Szakmai profil

kiadványszerkesztő levilágító

Pillanatkép

A kiadványszerkesztő levilágító szakember felelős a képek és grafikai sablonok professzionális megjelenéséért, precíz munkával biztosítva a szöveg és a vizuális elemek tökéletes illeszkedését. Ez a páratlan szakértelem elengedhetetlen a minőségi kiadványok létrehozásához.

Összefoglalás

A kiadványszerkesztő levilágító munkája a digitális képek és grafikai sablonok precíz szerkesztését, beállítását és a végső kiadványba való integrálását foglalja magában. A feladat része a szöveg elhelyezése, a képek méretezése, a színek optimalizálása és a sablonhoz való tökéletes igazítás. A végső terméket ezután fotópapírra vagy filmre rögzítik, biztosítva a kiváló minőségű nyomatot.

Főbb feladatok:
  • • Grafikai sablonok előkészítése és szerkesztése a kiadvány igényeinek megfelelően.
  • • Képek digitális feldolgozása, javítása, méretezése és elhelyezése a sablonon.
  • • Szöveg beillesztése és formázása a képekkel harmonizálva.
36%
Rugalmasság Pontszám · 2026 (Minél magasabb, annál jobb)
Felső középfokú oktatás 56% AI-kitettség
Career DNA értékelés elindítása
Labour market

Hol keresett ez a foglalkozás

Jelentett munkaerőhiány és -többlet, évenként. Foglalkozási csoportokra jelenik meg, nem egyedi munkakörökre.

Hiányt jelentettekTöbbletet jelentettekMásik évben jelentettékEz a forrás nem fedi le

Mélyebb szín: több egymást követő évben ugyanúgy jelentve.

A számok erre vonatkoznak: Kézműipari és nyomdaipari foglalkozások — 77 foglalkozás, ezt is beleértve.

8-ból 2 hiánnyal202516-ból 2 növekszik89kállások 2035-ig

Hiány: Greece, Italy.

Leghosszabb hiány: Greece, 2 év.

Válasszon egy területet a térképen az adatok megtekintéséhez.

A forrásról

Forrás: ELA/EURES, munkaerőhiány és -többlet. Az adatok foglalkozási csoport szintjén jelennek meg és Európát fedik le. A kiadások eltérnek a melléklet felépítésében és a lefedett országokban, így az évek közötti eltérés nem mindig jelenti azt, hogy a munkaerőpiac megváltozott. A szürke országokat nem jelentették, ami nem ugyanaz, mint az egyensúly.

Fedezzen fel többet

Találja meg pályáját, és ismerje meg az ajánlásaink mögötti tudományt.

Másokat irányít? Ismerje meg a NexPathot iskoláknak és tanácsadóknak.
Gyors illeszkedés ellenőrzése

kiadványszerkesztő levilágítómegfelelne neked?

Válaszolj három gyors kérdésre. Ez nem egy teljes értékelés – ez egy kedvcsináló, amely segít eldönteni, hogy összehasonlítsa-e profilját.

Haladás0/3

Szereted aStressz-tűrőképesség-t igénylő feladatokat?

Szereted aElismerés-t igénylő feladatokat?

Szereted aBecstelenség-t igénylő feladatokat?

NexFuture™

Jövőbeli kilátások a kiadványszerkesztő levilágító számára

The outlook for kiadványszerkesztő levilágító reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Hogyan számolják ki ezeket a pontszámokat?

A rugalmassági index (0–100) becslést ad arról, hogy ez a hivatás strukturálisan mennyire védett az automatizálással és az AI-zavarokkal szemben, feladatszintű elemzés alapján. A magasabb pontszámok több emberi ítéletet igénylő feladatot jeleznek. Az AI-kitettség megmutatja a feladatórák azon becsült százalékát, amelyet a jelenlegi AI-képességek érinthetnek. Ezek modellből levezetett strukturális mutatók, nem egyéni munkahelyi biztonságra vonatkozó előrejelzések.

