tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr
Pillanatkép
A tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr kulcsszereplője a logisztikai láncnak, aki a termékeket és árukat szállítja országszerte és nemzetközi úton. Munka során nagy felelősség terhe esik a vállára a rakomány biztonságos és határidős szállításában.
A tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr feladata járművek, elsősorban teherautók és furgonok vezetése. A napi rutin magában foglalhatja a jármű előzetes ellenőrzését, a rakomány be- és kirakodásának segítését, valamint a szállítási útvonal betartását. Fontos a jármű karbantartásának alapjainak ismerete és a biztonsági előírások szigorú betartása.
- • Teherautók és furgonok vezetése, a megadott útvonalakon.
- • A rakomány megfelelő rögzítése és biztosítása a szállítás során.
- • Jármű rendszeres ellenőrzése (olajszint, gumiabroncsok, fékek stb.).
Hol keresett ez a foglalkozás
Jelentett munkaerőhiány és -többlet, évenként. Foglalkozási csoportokra jelenik meg, nem egyedi munkakörökre.
Mélyebb szín: több egymást követő évben ugyanúgy jelentve.
A számok erre vonatkoznak: Járművezetők és mobilgépkezelők — 52 foglalkozás, ezt is beleértve.
Hiány: Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus és még 15.
Leghosszabb hiány: Belgium, 3 év.
Ahol a szakma szabályozott, a képesítését hivatalosan el kellene ismertetni, mielőtt gyakorolhatná.
Válasszon egy területet a térképen az adatok megtekintéséhez.
A forrásról›
Forrás: ELA/EURES, munkaerőhiány és -többlet. Az adatok foglalkozási csoport szintjén jelennek meg és Európát fedik le. A kiadások eltérnek a melléklet felépítésében és a lefedett országokban, így az évek közötti eltérés nem mindig jelenti azt, hogy a munkaerőpiac megváltozott. A szürke országokat nem jelentették, ami nem ugyanaz, mint az egyensúly.
Fedezzen fel többet
Találja meg pályáját, és ismerje meg az ajánlásaink mögötti tudományt.
tehergépkocsi-vezető, kamionsofőrmegfelelne neked?
Válaszolj három gyors kérdésre. Ez nem egy teljes értékelés – ez egy kedvcsináló, amely segít eldönteni, hogy összehasonlítsa-e profilját.
Szereted aMegbízhatóság-t igénylő feladatokat?
Szereted aElismerés-t igénylő feladatokat?
Szereted aTámogatás-t igénylő feladatokat?
Jövőbeli kilátások a tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr számára
The outlook for tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.
Hogyan számolják ki ezeket a pontszámokat?
A rugalmassági index (0–100) becslést ad arról, hogy ez a hivatás strukturálisan mennyire védett az automatizálással és az AI-zavarokkal szemben, feladatszintű elemzés alapján. A magasabb pontszámok több emberi ítéletet igénylő feladatot jeleznek. Az AI-kitettség megmutatja a feladatórák azon becsült százalékát, amelyet a jelenlegi AI-képességek érinthetnek. Ezek modellből levezetett strukturális mutatók, nem egyéni munkahelyi biztonságra vonatkozó előrejelzések.
Hogyan változhat atehergépkocsi-vezető, kamionsofőra mesterséges intelligencia elterjedésével?
Ez a szerep valószínűleg fokozatosan megváltozik, és a mesterséges intelligencia bizonyos feladatokat támogat, nem pedig az egész foglalkozást.
Szemléltető forgatókönyv a feladatok automatizálhatósága alapján — nem előrejelzés. Az értékek kerekítve jelennek meg, minél messzebbre tekint.
Hogyan változhat atehergépkocsi-vezető, kamionsofőra mesterséges intelligencia elterjedésével?
Ez a szerep valószínűleg fokozatosan megváltozik, és a mesterséges intelligencia bizonyos feladatokat támogat, nem pedig az egész foglalkozást.
Szemléltető forgatókönyv a feladatok automatizálhatósága alapján — nem előrejelzés. Az értékek kerekítve jelennek meg, minél messzebbre tekint.
Hogyan változtathatja meg az AI ezt a szerepet
Az aktuális szerepjelek determinisztikus, modellalapú értelmezése – nem garancia a helyettesítésre.
