Επαγγελματικό προφίλ

τεχνίτης φινιρίσματος δερμάτινων ειδών/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδών

Φακός ρόλου

Αναζητάτε μια καριέρα που συνδυάζει δεξιοτεχνία και προσοχή στη λεπτομέρεια; Ως τεχνίτης/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδών, θα δίνετε ζωή σε δερμάτινα προϊόντα, διασφαλίζοντας την υψηλή ποιότητα και την αισθητική τους.

Περίληψη

Ως τεχνίτης/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδών, η εργασία σας περιλαμβάνει την ολοκληρωμένη φροντίδα δερμάτινων προϊόντων όπως τσάντες, βαλίτσες και αξεσουάρ. Ξεκινάτε με την οργάνωση των προϊόντων ανάλογα με το απαιτούμενο φινίρισμα (κρεμώδες, ελαιώδες, κηρώδες, κ.λπ.) και ακολουθείτε προσεκτικά τις οδηγίες και τα τεχνικά δελτία για την εφαρμογή των κατάλληλων τεχνικών. Η εργασία απαιτεί ακρίβεια, υπομονή και γνώση των υλικών και των εργαλείων που χρησιμοποιούνται.

Βασικές Υποχρεώσεις:
  • • Οργάνωση των δερμάτινων προϊόντων ανάλογα με τον τύπο φινιρίσματος.
  • • Εφαρμογή τεχνικών φινιρίσματος όπως σιδέρωμα, επάλειψη, καθαρισμός, γυάλισμα, κέρωμα και βαφή.
  • • Ενσωμάτωση χεριλιών και μεταλλικών εφαρμογών στα προϊόντα.
Labour market

Πού ζητείται αυτό το επάγγελμα

Καταγεγραμμένες ελλείψεις και πλεονάσματα εργατικού δυναμικού, ανά έτος. Δημοσιεύεται για ομάδες επαγγελμάτων, όχι για μεμονωμένους τίτλους θέσεων.

Καταγράφηκε έλλειψηΚαταγράφηκε πλεόνασμαΚαταγράφηκε άλλο έτοςΔεν καλύπτεται από αυτή την πηγή

Βαθύτερο χρώμα: καταγράφηκε το ίδιο περισσότερα συνεχόμενα έτη.

Τα στοιχεία καλύπτουν: Τεχνίτες επεξεργασίας τροφίμων, επεξεργασίας ξύλου, ειδών ένδυσης και ασκούντες συναφή επαγγέλματα — 115 επαγγέλματα, μαζί με αυτό.

7 από 11 με έλλειψη20259 από 27 αναπτύσσονται705kθέσεις έως το 2035

Έλλειψη: Austria, Bulgaria, Germany, Italy και 3 ακόμη.

Μακροβιότερη έλλειψη: Austria, 2 χρόνια.

Επιλέξτε μια περιοχή στον χάρτη για να δείτε τα στοιχεία της.

Σχετικά με την πηγή

Πηγή: ELA/EURES, ελλείψεις και πλεονάσματα εργατικού δυναμικού. Τα στοιχεία δημοσιεύονται σε επίπεδο επαγγελματικής ομάδας και καλύπτουν την Ευρώπη. Οι εκδόσεις διαφέρουν ως προς τη διάρθρωση του παραρτήματος και τις χώρες που καλύπτονται, οπότε μια μεταβολή μεταξύ ετών δεν σημαίνει πάντα ότι άλλαξε η αγορά εργασίας. Οι χώρες με γκρι δεν καταγράφηκαν, που δεν σημαίνει ισορροπία.

What these words mean

The four things this section reports

Reported demand
Whether employers report needing people in this job — a judgement published by a national or EU body, not a count.
Where it is heading
Which way employment in this job is expected to move over the coming years, from an official projection.
Openings
Roughly how many openings arise — from growth and from people leaving the job.
Typical pay
What people in this job typically earn where the source publishes it. Blank does not mean unpaid; it means nobody publishes it for that place.

A measure is left out when nobody publishes it for that place, rather than shown as zero.

Which way the market leans for you

In your favour
More openings than people looking — employers are competing for candidates.
Balanced
Openings and candidates are roughly matched.
Competitive
More people looking than openings — expect to compete.
Mixed evidence
Sources disagree, or the same occupation group is short in one part and oversupplied in another.

Every source resolves to one of these four, so there is a single vocabulary to learn. What differs is the evidence behind it, which is printed underneath each verdict — a measured ratio of openings to jobseekers, or an assessment published by a national body.

