Επαγγελματικό προφίλ

στέλεχος διαφήμισης

Φακός ρόλου

Είστε δημιουργικός και έχετε πάθος για το μάρκετινγκ; Ως στέλεχος διαφήμισης, θα καθοδηγείτε επιχειρήσεις και οργανισμούς, αναπτύσσοντας αποτελεσματικές διαφημιστικές στρατηγικές που προωθούν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους.

Περίληψη

Ως στέλεχος διαφήμισης, είστε ο στρατηγικός εγκέφαλος πίσω από επιτυχημένες διαφημιστικές καμπάνιες. Συνδυάζετε γνώσεις μάρκετινγκ, ψυχολογίας καταναλωτή και διαχείρισης προϋπολογισμού με δημιουργικότητα, για να προτείνετε και να υλοποιήσετε λύσεις που ανταποκρίνονται στις ανάγκες των πελατών σας. Η καθημερινότητά σας περιλαμβάνει την ανάλυση αγορών, τον καθορισμό κοινού-στόχου, τη δημιουργία και αξιολόγηση διαφημιστικών μηνυμάτων και την παρακολούθηση της απόδοσης των καμπανιών.

Βασικές Υποχρεώσεις:
  • • Ανάπτυξη και υλοποίηση διαφημιστικών στρατηγικών για επιχειρήσεις και οργανισμούς.
  • • Δημιουργία και αξιολόγηση διαφημιστικών μηνυμάτων και καμπανιών σε διάφορα κανάλια (τηλεόραση, ραδιόφωνο, έντυπα, ψηφιακά μέσα).
  • • Ανάλυση αγορών και κοινού-στόχου για τον εντοπισμό ευκαιριών και την αποτελεσματικότερη στόχευση.
48%
Ανθεκτικότητα Βαθμολογία · 2026 (Το υψηλότερο είναι καλύτερο)
Πτυχίο πρώτου κύκλου 41% Έκθεση σε ΤΝ
Έναρξη αξιολόγησης Career DNA
Labour market

Πού ζητείται αυτό το επάγγελμα

Καταγεγραμμένες ελλείψεις και πλεονάσματα εργατικού δυναμικού, ανά έτος. Δημοσιεύεται για ομάδες επαγγελμάτων, όχι για μεμονωμένους τίτλους θέσεων.

Καταγράφηκε έλλειψηΚαταγράφηκε πλεόνασμαΚαταγράφηκαν και τα δύοΚαταγράφηκε άλλο έτοςΔεν καλύπτεται από αυτή την πηγή

Βαθύτερο χρώμα: καταγράφηκε το ίδιο περισσότερα συνεχόμενα έτη.

Τα στοιχεία καλύπτουν: Επαγγελματίες επιχειρήσεων και διοίκησης — 134 επαγγέλματα, μαζί με αυτό.

3 από 14 με έλλειψη202529 από 31 αναπτύσσονται7.2Mθέσεις έως το 2035

Έλλειψη: Greece, Italy, Romania.

Μακροβιότερη έλλειψη: Italy, 3 χρόνια.

Επιλέξτε μια περιοχή στον χάρτη για να δείτε τα στοιχεία της.

Σχετικά με την πηγή

Πηγή: ELA/EURES, ελλείψεις και πλεονάσματα εργατικού δυναμικού. Τα στοιχεία δημοσιεύονται σε επίπεδο επαγγελματικής ομάδας και καλύπτουν την Ευρώπη. Οι εκδόσεις διαφέρουν ως προς τη διάρθρωση του παραρτήματος και τις χώρες που καλύπτονται, οπότε μια μεταβολή μεταξύ ετών δεν σημαίνει πάντα ότι άλλαξε η αγορά εργασίας. Οι χώρες με γκρι δεν καταγράφηκαν, που δεν σημαίνει ισορροπία.

Εξερευνήστε περισσότερα

Βρείτε τη σταδιοδρομία σας και ανακαλύψτε την επιστήμη πίσω από τις προτάσεις μας.

