Profesionālais profils

intelektuālā īpašuma tiesību konsultants

Momentuzņēmums

Kļūstiet par intelektuālā īpašuma tiesību konsultantu un palīdziet uzņēmumiem aizsargāt un efektīvi izmantot savus patentus, autortiesības un preču zīmes. Šis ir svarīgs loms, kas prasa gan juridiskas zināšanas, gan spēju saprast biznesa vajadzības.

Kopsavilkums

Intelektuālā īpašuma tiesību konsultants sniedz padomus par intelektuālā īpašuma, piemēram, patentu, autortiesību un preču zīmju, izmantošanu un aizsardzību. Darba ikdienā var nākties novērtēt intelektuālā īpašuma portfeļus, palīdzēt klientiem ievērot atbilstošas juridiskās procedūras, veikt starpniecības darbības, kas saistītas ar patentiem, un konsultēt par risku novēršanu intelektuālā īpašuma jomā.

Galvenās atbildības:
  • • Konsultēšana par intelektuālā īpašuma tiesību jautājumiem un risinājumiem.
  • • Intelektuālā īpašuma portfeļu novērtēšana un stratēģiju izstrāde.
  • • Juridiskās procedūras īstenošana intelektuālā īpašuma aizsardzībai (patentu reģistrācija, preču zīmju reģistrācija, autortiesību aizsardzība).
64%
Izturība Rādītājs · 2026 (Jo augstāks, jo labāk)
Īsā cikla augstākā izglītība 21% AI iedarbība
Sākt karjeras DNA novērtējumu
Labour market

Kur šī profesija ir pieprasīta

Ziņotais darbaspēka deficīts un pārpalikums pa gadiem. Publicēts profesiju grupām, nevis atsevišķiem amatu nosaukumiem.

Ziņots par deficītuZiņots par pārpalikumuZiņots citā gadāŠis avots to neaptver

Dziļāka krāsa: ziņots tāpat vairāk gadus pēc kārtas.

Skaitļi attiecas uz grupu Komercdarbības un pārvaldes (administrācijas) speciālisti — 200 profesijas, ieskaitot šo.

2 no 8 ar deficītu20251 no 2 reglamentētas21 no 32 aug4.2Mdarbvietas līdz 2035. gadam

Deficīts: Denmark, Romania.

Ilgākais deficīts: Romania, 4 gadi.

Tur, kur profesija ir reglamentēta, jūsu kvalifikācija būtu oficiāli jāatzīst, pirms varētu to veikt.

Izvēlieties teritoriju kartē, lai redzētu tās datus.

Par šo avotu

Avots: ELA/EURES, darbaspēka deficīts un pārpalikums. Dati tiek publicēti profesiju grupas līmenī un aptver Eiropu. Izdevumi atšķiras pielikuma uzbūvē un aptverto valstu ziņā, tāpēc atšķirība starp gadiem ne vienmēr nozīmē, ka darba tirgus ir mainījies. Pelēkās valstis nav ziņojušas, kas nav tas pats, kas līdzsvars.

Uzziniet vairāk

Atrodiet savu karjeras ceļu un iepazīstiet zinātni, uz kuras balstās mūsu ieteikumi.

Konsultējat citus? Skatiet NexPath skolām un konsultantiem.
Ātrās atbilstības pārbaude

Vaiintelektuālā īpašuma tiesību konsultantsvarētu jums derēt?

Atbildiet uz trim ātriem jautājumiem. Šis nav pilnīgs novērtējums — tas ir informatīvs materiāls, kas palīdzēs jums izlemt, vai salīdzināt savu profilu.

Progress0/3

Vai jums patīk uzdevumi, kuriem nepieciešamsUzticamība?

Vai jums patīk uzdevumi, kuriem nepieciešamsGodīgums?

Vai jums patīk uzdevumi, kuriem nepieciešamsAtzinība?

NexFuture™

Nākotnes perspektīva intelektuālā īpašuma tiesību konsultants

The outlook for intelektuālā īpašuma tiesību konsultants reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Kā tiek aprēķināti šie rezultāti?