How this job compares with other jobs in the same country

Strong
Among the strongest in that country
Good
Stronger than most jobs in that country
Mixed
About typical for that country
Weak
Weaker than most jobs in that country

This is a rank within one country, not a score you can carry across borders — the registers behind two countries count different people, so the same number means different things in each. It is also why a job can be among the strongest in a country and still show as Competitive: it leads the field in a market that is crowded overall.

Where these come from

Every figure is published by a national statistics office, a public employment service or an EU body, and each card names its source and the period it covers. Some places are counted monthly, others assessed once or twice a year, so two places on the same map can be describing different moments — the date is always shown.

None of this predicts one person's chances. It describes a market.

Εξερευνήστε περισσότερα

Βρείτε τη σταδιοδρομία σας και ανακαλύψτε την επιστήμη πίσω από τις προτάσεις μας.

Γρήγορος έλεγχος προσαρμογής

Θα μπορούσε οτεχνίτης φινιρίσματος δερμάτινων ειδών/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδώννα σας ταιριάζει;

Απαντήστε σε τρεις γρήγορες ερωτήσεις. Αυτή δεν είναι μια πλήρης αξιολόγηση - είναι ένα teaser που θα σας βοηθήσει να αποφασίσετε εάν θα συγκρίνετε το προφίλ σας.

Πρόοδος0/3

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΑναγνώριση;

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΑυτοέλεγχος;

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΣυνεργασία;

NexFuture™

Μελλοντικές προοπτικές για τεχνίτης φινιρίσματος δερμάτινων ειδών/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδών

The outlook for τεχνίτης φινιρίσματος δερμάτινων ειδών/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδών reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Πώς υπολογίζονται αυτές οι βαθμολογίες;

Ο Δείκτης Ανθεκτικότητας (0–100) εκτιμά πόσο δομικά προστατευμένο είναι αυτό το επάγγελμα από την αυτοματοποίηση και τις διαταραχές ΤΝ, βάσει ανάλυσης σε επίπεδο εργασιών. Υψηλότερες βαθμολογίες σημαίνουν περισσότερες εργασίες που απαιτούν ανθρώπινη κρίση. Η Έκθεση ΤΝ δείχνει το εκτιμώμενο ποσοστό ωρών εργασίας που οι τρέχουσες δυνατότητες ΤΝ θα μπορούσαν να επηρεάσουν. Αυτοί είναι δομικοί δείκτες από μοντέλο, όχι προβλέψεις ατομικής ασφάλειας εργασίας.

Παίξτε το μέλλον

Πώς θα μπορούσε να αλλάξειτεχνίτης φινιρίσματος δερμάτινων ειδών/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδώνκαθώς αυξάνεται η υιοθέτηση της τεχνητής νοημοσύνης;

Αυτός ο ρόλος είναι πιθανό να αλλάξει σταδιακά, με το AI να υποστηρίζει επιλεγμένες εργασίες αντί να αντικαθιστά ολόκληρο το επάγγελμα.

Σημαντικός μετασχηματισμός σε επίπεδο εργασιών εκτιμάται σε 16 έτη (περίπου το 2042) βάσει του επιλεγμένου σεναρίου „Αναμενόμενο“.
~55%
Ανθεκτικότητα
Κίνδυνος αυτοματισμού
EXP~30%
Ανθρώπινη άκρη
MOAT~60%

Ενδεικτικό σενάριο με βάση τη δυνατότητα αυτοματοποίησης εργασιών — όχι πρόβλεψη. Οι τιμές στρογγυλοποιούνται όσο πιο μακριά κοιτάτε.

2026
2035
2047
Ταχύτητα υιοθέτησης AI:

Πώς η τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να αλλάξει αυτόν τον ρόλο

Ντετερμινιστική, βασισμένη σε μοντέλο ερμηνεία των τρεχόντων σημάτων ρόλου — όχι εγγύηση αντικατάστασης.

Ανθρώπινης ιδιοκτησίας 58% Ανθρώπινης ιδιοκτησίας
Τι εξαρτάται ακόμα από τους ανθρώπους

Οι περισσότερες εργασίες εδώ υποστηρίζονται από AI παρά είναι καθαρά ανθρώπινες.

