Szakmai profil

közlekedéstervező mérnök

Főbb tények

A közlekedéstervező mérnökök kulcsszerepet játszanak a hatékony és fenntartható közlekedési rendszerek megtervezésében és fejlesztésében. Szakértelmükkel biztosítják a közlekedés gördülékenységét, figyelembe véve a társadalmi, környezeti és gazdasági igényeket.

Összefoglalás

A közlekedéstervező mérnökök napi munkájuk során forgalmi adatokat gyűjtenek és elemznek statisztikai modellezési eszközök segítségével. Ezek alapján kidolgoznak szakpolitikákat, javaslatokat a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére, valamint a közlekedési rendszerek optimalizálására. Figyelembe veszik a különböző tényezőket, mint például a lakosság igényei, a környezeti hatások és a gazdasági megfontolások.

Főbb feladatok:
  • • Forgalmi adatok gyűjtése, elemzése és statisztikai modellezése.
  • • Közlekedési rendszerek tervezése, fejlesztése és optimalizálása.
  • • Új közlekedési projektek szakmai kidolgozása, engedélyeztetése.
43%
Rugalmasság Pontszám · 2026 (Minél magasabb, annál jobb)
Alapdiploma 47% AI-kitettség
Career DNA értékelés elindítása
Labour market

Hol keresett ez a foglalkozás

Jelentett munkaerőhiány és -többlet, évenként. Foglalkozási csoportokra jelenik meg, nem egyedi munkakörökre.

Hiányt jelentettekTöbbletet jelentettekMásik évben jelentettékEz a forrás nem fedi le

Mélyebb szín: több egymást követő évben ugyanúgy jelentve.

A számok erre vonatkoznak: Természettudományi és műszaki foglalkozások — 274 foglalkozás, ezt is beleértve.

6-ból 2 hiánnyal202430-ból 29 növekszik3.9Mállások 2035-ig

Hiány: Denmark, Finland.

Leghosszabb hiány: Netherlands, 4 év.

Válasszon egy területet a térképen az adatok megtekintéséhez.

A forrásról

Forrás: ELA/EURES, munkaerőhiány és -többlet. Az adatok foglalkozási csoport szintjén jelennek meg és Európát fedik le. A kiadások eltérnek a melléklet felépítésében és a lefedett országokban, így az évek közötti eltérés nem mindig jelenti azt, hogy a munkaerőpiac megváltozott. A szürke országokat nem jelentették, ami nem ugyanaz, mint az egyensúly.

Fedezzen fel többet

Találja meg pályáját, és ismerje meg az ajánlásaink mögötti tudományt.

Másokat irányít? Ismerje meg a NexPathot iskoláknak és tanácsadóknak.
Gyors illeszkedés ellenőrzése

közlekedéstervező mérnökmegfelelne neked?

Válaszolj három gyors kérdésre. Ez nem egy teljes értékelés – ez egy kedvcsináló, amely segít eldönteni, hogy összehasonlítsa-e profilját.

Haladás0/3

Szereted aBecstelenség-t igénylő feladatokat?

Szereted aEgyüttműködés-t igénylő feladatokat?

Szereted aAnalitikus gondolkodás-t igénylő feladatokat?

NexFuture™

Jövőbeli kilátások a közlekedéstervező mérnök számára

The outlook for közlekedéstervező mérnök reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Hogyan számolják ki ezeket a pontszámokat?

A rugalmassági index (0–100) becslést ad arról, hogy ez a hivatás strukturálisan mennyire védett az automatizálással és az AI-zavarokkal szemben, feladatszintű elemzés alapján. A magasabb pontszámok több emberi ítéletet igénylő feladatot jeleznek. Az AI-kitettség megmutatja a feladatórák azon becsült százalékát, amelyet a jelenlegi AI-képességek érinthetnek. Ezek modellből levezetett strukturális mutatók, nem egyéni munkahelyi biztonságra vonatkozó előrejelzések.

Játssz a jövővel

Hogyan változhat aközlekedéstervező mérnöka mesterséges intelligencia elterjedésével?

Ez a szerep valószínűleg fokozatosan megváltozik, és a mesterséges intelligencia bizonyos feladatokat támogat, nem pedig az egész foglalkozást.