Játssz a jövővel

Hogyan változhat akiadványszerkesztő levilágítóa mesterséges intelligencia elterjedésével?

Számos feladatterület eltolódhat a mesterséges intelligencia által támogatott munkafolyamatok felé, így az átképzés fontosabbá válik.

A feladatok szintjén jelentős átalakulás várható 12 éven belül (2038 körül) a választott „Várható” forgatókönyv alapján.
~35%
Rugalmasság
Automatizálási kockázat
EXP~60%
Emberi él
MOAT~35%

Szemléltető forgatókönyv a feladatok automatizálhatósága alapján — nem előrejelzés. Az értékek kerekítve jelennek meg, minél messzebbre tekint.

2026
2033
2043
AI elfogadási sebesség:

Hogyan változtathatja meg az AI ezt a szerepet

Az aktuális szerepjelek determinisztikus, modellalapú értelmezése – nem garancia a helyettesítésre.

Emberi tulajdonú 36% Emberi tulajdonú
Hogy mi múlik még az embereken
  • a nyomtatás során betartja a biztonsági óvintézkedéseket
Az emberi előny Hogy elöl maradjon ebben a szerepben, összpontosítson a Adobe Illustrator és Adobe Photoshop készségekre. Ezek az emberi-centrikus készségek a legnehezebben lemásolhatóak az AI számára a következő 20 évben.
Segítség 16% Segítség
Ahol az AI másodpilótává válhat
  • kiadványszerkesztési technikákat alkalmaz
  • betűszedő szoftvereket használ
  • nyomdai előkészítő nyomásokat végez
Automatizálni 56% Automatizálni
Az automatizálásnak leginkább kitett feladatok
  • elektronikus fájlokat ad ki
  • elrendezi a digitális írott tartalmat
  • tartalmat a formához igazít
Részletes elemzés

Életjelek és AI vektorok

AI expozíciós vektorok

0-100%
AI / gépi tanulás 16%

Kitettség az AI-támogatott elemzésnek, mintafelismerésnek és prediktív modellezési feladatoknak

Generatív AI 11%

Kitettség a tartalomlétrehozásnak, kreatív augmentációnak és nagy nyelvmodell-eszközöknek

Robotika és fizikai automatizálás 9%

Kitettség a fizikai automatizálásnak, robotikának és szenzorvezérelt feladateltolódásnak

Kognitív szoftver 3%

Kitettség a munkafolyamatok automatizálásának, döntéstámogató szoftvernek és folyamatok digitalizálásának

Műszaki részletek
Módszertan: NexFuture v3.0 Források: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Frissítve: 2026. aug.

A NexFuture v3.0 az automatizálási kitettséget közvetlenül az ESCO alapvető készségcsoportjaiból becsüli, a készségtömeggel súlyozva és szakértői horgonyokhoz kalibrálva. A pontszámok valószínűségi becslések, nem garanciák. A teljes részletekért lásd a NexFuture módszertani fehér könyvet.

Az automatizálásnak való kitettséget méri. Nem méri a fizetést, a keresletet, sem a közeledben elérhető állások számát.