Καθοδηγείτε άλλους; Δείτε το NexPath για σχολεία και γραφεία.
Γρήγορος έλεγχος προσαρμογής

Θα μπορούσε οστέλεχος διαφήμισηςνα σας ταιριάζει;

Απαντήστε σε τρεις γρήγορες ερωτήσεις. Αυτή δεν είναι μια πλήρης αξιολόγηση - είναι ένα teaser που θα σας βοηθήσει να αποφασίσετε εάν θα συγκρίνετε το προφίλ σας.

Πρόοδος0/3

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΣχέσεις;

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΑναγνώριση;

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΕπίτευγμα;

NexFuture™

Μελλοντικές προοπτικές για στέλεχος διαφήμισης

The outlook for στέλεχος διαφήμισης reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Πώς υπολογίζονται αυτές οι βαθμολογίες;

Ο Δείκτης Ανθεκτικότητας (0–100) εκτιμά πόσο δομικά προστατευμένο είναι αυτό το επάγγελμα από την αυτοματοποίηση και τις διαταραχές ΤΝ, βάσει ανάλυσης σε επίπεδο εργασιών. Υψηλότερες βαθμολογίες σημαίνουν περισσότερες εργασίες που απαιτούν ανθρώπινη κρίση. Η Έκθεση ΤΝ δείχνει το εκτιμώμενο ποσοστό ωρών εργασίας που οι τρέχουσες δυνατότητες ΤΝ θα μπορούσαν να επηρεάσουν. Αυτοί είναι δομικοί δείκτες από μοντέλο, όχι προβλέψεις ατομικής ασφάλειας εργασίας.

Παίξτε το μέλλον

Πώς θα μπορούσε να αλλάξειστέλεχος διαφήμισηςκαθώς αυξάνεται η υιοθέτηση της τεχνητής νοημοσύνης;

Αυτός ο ρόλος είναι πιθανό να αλλάξει σταδιακά, με το AI να υποστηρίζει επιλεγμένες εργασίες αντί να αντικαθιστά ολόκληρο το επάγγελμα.

Σημαντικός μετασχηματισμός σε επίπεδο εργασιών εκτιμάται σε 14 έτη (περίπου το 2040) βάσει του επιλεγμένου σεναρίου „Αναμενόμενο“.
~45%
Ανθεκτικότητα
Κίνδυνος αυτοματισμού
EXP~45%
Ανθρώπινη άκρη
MOAT~50%

Ενδεικτικό σενάριο με βάση τη δυνατότητα αυτοματοποίησης εργασιών — όχι πρόβλεψη. Οι τιμές στρογγυλοποιούνται όσο πιο μακριά κοιτάτε.

2026
2034
2045
Ταχύτητα υιοθέτησης AI:

Πώς η τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να αλλάξει αυτόν τον ρόλο

Ντετερμινιστική, βασισμένη σε μοντέλο ερμηνεία των τρεχόντων σημάτων ρόλου — όχι εγγύηση αντικατάστασης.

Ανθρώπινης ιδιοκτησίας 48% Ανθρώπινης ιδιοκτησίας
Τι εξαρτάται ακόμα από τους ανθρώπους
  • λήψη κατάλληλων αδειών για τη χρήση βιντεοσκοπημένων οπτικοακουστικών παραδειγμάτων
  • αναζήτηση ιδεών
  • συνεργασία με διαφημιστικές εταιρείες
Το ανθρώπινο πλεονέκτημα Για να μείνετε μπροστά σε αυτό τον ρόλο, εστιάστε στο νομοθεσία για τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας και τεχνικές διαφήμισης. Αυτές οι ανθρωποκεντρικές δεξιότητες είναι οι πιο δύσκολες για την AI να αναπαραγάγει τα επόμενα 20 χρόνια.
Βοηθήστε 15% Βοηθήστε
Όπου το AI μπορεί να γίνει συγκυβερνήτης
  • ανάπτυξη ψηφιακού περιεχομένου
  • ανάπτυξη δημιουργικών ιδεών
  • διενέργεια έρευνας αγοράς
Αυτοματοποίηση 41% Αυτοματοποίηση
Εργασίες που εκτίθενται περισσότερο στον αυτοματισμό

Καμία μεμονωμένη εργασία εδώ δεν είναι ακόμη ιδιαίτερα αυτοματοποιήσιμη.