A feladatok szintjén jelentős átalakulás várható 13 éven belül (2039 körül) a választott „Várható” forgatókönyv alapján.
~40%
Rugalmasság
Automatizálási kockázat
EXP~50%
Emberi él
MOAT~45%

Szemléltető forgatókönyv a feladatok automatizálhatósága alapján — nem előrejelzés. Az értékek kerekítve jelennek meg, minél messzebbre tekint.

2026
2033
2044
AI elfogadási sebesség:

Hogyan változtathatja meg az AI ezt a szerepet

Az aktuális szerepjelek determinisztikus, modellalapú értelmezése – nem garancia a helyettesítésre.

Emberi tulajdonú 43% Emberi tulajdonú
Hogy mi múlik még az embereken
  • szabályozza a forgalmat
  • előmozdítja a fenntartható közlekedés használatát
Az emberi előny Hogy elöl maradjon ebben a szerepben, összpontosítson a földrajzi útvonalak és környezetvédelmi jogszabályok készségekre. Ezek az emberi-centrikus készségek a legnehezebben lemásolhatóak az AI számára a következő 20 évben.
Segítség 22% Segítség
Ahol az AI másodpilótává válhat
  • statisztikai mintákat határoz meg
  • statisztikai elemzési módszereket alkalmaz
  • szállítási költségeket elemez
Automatizálni 47% Automatizálni
Az automatizálásnak leginkább kitett feladatok
  • Elemzés eredményeiről beszámol.
Részletes elemzés

Életjelek és AI vektorok

AI expozíciós vektorok

0-100%
AI / gépi tanulás 22%

Kitettség az AI-támogatott elemzésnek, mintafelismerésnek és prediktív modellezési feladatoknak

Generatív AI 5%

Kitettség a tartalomlétrehozásnak, kreatív augmentációnak és nagy nyelvmodell-eszközöknek

Kognitív szoftver 3%

Kitettség a munkafolyamatok automatizálásának, döntéstámogató szoftvernek és folyamatok digitalizálásának

Robotika és fizikai automatizálás 0%

Kitettség a fizikai automatizálásnak, robotikának és szenzorvezérelt feladateltolódásnak

Műszaki részletek
Módszertan: NexFuture v3.0 Források: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Frissítve: 2026. aug.

A NexFuture v3.0 az automatizálási kitettséget közvetlenül az ESCO alapvető készségcsoportjaiból becsüli, a készségtömeggel súlyozva és szakértői horgonyokhoz kalibrálva. A pontszámok valószínűségi becslések, nem garanciák. A teljes részletekért lásd a NexFuture módszertani fehér könyvet.

Az automatizálásnak való kitettséget méri. Nem méri a fizetést, a keresletet, sem a közeledben elérhető állások számát.

Egy nap az életben

Mit szoktak az emberek ebben a szerepben tenni

Ellátási lánc és szállítás

Nap az életben

Egy átlagos napközlekedéstervező mérnök

09
09:00 · Reggelt
előmozdítja a fenntartható közlekedés használatát
Előmozdítja a fenntartható közlekedés használatát a szénlábnyom és a zaj csökkentése, valamint a közlekedési rendszerek biztonságának és hatékonyságának növelése érdekében. Meghatározza a fenntartható közlekedés felhasználásával kapcsolatos teljesítményt, célkitűzéseket határoz meg a fenntartható közlekedés előmozdítása érdekében, és javaslatot tesz a közlekedés környezetbarát alternatíváira.
10
10:30 · Délelőtt
környezetvédelmi adatokat elemez
Az emberi tevékenységek és a környezeti hatások közötti összefüggést értelmező adatok elemzése.
12
12:00 · délben
közúti közlekedési mintákat elemez
Az ütemterv hatékonyságának növelése érdekében meghatározza a leghatékonyabb közúti közlekedési mintákat és a csúcsidőszakokat.
14
14:00 · Délután
városi közlekedéssel kapcsolatos tanulmányokat dolgoz ki
Új mobilitási tervek és stratégiák kidolgozása érdekében tanulmányozza egy adott város demográfiai és területi jellemzőit.
15
15:30 · Késő délután
a forgalom haladási ütemét tanulmányozza
Tanulmányozza a járművek, a sofőrök és a közlekedési infrastruktúra – például az utak, útjelzések és a világítás – közötti szinergiát egy olyan úthálózat kialakítása érdekében, ahol a forgalom hatékonyan és sok forgalmi dugó nélkül mozoghat.
17
17:00 · Összegzés
Elemzés eredményeiről beszámol.
Kutatási dokumentumokat készít, vagy beszámolót tart elvégzett kutatás és elemzés eredményeiről, megjelölve azokat az elemzési eljárásokat és módszereket, amelyek az eredményekhez vezettek, valamint az eredmények lehetséges értelmezéseit.