Noturības indekss (0–100) novērtē, cik strukturāli aizsargāta šī profesija ir no automatizācijas un MI traucējumiem, pamatojoties uz uzdevumu līmeņa analīzi. Augstāki rādītāji nozīmē vairāk uzdevumu, kas prasa cilvēka spriedumu. AI iedarbība parāda aplēsto uzdevumu stundu procentu, ko varētu ietekmēt pašreizējās MI spējas. Tās ir no modeļa atvasinātas strukturālas indikācijas, nevis prognozes par individuālo darba drošību.

Spēlējiet nākotni

Kāintelektuālā īpašuma tiesību konsultantsvarētu mainīties, pieaugot AI ieviešanai?

Šī loma, visticamāk, pakāpeniski mainīsies, AI atbalstot noteiktus uzdevumus, nevis aizstājot visu nodarbošanos.

Būtiska transformācija uzdevumu līmenī tiek lēsta pēc 17 gadiem (ap 2043. gadu) saskaņā ar izvēlēto „Paredzams“ scenāriju.
~65%
Izturība
Automatizācijas risks
EXP~20%
Cilvēka mala
MOAT~70%

Ilustratīvs scenārijs, pamatojoties uz uzdevumu automatizējamību — nav prognoze. Vērtības tiek noapaļotas, jo tālāk nākotnē skatāties.

2026
2035
2048
AI pieņemšanas ātrums:

Kā AI var mainīt šo lomu

Pašreizējo lomu signālu deterministiska, uz modeļiem balstīta interpretācija — nevis aizstāšanas garantija.

Cilvēkam piederošs 64% Cilvēkam piederošs
Kas vēl ir atkarīgs no cilvēkiem
  • nodrošināt tiesību aktu piemērošanu
  • aizsargāt klientu intereses
  • pārvaldīt intelektuālā īpašuma tiesības
Cilvēces priekšrocība Lai paliktu priekšā šajā lomā, fokusējieties uz drošības inženierija un intelektuālā īpašuma tiesības. Šīs cilvēka-centriski prasmes ir vissarežģītākās AI kopēt nākamajos 20 gados.
Palīdzēt 12% Palīdzēt
Kur AI var kļūt par otro pilotu
  • sekot līdzi aktualitātēm tiesību aktu jomā
Automatizēt 21% Automatizēt
Uzdevumi, kas visvairāk pakļauti automatizācijai

Neviens uzdevums šeit vēl nav ļoti automatizējams.

Detalizēta analīze

Dzīvības pazīmes un AI vektori

AI ekspozīcijas vektori

0-100%
Kognitīvā programmatūra 12%

Ekspozīcija uz darba plūsmas automatizēšanu, lēmumu pieņemšanas atbalsta programmatūru un procesu digitalizāciju

Ģeneratīvs AI 9%

Ekspozīcija uz satura ģenerēšanu, radošu palielināšanu un lielo valodu modeļu rīku

AI / mašīnmācīšanās 3%

Ekspozīcija uz AI atbalstītu analīzi, modeļu atpazīšanu un paredzošās modelēšanas uzdevumiem

Robotika un fiziskā automatizācija 0%

Ekspozīcija uz fizisko automatizēšanu, robotiku un sensoru vadītu uzdevumu nobīdi

Tehniskā informācija
Metodoloģija: NexFuture v3.0 Avoti: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Atjaunināts: 2026. g. aug.

NexFuture v3.0 novērtē automatizācijas ietekmi tieši no ESCO būtiskajām prasmju grupām, kas svērtas pēc prasmju masas un kalibrētas pret ekspertu enkuriem. Rezultāti ir varbūtības aplēses, nevis garantijas. Pilnu informāciju skatiet NexFuture metodoloģijas baltajā grāmatā.

Mēra pakļautību automatizācijai. Tas nemēra atalgojumu, pieprasījumu vai darbvietu skaitu jūsu tuvumā.