Egy nap az életben

Mit szoktak az emberek ebben a szerepben tenni

Művészetek, szórakoztatás és design

Nap az életben

Egy átlagos napkiadványszerkesztő levilágító

09
09:00 · Reggelt
képszedőt működtet
Betűszedő eszköz használata, amely közvetlenül filmhez, nyomólemezhez vagy fotóérzékeny papírhoz továbbít elektronikus szöveget és grafikát. A kép lézerrel és raszteres képfeldolgozóval való előállítása. Használatuk a nyomólemezek elkészítése előtt a dokumentumok biztosításához való.
10
10:30 · Délelőtt
a nyomtatás során betartja a biztonsági óvintézkedéseket
Biztonsági és egészségvédelmi elvek, politikák és intézményi előírások alkalmazása a nyomdai termelés során. Védi magát és másokat az olyan veszélyek, mint a nyomtatás során használt vegyszerek, az invazív allergének, a hő és a kórokozók ellen.
12
12:00 · délben
betűszedő szoftvereket használ
Speciális számítógépes programok használata szöveg- és képtípusok kinyomtatására.
14
14:00 · Délután
digitális nyomtatókat működtet
Kezeli a tintasugaras- és lézernyomtatókat lehetővé téve, hogy a felhasználó egyetlen lépéssel nyomtassa ki a dokumentumokat. A digitális nyomtató segítségével, a helyes gépi- és nyomtatási beállításokat használva letölti vagy kinyomtatja a digitális fájlokat úgy, hogy a helyes betűtípusokat és szubsztrátumokat használja, és a kinyomtatott dokumentumok megfeleljenek a specifikációknak és a minőségi előírásoknak.
15
15:30 · Késő délután
elektronikus fájlokat ad ki
Feltölti az ügyfelek elektronikus fájljait a nyomdai előkészítő fájlszerverre és ellenőrzi azok hiánytalanságát és lehetséges problémáit. Közli az ügyfelekkel és a produkciós személyzettel az esetleges problémákat.
17
17:00 · Összegzés
elrendezést készít elő
Kézi vagy digitális technikákat használ a papírok elrendezésének előkészítéséhez a nyomtatólemezen, ezzel csökkentve a nyomtatási folyamat költségeit és idejét. Különböző tényezőket vesz figyelembe, például a formátumot, az oldalak számát, a kötés technikáját és a nyomtatott anyag szálirányát.

A feladatok sorrendje szemléletes. Az egyes napok változnak.

Szoftverek és technológiák & Tudásterületek
Szoftverek és technológiák
Adobe AcrobatAdobe Creative Cloud softwareAdobe DirectorAdobe FrameMakerAdobe FreeHand MXAdobe IllustratorAdobe InDesignAdobe LifeCycle Enterprise SuiteAdobe PageMakerAdobe PhotoshopCorel CorelDraw Graphics SuiteCorel PainterEsko ArtProFile transfer protocol FTP softwareGlobal Graphics Software HarlequinHamrick Software VueScanLaserSoft Imaging SilverFast Ai StudioMicrosoft ExcelMicrosoft Office softwareMicrosoft Outlook
Tudásterületek
  • Adobe Illustrator

    Az Adobe Illustrator CC számítógépes program olyan grafikus IKT eszköz, amely lehetővé teszi a grafikai elemek digitális szerkesztését és összeállítását 2D raszteres és 2D vektoros grafikák létrehozása céljából. Az Adobe Illustrator az Adobe szoftvercég fejlesztése.

  • Adobe Photoshop

    Az Adobe Photoshop számítógépes program olyan grafikus IKT-eszköz, amely lehetővé teszi a grafikai elemek digitális szerkesztését és összeállítását a 2D-raszteres vagy a 2D-vektoros grafikák létrehozása érdekében. A szoftvert az Adobe szoftvervállalat fejlesztette ki.

  • betűszedő gépek

    A különféle betűszedő vagy komponáló gépek, amelyek magukban foglalják a linotípus, a monotípus és a fototípus gépeket. Arra használják, hogy a betűket és karaktereket nyomott csíkokra és vonalakra helyezzék el.

  • GIMP (grafikai szerkesztő szoftver)

    A GIMP számítógépes program olyan grafikus IKT eszköz, amely lehetővé teszi a grafikai elemek digitális szerkesztését és összeállítását 2D raszteres és 2D vektoros grafikák létrehozása céljából. A GIMP program a GIMP fejlesztési csoport fejlesztése.

  • grafikai szerkesztő szoftver

    A 2D raszteres vagy a 2D-vektoros grafikák megalkotásához használt, a grafikák digitális szerkesztését és összeállítását lehetővé tevő grafikus IKT eszközök (például GIMP, Adobe Photoshop és Adobe Illustrator) területe.