A feladatok sorrendje szemléletes. Az egyes napok változnak.

Szoftverek és technológiák & Tudásterületek
Szoftverek és technológiák
Adobe AcrobatAdobe IllustratorAdobe InDesignAdobe PhotoshopAutodesk AutoCADAutodesk AutoCAD Civil 3DBentley MicroStationCaliper TransCADCitilabs CubeCrash Mapping Analysis Tool CMATDowling Associates TRAFFIXESRI ArcGIS softwareESRI ArcViewGeographic information system GIS softwareGeographic information system GIS systemsIBM SPSS StatisticsIteris Turbo ArchitectureMapInfoMcTrans Center TSIS-CORSIMMcTrans HCS+
Tudásterületek
  • légiforgalmi szolgáltatás

    A légiforgalmi szolgáltatás fő tevékenységeinek – mint például a légiforgalmi irányítás, légiforgalmi áramlásszervezés és légiforgalmi tájékoztatás – alapos ismerete.

  • mobilitási szolgáltatás

    Mobilitási szolgáltatások nyújtása olyan digitális technológiák révén, amelyek lehetővé teszik az ügyfelek számára, hogy megtervezzék, lefoglalják és kifizessék utazásukat. Ez magában foglalja a felhasználók utazási igényeihez igazodó közösen használt és fenntartható mobilitási szolgáltatásokat, valamint az e célra használt különböző alkalmazások ismeretét.

Ágazatokon átívelő készségek
  • földrajzi útvonalak
  • környezetvédelmi jogszabályok
  • környezetvédelmi politika
Alapvető készségek
tudományos kutatások vagy piackutatások végzése
  • városi közlekedéssel kapcsolatos tanulmányokat dolgoz ki

    Új mobilitási tervek és stratégiák kidolgozása érdekében tanulmányozza egy adott város demográfiai és területi jellemzőit.

  • környezetvédelmi felméréseket végez

    Felmérések végzése annak érdekében, hogy egy szervezeten belül vagy szélesebb összefüggésben információkat gyűjtsön a környezeti kockázatok elemzéséhez és kezeléséhez.

  • a forgalom haladási ütemét tanulmányozza

    Tanulmányozza a járművek, a sofőrök és a közlekedési infrastruktúra – például az utak, útjelzések és a világítás – közötti szinergiát egy olyan úthálózat kialakítása érdekében, ahol a forgalom hatékonyan és sok forgalmi dugó nélkül mozoghat.

információkat és adatokat elemez és értékel
  • statisztikai elemzési módszereket alkalmaz

    Modelleket (leíró vagy következtetési statisztikák) és technikákat (adatbányászat vagy gépi tanulás) használ statisztikai elemzéshez, valamint IKT-eszközöket az adatok elemzéséhez, a korrelációk feltárásához és a trendek előrejelzéséhez.

  • közúti közlekedési mintákat elemez

    Az ütemterv hatékonyságának növelése érdekében meghatározza a leghatékonyabb közúti közlekedési mintákat és a csúcsidőszakokat.

  • üzleti szállítási hálózatokat elemez

    A különféle üzleti szállítási hálózatok elemzése a szállítási módok leghatékonyabb beállításának megszervezése érdekében. Elemezi azokat a hálózatokat, amelyekkel a legalacsonyabb költségek és maximális hatékonyság érhetők el.

tudományos és orvosi adatokat elemez
  • statisztikai mintákat határoz meg

    Statisztikai adatokat elemez, hogy mintázatokat és tendenciákat találjon az adatokban vagy a változók között.