Diena dzīvē

Ko cilvēki šajā lomā parasti dara

Finanšu pakalpojumi

Diena dzīvē

Parasta diena kāintelektuālā īpašuma tiesību konsultants

09
09:00 · Rīts
pārvaldīt intelektuālā īpašuma tiesības
Izmantot privātas juridiskas tiesības, kas aizsargā intelektuālus produktus no prettiesiskas tiesību pārkāpšanas.
10
10:30 · Pusrīta
aizsargāt klientu intereses
Aizsargāt klienta intereses un vajadzības, veicot nepieciešamās darbības un izpētot visas iespējas, lai nodrošinātu, ka klients panāk sev labvēlīgu iznākumu.
12
12:00 · Pusdienas
konsultēt par patentiem
Sniegt ieteikumus izgudrotājiem un ražotājiem par patentu piešķiršanu viņu izgudrojumiem, pētot, vai izgudrojums ir jauns, inovatīvs un dzīvotspējīgs.
14
14:00 · Pēcpusdiena
lietot konsultēšanas metodes
Konsultēt klientus par dažādiem personiskiem vai profesionāliem jautājumiem.
15
15:30 · Vēlā pēcpusdienā
nodrošināt tiesību aktu piemērošanu
Nodrošināt tiesību aktu ievērošanu, un, ja tie tiek pārkāpti, veikt pareizos pasākumus, lai nodrošinātu tiesību aktu ievērošanu un to piemērošanu.
17
17:00 · Iesaiņojums
sekot līdzi aktualitātēm tiesību aktu jomā
Uzraudzīt noteikumu, pamatnostādņu un tiesību aktu grozījumus un noteikt, kā tie spēj ietekmēt organizāciju, tās darbības vai konkrētu gadījumu vai situāciju.

Uzdevumu secībai ir ilustratīvs raksturs. Atsevišķas dienas atšķiras.

Programmatūra un tehnoloģijas & Zināšanu jomas
Programmatūra un tehnoloģijas
Abacus Data Systems AbacusLawAbacusNext HotDocsADC Legal Systems Perfect PracticeADERANT Expert Matter CenterAdobe AcrobatAdvanced Technologies Class ActAdvantageLaw WinVantageAnacomp CaseLogistixArgosy Legal Systems Power CloserBest Case Solutions Best Case BankruptcyBQE Software BillQuickBridgeway eCounselCanyon Solutions JcatsCaptaris AlchemyCatalyst Repository Systems CatalystCRCatalyst Repository Systems CatalystDRCatalyst Repository Systems CatalystXEChesapeake Interlink NeedlesClient Profiles Case ManagementCobblestone Systems Contract Insight
Zināšanu jomas
  • komerctiesības

    Tiesību akti, kas reglamentē konkrētu komercdarbību.

Starpnozaru prasmes
  • drošības inženierija
  • intelektuālā īpašuma tiesības
  • juridiskā terminoloģija
Būtiskas prasmes
aizstāvēt indivīdu vai sabiedrības vajadzības
  • aizsargāt klientu intereses

    Aizsargāt klienta intereses un vajadzības, veicot nepieciešamās darbības un izpētot visas iespējas, lai nodrošinātu, ka klients panāk sev labvēlīgu iznākumu.

sniegt padomu un konsultēt
  • lietot konsultēšanas metodes

    Konsultēt klientus par dažādiem personiskiem vai profesionāliem jautājumiem.

līgumu un nolīgumu apspriešana un pārvaldība
  • pārvaldīt intelektuālā īpašuma tiesības

    Izmantot privātas juridiskas tiesības, kas aizsargā intelektuālus produktus no prettiesiskas tiesību pārkāpšanas.

uzraudzīt pilnveides ekspertīzes jomā
  • sekot līdzi aktualitātēm tiesību aktu jomā

    Uzraudzīt noteikumu, pamatnostādņu un tiesību aktu grozījumus un noteikt, kā tie spēj ietekmēt organizāciju, tās darbības vai konkrētu gadījumu vai situāciju.

konsultēt par tehnoloģiju izstrādi vai izmantošanu
  • konsultēt par patentiem

    Sniegt ieteikumus izgudrotājiem un ražotājiem par patentu piešķiršanu viņu izgudrojumiem, pētot, vai izgudrojums ir jauns, inovatīvs un dzīvotspējīgs.

konsultēt par juridiskiem, regulatīviem vai procesuāliem jautājumiem
  • sniegt juridiskās konsultācijas

    Sniegt konsultācijas klientiem, lai nodrošinātu viņu rīcības atbilstību tiesību aktiem, kā arī lai sniegtu vislielāko labumu viņu situācijā un konkrētajā gadījumā, piemēram, sniedzot informāciju, dokumentus vai konsultācijas par klienta rīcību, ja klients vēlas uzsākt tiesvedību vai arī tiesvedība tiek uzsākta pret klientu.

nodrošināt tiesību aktu ievērošanu
  • nodrošināt tiesību aktu piemērošanu

    Nodrošināt tiesību aktu ievērošanu, un, ja tie tiek pārkāpti, veikt pareizos pasākumus, lai nodrošinātu tiesību aktu ievērošanu un to piemērošanu.