Το ανθρώπινο πλεονέκτημα Για να μείνετε μπροστά σε αυτό τον ρόλο, εστιάστε στο διαδικασία παρασκευής δερμάτινων ειδών και ποιότητα δερμάτινων ειδών. Αυτές οι ανθρωποκεντρικές δεξιότητες είναι οι πιο δύσκολες για την AI να αναπαραγάγει τα επόμενα 20 χρόνια.
Βοηθήστε 16% Βοηθήστε
Όπου το AI μπορεί να γίνει συγκυβερνήτης
  • εκτέλεση εργασιών φινιρίσματος δερμάτων
  • εφαρμογή τεχνικών τελειοποίησης υποδημάτων
  • εφαρμογή βασικών κανόνων συντήρησης σε μηχανές κατασκευής δερμάτινων ειδών και υποδημάτων
Αυτοματοποίηση 28% Αυτοματοποίηση
Εργασίες που εκτίθενται περισσότερο στον αυτοματισμό

Καμία μεμονωμένη εργασία εδώ δεν είναι ακόμη ιδιαίτερα αυτοματοποιήσιμη.

Λεπτομερής Ανάλυση

Ζωτικά Σημεία & Διανύσματα AI

AI Exposure Vectors

0-100%
Ρομποτικός & Φυσικός Αυτοματισμός 16%

Έκθεση σε φυσική αυτοματοποίηση, ρομποτική και αισθητήρες που οδηγούν τη μετατόπιση εργασιών

Generative AI 1%

Έκθεση στη δημιουργία περιεχομένου, δημιουργική ενίσχυση και εργαλεία μεγάλων γλωσσικών μοντέλων

AI / Μηχανική Μάθηση 0%

Έκθεση σε ανάλυση με υποστήριξη AI, αναγνώριση μοτίβων και εργασίες προβλεπτικής μοντελοποίησης

Γνωστικό Λογισμικό 0%

Έκθεση σε αυτοματοποίηση ροής εργασίας, λογισμικό υποστήριξης αποφάσεων και ψηφιοποίηση διαδικασιών

Τεχνικές λεπτομέρειες
Μεθοδολογία: NexFuture v3.0 Πηγές: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Ενημερώθηκε: Αυγ 2026

Το NexFuture v3.0 εκτιμά την έκθεση στην αυτοματοποίηση απευθείας από τις βασικές ομάδες δεξιοτήτων του ESCO, σταθμισμένη ως προς τη μάζα δεξιοτήτων και βαθμονομημένη με βάση σημεία αναφοράς ειδικών. Οι βαθμολογίες είναι πιθανοτικές εκτιμήσεις, όχι εγγυήσεις. Δείτε τη Λευκή Βίβλο Μεθοδολογίας NexFuture για πλήρεις λεπτομέρειες.

Μετρά την έκθεση στην αυτοματοποίηση. Δεν μετρά αμοιβή, ζήτηση ή πόσες θέσεις εργασίας υπάρχουν κοντά σας.

Μια μέρα στη ζωή

Τι συνήθως κάνουν οι άνθρωποι σε αυτόν τον ρόλο

Προηγμένη κατασκευή

Ημέρα στη ζωή

Μια τυπική μέρα ωςτεχνίτης φινιρίσματος δερμάτινων ειδών/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδών

09
09:00 · Πρωί
εκτέλεση εργασιών φινιρίσματος δερμάτων
Εκτέλεση εργασιών φινιρίσματος για την παραγωγή δερμάτων. Οι εργασίες αυτές προσδίδουν στο προϊόν την αναγκαία σταθερότητα ή ελαστικότητα, λιπαίνουν τις ίνες αντικαθιστώντας τα φυσικά έλαια που χάνονται κατά τη δέψη, τη βαφή ή τον χρωματισμό του υλικού και δίνουν στην επιφάνεια ένα από τα διάφορα φινιρίσματα που συνδέονται με το δέρμα.
10
10:30 · Μεσημέρι
εφαρμογή βασικών κανόνων συντήρησης σε μηχανές κατασκευής δερμάτινων ειδών και υποδημάτων
Εφαρμογή βασικών κανόνων συντήρησης και καθαριότητας των μηχανημάτων παραγωγής υποδημάτων και δερμάτινων ειδών και των μηχανημάτων που χειρίζεστε.
12
12:00 · μεσημέρι
εφαρμογή τεχνικών τελειοποίησης υποδημάτων
Εφαρμογή διάφορων χημικών και μηχανικών διαδικασιών φινιρίσματος για την κατασκευή υποδημάτων με την εκτέλεση χειρωνακτικών εργασιών ή εργασιών με μηχανή, με ή χωρίς χημικές ουσίες, όπως η λείανση τακουνιών και σολών, η βαφή, η στίλβωση των πάτων με ζεστό ή κρύο κερί, ο καθαρισμός, η αφαίρεση πινεζών, η εισαγωγή επένδυσης, η χρήση ζεστού αέρα για την αφαίρεση πτυχώσεων και χρήση κρέμας, σπρέι ή επεξεργασία όψης παλαιού υποδήματος. Χειρωνακτική εργασία και χρήση του εξοπλισμού και των μηχανημάτων, καθώς και ρύθμιση των παραμέτρων λειτουργίας.