Hogy mi múlik még az embereken
- Értelmezi a közlekedési jelzéseket
- különböző kommunikációs csatornákat használ
- éberen végzi munkáját
Ahol az AI másodpilótává válhat
- GPS-rendszereket működtet
- térképet olvas
- ellenőrzi a jármű teljesítményét
Az automatizálásnak leginkább kitett feladatok
Egyetlen feladat sem erősen automatizálható itt még.
Életjelek és AI vektorok
AI expozíciós vektorok
0-100%Kitettség a fizikai automatizálásnak, robotikának és szenzorvezérelt feladateltolódásnak
Kitettség a tartalomlétrehozásnak, kreatív augmentációnak és nagy nyelvmodell-eszközöknek
Kitettség az AI-támogatott elemzésnek, mintafelismerésnek és prediktív modellezési feladatoknak
Kitettség a munkafolyamatok automatizálásának, döntéstámogató szoftvernek és folyamatok digitalizálásának
Műszaki részletek
A NexFuture v3.0 az automatizálási kitettséget közvetlenül az ESCO alapvető készségcsoportjaiból becsüli, a készségtömeggel súlyozva és szakértői horgonyokhoz kalibrálva. A pontszámok valószínűségi becslések, nem garanciák. A teljes részletekért lásd a NexFuture módszertani fehér könyvet.
Az automatizálásnak való kitettséget méri. Nem méri a fizetést, a keresletet, sem a közeledben elérhető állások számát.
Mit szoktak az emberek ebben a szerepben tenni
Ellátási lánc és szállítás
Egy átlagos naptehergépkocsi-vezető, kamionsofőr
09 09:00 · Reggelt ellenőrzi a jármű teljesítményét
10 10:30 · Délelőtt felügyeli a rakomány berakodását
12 12:00 · délben felügyeli a rakomány kirakodását
14 14:00 · Délután járműveket egymás mellé leparkol
15 15:30 · Késő délután számításba veszi az előrelátható közúti problémákat
17 17:00 · Összegzés éberen végzi munkáját
A feladatok sorrendje szemléletes. Az egyes napok változnak.
-
a járművek teherszállítási kapacitása
Az üzembe helyezett jármű kapacitása és korlátai a súly, a rakomány típusa, valamint rakomány be- és kirakodására vonatkozó egyéb előírások szempontjából.
-
a közúti közlekedés jogi szabályozása
A közúti fuvarozásra vonatkozó biztonsági és környezetvédelmi követelményeket előíró regionális, nemzeti és európai szintű rendeletek.
-
mechanikai járműalkatrészek
A járművekben használt mechanikus alkatrészek, karbantartási szükségleteik, potenciális működési hibáik és a szanálási intézkedések.
-
rakománytípusok
A különböző típusú rakományok, pl. ömlesztett rakomány, folyékony ömlesztett rakomány és nehéz anyagok.
- közlekedési topográfia
- közúti közlekedési szabályok
-
ellenőrzi a jármű teljesítményét
Adott jármű teljesítményének és viselkedésének megértése és előrejelzése. Olyan fogalmak ismerete, mint az oldalirányú stabilitás, a gyorsulás és a féktávolság.
-
számításba veszi az előrelátható közúti problémákat
Számításba veszi az előrelátható közúti problémákat, például a defekteket, az üldözéseket, az alulkormányzást vagy a túlkormányzást.
-
vészleállást végez
Vészleállást végez. Ismeri a blokkolásgátló fékrendszerekkel (ABS) való cserét, mivel azt a vészfékezés végrehajtása előtt ki kell kapcsolni.
-
járműveket egymás mellé leparkol
Gépjárműveket egymás mellé parkol különböző helyeken.
-
felügyeli a rakomány kirakodását
Felügyeli a berendezések, áruk és egyéb termékek kirakodási folyamatait. Biztosítja, hogy a kezelés és tárolás az előírásoknak és szabványoknak megfelelően történik.
-
felügyeli a rakomány berakodását
Felügyeli a felszerelések, rakomány, áruk és egyéb elemek berakodásának folyamatát. Gondoskodik arról, hogy minden rakományt megfelelő módon kezeljenek és tároljanak a szabályoknak és előírásoknak megfelelően.
-
térképet olvas
Térképet hatékonyan olvas.