  • kilövés

    Nyomtatási technika, amelyben a nyomtatott oldalakat meghatározott mintákba rendezik a hatékony nyomólemezek létrehozása érdekében.

Ágazatokon átívelő készségek
  • grafikai tervezés
  • minőségi szabványok
Alapvető készségek
nyomtató- és fényképészeti gyártóberendezéseket üzemeltet
  • elrendezi a nyomtatólapokat

    A nyomtatott termék oldalait teljesen elrendezi vagy elkülöníti a nyomtatólapon annak érdekében, hogy egy tördelési kefelenyomat segítségével csökkentse a papír pazarlását és a nyomtatási időt.

  • képszedőt működtet

    Betűszedő eszköz használata, amely közvetlenül filmhez, nyomólemezhez vagy fotóérzékeny papírhoz továbbít elektronikus szöveget és grafikát. A kép lézerrel és raszteres képfeldolgozóval való előállítása. Használatuk a nyomólemezek elkészítése előtt a dokumentumok biztosításához való.

  • nyomtatót működtet

    Különböző típusú nyomtatott dokumentumok működtetésére szolgáló gépek működtetése, a betűtípus, a papírméret és a tömeg módosítása. Ez lehetővé teszi a felfelé nyúló betűk és a betűvonal alá benyúló betűrész megfelelő elhelyezését.

  • elrendezést készít elő

    Kézi vagy digitális technikákat használ a papírok elrendezésének előkészítéséhez a nyomtatólemezen, ezzel csökkentve a nyomtatási folyamat költségeit és idejét. Különböző tényezőket vesz figyelembe, például a formátumot, az oldalak számát, a kötés technikáját és a nyomtatott anyag szálirányát.

információt visz be és alakít át
  • elektronikus fájlokat ad ki

    Feltölti az ügyfelek elektronikus fájljait a nyomdai előkészítő fájlszerverre és ellenőrzi azok hiánytalanságát és lehetséges problémáit. Közli az ügyfelekkel és a produkciós személyzettel az esetleges problémákat.

  • elrendezi a digitális írott tartalmat

    Oldalak elrendezése méret, stílus kiválasztásával, szöveg és grafika bevitelével a számítógépes rendszerekbe.

szövegszerkesztő, kiadó és bemutató szoftvereket használ
  • kiadványszerkesztési technikákat alkalmaz

    Kiadványszerkesztési technikákat és szoftvereket használ az oldalelrendezések és a tipográfiai minőségi szövegek létrehozása érdekében.

  • betűszedő szoftvereket használ

    Speciális számítógépes programok használata szöveg- és képtípusok kinyomtatására.

modelleket készít
  • nyomdai előkészítő nyomásokat végez

    Egy- vagy többszínű próbanyomatok készítése annak biztosítására, hogy a termék megfeleljen a megegyezett elvárásoknak. Minta összehasonlítása sablonnal, vagy az eredmény megvitatása a vevővel, a tömeggyártás előtti utolsó kiigazítások elvégzése érdekében.

együttműködik másokkal a szükségletek azonosítása érdekében
  • felméri az illusztrációs igényeket

    Kommunikál az ügyfelekkel, szerkesztőkkel és szerzőkkel annak érdekében, hogy felmérje és teljes mértékben megértse szakmai szükségleteiket.

művészi és kreatív írásokat készít
  • tartalmat a formához igazít

    A formanyomtatvány és a tartalom összehangolása annak biztosítása érdekében, hogy azok illeszkedjenek egymáshoz.

egészségvédelmi és biztonsági eljárásoknak felel meg
  • a nyomtatás során betartja a biztonsági óvintézkedéseket

    Biztonsági és egészségvédelmi elvek, politikák és intézményi előírások alkalmazása a nyomdai termelés során. Védi magát és másokat az olyan veszélyek, mint a nyomtatás során használt vegyszerek, az invazív allergének, a hő és a kórokozók ellen.