Λεπτομερής Ανάλυση

Ζωτικά Σημεία & Διανύσματα AI

AI Exposure Vectors

0-100%
Generative AI 15%

Έκθεση στη δημιουργία περιεχομένου, δημιουργική ενίσχυση και εργαλεία μεγάλων γλωσσικών μοντέλων

AI / Μηχανική Μάθηση 9%

Έκθεση σε ανάλυση με υποστήριξη AI, αναγνώριση μοτίβων και εργασίες προβλεπτικής μοντελοποίησης

Γνωστικό Λογισμικό 8%

Έκθεση σε αυτοματοποίηση ροής εργασίας, λογισμικό υποστήριξης αποφάσεων και ψηφιοποίηση διαδικασιών

Ρομποτικός & Φυσικός Αυτοματισμός 0%

Έκθεση σε φυσική αυτοματοποίηση, ρομποτική και αισθητήρες που οδηγούν τη μετατόπιση εργασιών

Τεχνικές λεπτομέρειες
Μεθοδολογία: NexFuture v3.0 Πηγές: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Ενημερώθηκε: Αυγ 2026

Το NexFuture v3.0 εκτιμά την έκθεση στην αυτοματοποίηση απευθείας από τις βασικές ομάδες δεξιοτήτων του ESCO, σταθμισμένη ως προς τη μάζα δεξιοτήτων και βαθμονομημένη με βάση σημεία αναφοράς ειδικών. Οι βαθμολογίες είναι πιθανοτικές εκτιμήσεις, όχι εγγυήσεις. Δείτε τη Λευκή Βίβλο Μεθοδολογίας NexFuture για πλήρεις λεπτομέρειες.

Μετρά την έκθεση στην αυτοματοποίηση. Δεν μετρά αμοιβή, ζήτηση ή πόσες θέσεις εργασίας υπάρχουν κοντά σας.

Μια μέρα στη ζωή

Τι συνήθως κάνουν οι άνθρωποι σε αυτόν τον ρόλο

Μάρκετινγκ και πωλήσεις

Ημέρα στη ζωή

Μια τυπική μέρα ωςστέλεχος διαφήμισης

09
09:00 · Πρωί
εντοπισμός αναγκών πελάτη
Χρήση κατάλληλων ερωτήσεων και ενεργητικής ακρόασης για τον εντοπισμό των προσδοκιών, των επιθυμιών και των απαιτήσεων των πελατών ανάλογα με το προϊόν και τις υπηρεσίες.
10
10:30 · Μεσημέρι
λήψη κατάλληλων αδειών για τη χρήση βιντεοσκοπημένων οπτικοακουστικών παραδειγμάτων
Απόκτηση και λήψη κατάλληλων αδειών για τη χρήση βιντεοσκοπημένων οπτικοακουστικών παραδειγμάτων της εργασίας σας. Απόκτηση άδειας για τη χρήση φωτογραφιών ατόμων στο υλικό προώθησής σας.
12
12:00 · μεσημέρι
αναζήτηση ιδεών
Υποβολή των ιδεών και σχεδίων σας σε συναδέλφους σας της δημιουργικής ομάδας, με σκοπό την εύρεση εναλλακτικών, λύσεων και καλύτερων εκδοχών.
14
14:00 · Απόγευμα
ανάπτυξη δημιουργικών ιδεών
Ανάπτυξη νέων καλλιτεχνικών εννοιών και δημιουργικών ιδεών.
15
15:30 · Αργά το απόγευμα
ανάπτυξη επαγγελματικού δικτύου
Προσέγγιση και συνάντηση με άτομα σε επαγγελματικό πλαίσιο. Εύρεση κοινού εδάφους και χρησιμοποίηση των επαφών σας προς αμοιβαίο όφελος. Παρακολούθηση των ατόμων στο προσωπικό σας επαγγελματικό δίκτυο και συνεχής ενημέρωση για τις δραστηριότητές τους.
17
17:00 · Σύνοψη
ανάπτυξη ψηφιακού περιεχομένου
Δημιουργία και επεξεργασία ψηφιακού περιεχομένου σε διάφορους μορφοτύπους, έκφραση μέσω ψηφιακών μέσων.

Η σειρά εργασιών είναι ενδεικτική. Οι μεμονωμένες ημέρες ποικίλλουν.