Η σειρά εργασιών είναι ενδεικτική. Οι μεμονωμένες ημέρες ποικίλλουν.

Λογισμικό & Τεχνολογίες & Τομείς γνώσης
Λογισμικό & Τεχνολογίες
Bookkeeping softwareFinancial accounting softwareInventory tracking softwareMicrosoft ExcelSale processing software
Τομείς γνώσης
  • διαδικασία παρασκευής δερμάτινων ειδών

    Οι διαδικασίες, η τεχνολογία και οι μηχανές που χρησιμοποιούνται στην παρασκευή των δερμάτινων ειδών.

  • ποιότητα δερμάτινων ειδών

    Οι προδιαγραφές ποιότητας των υλικών, των διεργασιών και των τελικών προϊόντων, τα συνηθέστερα ελαττώματα του δέρματος, διαδικασίες για ταχείες δοκιμές, διαδικασίες και πρότυπα εργαστηριακών δοκιμών, καθώς και ο κατάλληλος εξοπλισμός για τον ποιοτικό έλεγχο.

  • συστατικά δερμάτινων ειδών

    Οι διάφορες διαδικασίες και μέθοδοι για την επεξεργασία δερμάτινων υλικών και συστατικών δερμάτινων ειδών, οι οποίες αφορούν μεταξύ άλλων τη δυνατότητα κατασκευής και τις ιδιότητες.

  • υλικά δερμάτινων ειδών

    Η μεγάλη ποικιλία των υλικών που χρησιμοποιούνται στην παραγωγή δερμάτινων ειδών: δέρμα, υποκατάστατα δέρματος (συνθετικά υλικά ή τεχνητές ύλες), ύφασμα, κ.λπ. Ο τρόπος να ξεχωρίζει κανείς τα διαφορετικά υλικά με βάση τις ιδιότητες, τα πλεονεκτήματα και τους περιορισμούς τους.

Βασικές δεξιότητες
κατασκευή ενδυμάτων και κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων
  • εκτέλεση εργασιών φινιρίσματος δερμάτων

    Εκτέλεση εργασιών φινιρίσματος για την παραγωγή δερμάτων. Οι εργασίες αυτές προσδίδουν στο προϊόν την αναγκαία σταθερότητα ή ελαστικότητα, λιπαίνουν τις ίνες αντικαθιστώντας τα φυσικά έλαια που χάνονται κατά τη δέψη, τη βαφή ή τον χρωματισμό του υλικού και δίνουν στην επιφάνεια ένα από τα διάφορα φινιρίσματα που συνδέονται με το δέρμα.

  • εφαρμογή τεχνικών τελειοποίησης υποδημάτων

    Εφαρμογή διάφορων χημικών και μηχανικών διαδικασιών φινιρίσματος για την κατασκευή υποδημάτων με την εκτέλεση χειρωνακτικών εργασιών ή εργασιών με μηχανή, με ή χωρίς χημικές ουσίες, όπως η λείανση τακουνιών και σολών, η βαφή, η στίλβωση των πάτων με ζεστό ή κρύο κερί, ο καθαρισμός, η αφαίρεση πινεζών, η εισαγωγή επένδυσης, η χρήση ζεστού αέρα για την αφαίρεση πτυχώσεων και χρήση κρέμας, σπρέι ή επεξεργασία όψης παλαιού υποδήματος. Χειρωνακτική εργασία και χρήση του εξοπλισμού και των μηχανημάτων, καθώς και ρύθμιση των παραμέτρων λειτουργίας.

χειρισμός μηχανημάτων για την παρασκευή και επεξεργασία κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων, γούνινων και δερμάτινων ειδών
  • εφαρμογή βασικών κανόνων συντήρησης σε μηχανές κατασκευής δερμάτινων ειδών και υποδημάτων

    Εφαρμογή βασικών κανόνων συντήρησης και καθαριότητας των μηχανημάτων παραγωγής υποδημάτων και δερμάτινων ειδών και των μηχανημάτων που χειρίζεστε.