Prasmes DNA

Prasmes DNA

Darba personības iezīmes un vērtības, kas nosaka šo lomu

Galvenās īpašības, kas jums nepieciešamas
Uzticamība Godīgums Atzinība Sasniegums Stresa tolerance Sadarbība Pielāgošanās spēja/Izcelsme Daudzveidība Paškontrole Analītiskā domāšana Sasniegums/Pūles Neatkarība Rūpes par citiem Liderība Sociālā orientācija Inovācija
Galvenās balvas, kuras varat sagaidīt
SasniegumsDarba apstākļiAtzinībaAttiecībasAtbalstsNeatkarība
Karjeras virzība

Izaugsmes ceļi un līdzīgas lomas

Izpētiet tipiskos karjeras ceļus, blakus esošās prasmes un līdzīgas lomas, lai plānotu savu nākamo pāreju.

Karjeras ainava

Kurintelektuālā īpašuma tiesību konsultantsiederas?

Šī loma
intelektuālā īpašuma tiesību konsultants Šī loma

Līdzības rādītāji, kas balstīti uz prasmju pārklāšanos no ESCO datiem.

Bieži jautājumi

Bieži uzdotie jautājumi

Kādas prasības ir intelektuālā īpašuma tiesību konsultantam?
Parasti nepieciešama jurista izglītība un pieredze intelektuālā īpašuma tiesību jomā. Svarīgas ir analītiskās spējas, komunikācijas prasmes un spēja saprast biznesa kontekstu.
Vai intelektuālā īpašuma tiesību konsultants var strādāt kā pašnodarbinātais?
Jā, intelektuālā īpašuma tiesību konsultants bieži strādā kā pašnodarbinātais (freelanceris), sniedzot pakalpojumus dažādiem klientiem. Tomēr galvenā darba forma ir darbs uzņēmumā.
Kādas ir galvenās atšķirības starp patentu speciālistu un intelektuālā īpašuma tiesību konsultantu?
Patentu speciālists galvenokārt fokusējas uz patentu reģistrāciju un tehnisko aspektu, savukārt intelektuālā īpašuma tiesību konsultants sniedz plašāku juridisko padomu par visiem intelektuālā īpašuma aspektiem, tostarp autortiesībām un preču zīmēm.
Intelektuālā Īpašuma Tiesību Konsultants — vai Eiropā ir deficīts?
Nē. ELA/EURES 2025. gada izdevumā par pārpalikumu ziņoja 6 no 8 Eiropas valstīm, kas novērtēja šo profesiju grupu: Austrija, Bulgārija, Čehija, Somija un vēl 2. 2 valstis ziņoja par deficītu. Šie novērtējumi tiek publicēti par profesiju grupām, nevis par atsevišķiem amatu nosaukumiem.
Intelektuālā Īpašuma Tiesību Konsultants — cik par to maksā Amerikas Savienotajās Valstīs?
151 160 dolāru gadā pēc mediānas, uz 2025-05. Štatu mediānas svārstās no 91 690 līdz 207 860 dolāriem. Avots: US Bureau of Labor Statistics. Skaitlis attiecas uz Amerikas Savienotajām Valstīm un nav prognoze Eiropai.
Intelektuālā Īpašuma Tiesību Konsultants — vai tā ir reglamentēta profesija?
Tā ir norādīta kā reglamentēta profesija 21 Eiropas valstīs: Spānija, Portugāle, Šveice, Francija un vēl 17. Zemākais no tām prasītais kvalifikācijas līmenis ir EKI 3. Tur, kur profesija ir reglamentēta, citur iegūta kvalifikācija ir oficiāli jāatzīst, pirms to var veikt. Avots: ES reglamentēto profesiju datubāze.