  • környezetvédelmi adatokat elemez

    Az emberi tevékenységek és a környezeti hatások közötti összefüggést értelmező adatok elemzése.

műszaki dokumentációt és diagramokat értelmez
  • értelmezi a vizuális jártasságot

    Értelmezi az írott szöveg helyett használt táblázatokat, térképeket, grafikákat és más képi eszközöket.

termékeket, szolgáltatásokat vagy programokat népszerűsít
  • előmozdítja a fenntartható közlekedés használatát

    Előmozdítja a fenntartható közlekedés használatát a szénlábnyom és a zaj csökkentése, valamint a közlekedési rendszerek biztonságának és hatékonyságának növelése érdekében. Meghatározza a fenntartható közlekedés felhasználásával kapcsolatos teljesítményt, célkitűzéseket határoz meg a fenntartható közlekedés előmozdítása érdekében, és javaslatot tesz a közlekedés környezetbarát alternatíváira.

pénzügyi és gazdasági adatokat elemez
  • szállítási költségeket elemez

    Azonosítja és analizálja a szállítási költségeket, a szolgáltatási szinteket és a felszerelés elérhetőségét; ajánlásokat tesz és megelőző/korrektív intézkedéseket hoz.

rendszereket, programokat, berendezéseket és termékeket értékel
  • tesztelési adatokat elemez

    A vizsgálatok során összegyűjtött adatokat úgy értelmezi és elemzi, hogy következtetéseket, új véleményeket vagy megoldásokat lehessen megfogalmazni.

fizikai biztonságot tart fenn és érvényesít
  • szabályozza a forgalmat

    A forgalom áramlásának szabályozása az egyezményes kézjelzések használatával, az utasok segítése az úton, valamint az emberek segítése az utcán átkelés közben.

Készség DNS

Készség DNS

Munkahelyi személyiségi vonások és értékek, amelyek ezt a szerepet jellemzik

A legfontosabb tulajdonságok, amelyekre szükséged van
Becstelenség Együttműködés Analitikus gondolkodás Elismerés Megbízhatóság Teljesítmény Alkalmazkodóképesség/Rugalmaság Sokféleség Teljesítmény/Szorgalom Vezetés Aggodalom másokért Önfegyelem Innováció Stressz-tűrőképesség Függetlenség Társas orientáció
Legfontosabb jutalmak, amelyekre számíthatsz
TeljesítményMunkakörülményekElismerésKapcsolatokTámogatásFüggetlenség
Karrier előrehaladás

Karrierutak és hasonló szerepek

Fedezze fel a tipikus karrierutakat, a kapcsolódó készségeket és a hasonló szerepeket a következő lépése megtervezéséhez.

Karrier táj

Hol fér el aközlekedéstervező mérnök?

Ezt a szerepet
közlekedéstervező mérnök Ezt a szerepet

A hasonlósági pontszámok a készségek átfedésén alapulnak az ESCO adatokból.

Gyakori kérdések

Gyakran ismételt kérdések

Milyen szoftvereket használnak a közlekedéstervező mérnökök?
A közlekedéstervezésben széles körben alkalmaznak statisztikai modellező programokat, forgalmi szimulációs szoftvereket (pl. VISSIM, Aimsun), valamint GIS (Geographic Information System) rendszereket a térbeli adatok kezelésére és megjelenítésére.
Milyen képzettségek szükségesek a közlekedéstervező mérnöki pálya elnyomásához?
Általában mérnöki diploma (gépész-, építő-, közlekedésmérnöki) szükséges, melyet közlekedéstervezéssel kapcsolatos szakirányú képzés egészíthet ki. Fontos a statisztika, matematikai modellezés és a számítógépes programok magas szintű ismerete.
Milyen szakterületeken specializálódhat egy közlekedéstervező mérnök?
A közlekedéstervezés számos területen specializálódást tesz lehetővé, mint például a tömegközlekedés tervezése, a kerékpáros infrastruktúra fejlesztése, a gyalogos közlekedés optimalizálása, vagy az autópálya-hálózat tervezése.
Közlekedéstervező Mérnök — van hiány Európában?
Nem. A 2025-ös ELA/EURES kiadásban többletet jelentettek a foglalkozási csoportot értékelő 5 európai ország közül 3 esetében: Ausztria, Bulgária, Szlovákia. 2 ország hiányt jelentett. Ezek az értékelések foglalkozási csoportonként jelennek meg, nem egyes munkakör-megnevezésenként.
Közlekedéstervező Mérnök — mennyit fizet az Egyesült Államokban?
Évi 100 340 dollár a mediánban, 2025-05 állapot szerint. A tagállami mediánok 73 920 és 140 670 dollár között mozognak. Forrás: US Bureau of Labor Statistics. Az adat az Egyesült Államokra vonatkozik, és nem európai előrejelzés.