personības iezīmes un vērtības, kas nosaka šo lomu

Galvenās īpašības, kas jums nepieciešamas
Atzinība Analītiskā domāšana Sadarbība Godīgums Sasniegums Uzticamība Inovācija Sasniegums/Pūles Daudzveidība Pielāgošanās spēja/Izcelsme Liderība Neatkarība Paškontrole Stresa tolerance Rūpes par citiem Sociālā orientācija
Galvenās balvas, kuras varat sagaidīt
SasniegumsDarba apstākļiAtzinībaAttiecībasAtbalstsNeatkarība
Karjeras virzība

Izaugsmes ceļi un līdzīgas lomas

Izpētiet tipiskos karjeras ceļus, blakus esošās prasmes un līdzīgas lomas, lai plānotu savu nākamo pāreju.

Karjeras ainava

Kuršķidrā kurināmā ieguves inženierisiederas?

Šī loma
šķidrā kurināmā ieguves inženieris Šī loma

Līdzības rādītāji, kas balstīti uz prasmju pārklāšanos no ESCO datiem.

Bieži jautājumi

Bieži uzdotie jautājumi

Kādas prasības ir šķidrā kurināmā ieguves inženiera amatam?
Parasti tiek prasīta augstākā izglītība inženierzinātnēs, piemēram, naftas un gāzes inženierzinātņu, ģeoloģijas vai derīgo izrakteņu inženierzinātņu jomā. Svarīgas ir zināšanas par urbšanas tehnoloģijām, ģeoloģiju, hidrogeoloģiju un vides aizsardzību. Vērtīgas ir arī pieredze ar CAD programmatūru un datu analīzi.
Kāds ir šķidrā kurināmā ieguves inženiera darba apstākļu raksturs?
Darbs var būt gan biroja apstākļos, gan laukā, uz ieguves objektiem. Lauku darbi var būt saistīti ar neparedzamiem laika apstākļiem un fizisku slodzi. Bieži vien nepieciešams strādāt komandā un pielāgoties mainīgiem darba apstākļiem.
Kā šķidrā kurināmā ieguve ietekmē vidi un kā inženieris šo ietekmi samazina?
Šķidrā kurināmā ieguve var radīt negatīvu ietekmi uz vidi, piemēram, piesārņojumu ar naftas produktiem un ūdens resursiem. Šķidrā kurināmā ieguves inženieris nodrošina, ka ieguves procesi tiek veikti atbilstoši vides aizsardzības normatīviem, izmanto videi draudzīgākas tehnoloģijas un plāno atjaunošanas darbus pēc ieguves beigām.
Šķidrā Kurināmā Ieguves Inženieris — vai Eiropā ir deficīts?
Nē. ELA/EURES 2025. gada izdevumā par pārpalikumu ziņoja 3 no 4 Eiropas valstīm, kas novērtēja šo profesiju grupu: Austrija, Bulgārija, Grieķija. Viena valsts ziņoja par deficītu. Šie novērtējumi tiek publicēti par profesiju grupām, nevis par atsevišķiem amatu nosaukumiem.
Šķidrā Kurināmā Ieguves Inženieris — cik par to maksā Amerikas Savienotajās Valstīs?
141 280 dolāru gadā pēc mediānas, uz 2025-05. Štatu mediānas svārstās no 93 360 līdz 206 290 dolāriem. Avots: US Bureau of Labor Statistics. Skaitlis attiecas uz Amerikas Savienotajām Valstīm un nav prognoze Eiropai.