digitális eszközöket használ gépek vezérléséhez
  • digitális nyomtatókat működtet

    Kezeli a tintasugaras- és lézernyomtatókat lehetővé téve, hogy a felhasználó egyetlen lépéssel nyomtassa ki a dokumentumokat. A digitális nyomtató segítségével, a helyes gépi- és nyomtatási beállításokat használva letölti vagy kinyomtatja a digitális fájlokat úgy, hogy a helyes betűtípusokat és szubsztrátumokat használja, és a kinyomtatott dokumentumok megfeleljenek a specifikációknak és a minőségi előírásoknak.

Készség DNS

Készség DNS

Munkahelyi személyiségi vonások és értékek, amelyek ezt a szerepet jellemzik

A legfontosabb tulajdonságok, amelyekre szükséged van
Stressz-tűrőképesség Elismerés Becstelenség Megbízhatóság Együttműködés Önfegyelem Alkalmazkodóképesség/Rugalmaság Függetlenség Teljesítmény Sokféleség Teljesítmény/Szorgalom Innováció Vezetés Aggodalom másokért Analitikus gondolkodás Társas orientáció
Legfontosabb jutalmak, amelyekre számíthatsz
TeljesítményMunkakörülményekElismerésKapcsolatokTámogatásFüggetlenség
Karrier előrehaladás

Karrierutak és hasonló szerepek

Fedezze fel a tipikus karrierutakat, a kapcsolódó készségeket és a hasonló szerepeket a következő lépése megtervezéséhez.

Karrier táj

Hol fér el akiadványszerkesztő levilágító?

Ezt a szerepet
kiadványszerkesztő levilágító Ezt a szerepet

A hasonlósági pontszámok a készségek átfedésén alapulnak az ESCO adatokból.

Gyakori kérdések

Gyakran ismételt kérdések

Milyen szoftvereket használ a kiadványszerkesztő levilágító?
A munkához gyakran használt szoftverek közé tartoznak a képszerkesztő programok (pl. Adobe Photoshop), grafikai tervező szoftverek (pl. Adobe Illustrator, CorelDRAW) és a levilágítóberendezéshez tartozó speciális szoftverek. A pontos szoftverismeret a munkahely és a használt technológia határozza meg.
Milyen készségek szükségesek a kiadványszerkesztő levilágító számára?
Fontos a precíz munkavégzésre való képesség, a grafikai tervezés alapjainak ismerete, a képszerkesztésben szerzett tapasztalat, a színek értelmezése és a levilágítóberendezés kezelése. A kreativitás és a részletességre való odafigyelés szintén elengedhetetlen.
Milyen munkakörnyezetben dolgozik általában a kiadványszerkesztő levilágító?
A kiadványszerkesztő levilágító munkája jellemzően alkalmazotti pozícióban történik, nyomdaiparban, kiadóháznál, reklámügynökségnél vagy grafikai stúdióban. A munkakörnyezet általában beltéri, számítógépes munkaállomást és levilágítóberendezést foglal magában.
Kiadványszerkesztő Levilágító — van hiány Európában?
Nem. A 2025-ös ELA/EURES kiadásban többletet jelentettek a foglalkozási csoportot értékelő 8 európai ország közül 6 esetében: Ausztria, Bulgária, Dánia, Finnország és még 2. 2 ország hiányt jelentett. Ezek az értékelések foglalkozási csoportonként jelennek meg, nem egyes munkakör-megnevezésenként.
Kiadványszerkesztő Levilágító — mennyit fizet az Egyesült Államokban?
Évi 47 300 dollár a mediánban, 2025-05 állapot szerint. A tagállami mediánok 33 030 és 100 980 dollár között mozognak. Forrás: US Bureau of Labor Statistics. Az adat az Egyesült Államokra vonatkozik, és nem európai előrejelzés.