-
különböző kommunikációs csatornákat használ
A különböző típusú kommunikációs csatornákat, például a szóbeli, kézírásos, digitális és telefonos kommunikációt használ ötletek vagy információk összeállítása és megosztása céljából.
-
éberen végzi munkáját
Folyamatos figyelem és ébrenlét; gyors reakció váratlan események esetén. Koncentrál, és nem hagyja, hogy a figyelmét eltereljék hosszú időn át feladata elvégzéséről.
-
kommunikációs berendezéseket használ
Kommunikációs eszközök működtetése a fogyasztókkal, a munkatársakkal és más személyekkel való interakció érdekében.
-
GPS-rendszereket működtet
GPS-rendszerek használata.
-
Értelmezi a közlekedési jelzéseket
Figyeli a közúti lámpákat, az útviszonyokat, a közelben zajló forgalmat, valamint az előírt sebességkorlátozásokat a biztonság garantálása érdekében. Értelmezi a közlekedési jelzéseket, és ennek megfelelően jár el.
Készség DNS
Munkahelyi személyiségi vonások és értékek, amelyek ezt a szerepet jellemzik
Nézze meg, hogy ez a szerep illeszkedik-e a karrier DNS-éhez
Végezze el az ingyenes karrier-DNS felmérést, hogy megtudja, hogyan illeszkedik atehergépkocsi-vezető, kamionsofőrérdeklődési köréhez, munkastílusához és jövőbeli útjához. Kevesebb, mint 10 percen belül személyre szabott illeszkedési jelzést és ütemtervet kap a következő lépésekhez.
Karrierutak és hasonló szerepek
Fedezze fel a tipikus karrierutakat, a kapcsolódó készségeket és a hasonló szerepeket a következő lépése megtervezéséhez.
Hol fér el atehergépkocsi-vezető, kamionsofőr?
A hasonlósági pontszámok a készségek átfedésén alapulnak az ESCO adatokból.
Gyakran ismételt kérdések
- Milyen munkakörülményekre számíthatok tehergépkocsi-vezetőként?
- A munka gyakran magában foglal hosszú utakat, éjszakai munkát és hosszabb időt távol a családtól. A munkakörülmények a szállítandó áruk típusától és a szállítási útvonaltól is függenek.
- Milyen végzettség vagy engedély szükséges a tehergépkocsi-vezetői munkához?
- A tehergépkocsi-vezetői munkához C vagy CE jogosítvány szükséges, valamint a digitális tachográf használatának ismerete. Bizonyos munkáltatók előnyben részesítik a logisztikai ismeretekkel rendelkezők jelentkezését.
- Milyen munkalehetőségek vannak a tehergépkocsi-vezetők számára?
- A legtöbb tehergépkocsi-vezető alkalmazotti formában dolgozik, különböző logisztikai vállalatoknál. A munkaviszony általában a vállalatnál történik, de előfordulhat, hogy a munkavállaló közvetlenül a vevőnél teljesít utazásokat.
- Tehergépkocsi-Vezető, Kamionsofőr — van hiány Európában?
- Igen. A 2025-ös ELA/EURES kiadásban hiányt jelentettek a foglalkozási csoportot értékelő 23 európai ország közül 19 esetében: Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország és még 15. Belgium 3 éve egymás után jelenti. Ezek az értékelések foglalkozási csoportonként jelennek meg, nem egyes munkakör-megnevezésenként.
- Tehergépkocsi-Vezető, Kamionsofőr — mennyit fizet az Egyesült Államokban?
- Évi 44 140 dollár a mediánban, 2025-05 állapot szerint. A tagállami mediánok 24 430 és 57 190 dollár között mozognak. Forrás: US Bureau of Labor Statistics. Az adat az Egyesült Államokra vonatkozik, és nem európai előrejelzés.
- Tehergépkocsi-Vezető, Kamionsofőr — szabályozott szakma ez?
- 6 európai országban szerepel szabályozott szakmaként: Belgium, Hollandia, Románia, Franciaország és még 2. A köztük megkövetelt legalacsonyabb képesítési szint EKKR 3. Ahol egy szakma szabályozott, a máshol szerzett képesítést hivatalosan el kell ismertetni, mielőtt gyakorolni lehetne. Forrás: az EU szabályozott szakmák adatbázisa.