DNA δεξιότητας

DNA δεξιότητας

Χαρακτηριστικά προσωπικότητας εργασίας και αξίες που ορίζουν αυτόν τον ρόλο

Βασικά χαρακτηριστικά που χρειάζεστε
Αναγνώριση Αυτοέλεγχος Συνεργασία Αξιοπιστία Φροντίδα για τους άλλους Κοινωνικός προσανατολισμός Ακεραιότητα Επίτευγμα Ανεξαρτησία Ανοχή στο στρες Προσαρμοστικότητα/Ευελιξία Ηγεσία Ποικιλία Καινοτομία Επίτευξη/Προσπάθεια Αναλυτική σκέψη
Βασικές ανταμοιβές που μπορείτε να περιμένετε
ΕπίτευξηΣυνθήκες εργασ…ΑναγνώρισηΣχέσειςΥποστήριξηΑνεξαρτησία
Επαγγελματική εξέλιξη

Μονοπάτια Ανάπτυξης & Παρόμοιοι Ρόλοι

Εξερευνήστε τυπικά μονοπάτια σταδιοδρομίας, παρακείμενες δεξιότητες και παρόμοιους ρόλους για να σχεδιάσετε την επόμενη μετάβασή σας.

Τοπίο καριέρας

Πού ταιριάζει τοτεχνίτης φινιρίσματος δερμάτινων ειδών/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδών;

Αυτός ο ρόλος
τεχνίτης φινιρίσματος δερμάτινων ειδών/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδών Αυτός ο ρόλος

Βαθμολογίες ομοιότητας με βάση την επικάλυψη δεξιοτήτων από δεδομένα ESCO.

Συνήθεις ερωτήσεις

Συχνές ερωτήσεις

Ποιες δεξιότητες είναι απαραίτητες για να γίνω τεχνίτης/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδών;
Απαιτείται προσοχή στη λεπτομέρεια, δεξιοτεχνία στα χέρια, καλή αντίληψη των χρωμάτων και των υφών, καθώς και η ικανότητα να ακολουθείτε οδηγίες με ακρίβεια. Η γνώση των διαφορετικών τύπων δέρματος και των τεχνικών φινιρίσματος είναι επίσης σημαντική.
Πώς είναι συνήθως οργανωμένη η εργασία ενός τεχνίτη/τεχνίτριας φινιρίσματος δερμάτινων ειδών;
Η εργασία είναι συνήθως μισθωτή, σε εργαστήρια δερμάτινων ειδών ή βιομηχανίες. Λιγότερο συχνά, μπορεί να βρει κανείς ανεξάρτητη εργασία.
Ποιες είναι οι προκλήσεις που μπορεί να αντιμετωπίσει ένας τεχνίτης/τεχνίτρια φινιρίσματος δερμάτινων ειδών;
Μπορεί να χρειαστεί να εργαστείτε με χημικά προϊόντα και να διατηρείτε υψηλά πρότυπα ποιότητας. Η επαναλαμβανόμενη φύση της εργασίας απαιτεί υπομονή και αντοχή.
Τεχνίτης Φινιρίσματος Δερμάτινων Ειδών/Τεχνίτρια Φινιρίσματος Δερμάτινων Ειδών — υπάρχει έλλειψη στην Ευρώπη;
Ναι. Στην έκδοση ELA/EURES του 2025, έλλειψη καταγράφηκε σε 7 από τις 11 ευρωπαϊκές χώρες που αξιολόγησαν αυτή την επαγγελματική ομάδα: Αυστρία, Βουλγαρία, Γερμανία, Ιταλία και 3 ακόμη. Η χώρα Αυστρία την καταγράφει 2 συνεχόμενα χρόνια. Οι αξιολογήσεις αυτές δημοσιεύονται ανά επαγγελματική ομάδα και όχι ανά τίτλο θέσης.
Τεχνίτης Φινιρίσματος Δερμάτινων Ειδών/Τεχνίτρια Φινιρίσματος Δερμάτινων Ειδών — τι αμοιβή έχει στις Ηνωμένες Πολιτείες;
35.950 δολάρια τον χρόνο στη διάμεσο, με ημερομηνία 2025-05. Οι διάμεσοι των πολιτειών κυμαίνονται από 26.340 έως 52.520 δολάρια. Πηγή: US Bureau of Labor Statistics. Το μέγεθος αφορά τις Ηνωμένες Πολιτείες και δεν αποτελεί πρόβλεψη για την Ευρώπη.