Λογισμικό & Τεχνολογίες & Τομείς γνώσης
Λογισμικό & Τεχνολογίες
Actuate BIRTAdobe AcrobatAdobe Acrobat ReaderAdobe After EffectsAdobe Creative Cloud softwareAdobe DreamweaverAdobe Experience Manager (AEM)Adobe IllustratorAdobe InDesignAdobe PageMakerAdobe PhotoshopAdobe Premiere ProAdRelevanceApple Final Cut ProApple iMovieAvid Media ComposerBrainworksBusiness analysis softwareConstant ContactCustomer relationship management CRM software
Τομείς γνώσης
  • εκδοτική αγορά

    Οι τάσεις στην εκδοτική αγορά και τα είδη των βιβλίων που παρουσιάζουν ενδιαφέρον για ένα συγκεκριμένο κοινό.

Διατομεακές δεξιότητες
  • νομοθεσία για τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας
  • τεχνικές διαφήμισης
  • αρχές προώθησης πωλήσεων
Βασικές δεξιότητες
συνεργασία με άλλους για τον προσδιορισμό αναγκών
  • δελεασμός πελατών με εναλλακτικές επιλογές

    Λεπτομερής περιγραφή και σύγκριση πιθανών εναλλακτικών λύσεων που θα μπορούσαν να ακολουθήσουν οι πελάτες για τα προϊόντα και τις υπηρεσίες για να πειστούν να λάβουν μια απόφαση που ωφελεί τόσο την εταιρεία όσο και τον πελάτη.

  • εντοπισμός αναγκών πελάτη

    Χρήση κατάλληλων ερωτήσεων και ενεργητικής ακρόασης για τον εντοπισμό των προσδοκιών, των επιθυμιών και των απαιτήσεων των πελατών ανάλογα με το προϊόν και τις υπηρεσίες.

χρήση ψηφιακών εργαλείων για συνεργασία και παραγωγικότητα
  • ανάπτυξη ψηφιακού περιεχομένου

    Δημιουργία και επεξεργασία ψηφιακού περιεχομένου σε διάφορους μορφοτύπους, έκφραση μέσω ψηφιακών μέσων.

επικοινωνία με συναδέλφους και πελάτες
  • αναζήτηση ιδεών

    Υποβολή των ιδεών και σχεδίων σας σε συναδέλφους σας της δημιουργικής ομάδας, με σκοπό την εύρεση εναλλακτικών, λύσεων και καλύτερων εκδοχών.

συνεργασία και διασύνδεση
  • συνεργασία με διαφημιστικές εταιρείες

    Επικοινωνία και συνεργασία με διαφημιστικά γραφεία για τη διαβίβαση των στόχων και των προδιαγραφών του σχεδίου προώθησης πωλήσεων. Συνεργασία για την ανάπτυξη εκστρατείας διαφήμισης και προώθησης που να είναι αντιπροσωπευτική του στόχου του σχεδίου προώθησης πωλήσεων.

συμμόρφωση με επιχειρησιακές διαδικασίες
  • λήψη κατάλληλων αδειών για τη χρήση βιντεοσκοπημένων οπτικοακουστικών παραδειγμάτων

    Απόκτηση και λήψη κατάλληλων αδειών για τη χρήση βιντεοσκοπημένων οπτικοακουστικών παραδειγμάτων της εργασίας σας. Απόκτηση άδειας για τη χρήση φωτογραφιών ατόμων στο υλικό προώθησής σας.

δημιουργία καλλιτεχνικών σχεδίων ή παραστάσεων
  • ανάπτυξη δημιουργικών ιδεών

    Ανάπτυξη νέων καλλιτεχνικών εννοιών και δημιουργικών ιδεών.

ανάπτυξη επαγγελματικών σχέσεων ή δικτύων
  • ανάπτυξη επαγγελματικού δικτύου

    Προσέγγιση και συνάντηση με άτομα σε επαγγελματικό πλαίσιο. Εύρεση κοινού εδάφους και χρησιμοποίηση των επαφών σας προς αμοιβαίο όφελος. Παρακολούθηση των ατόμων στο προσωπικό σας επαγγελματικό δίκτυο και συνεχής ενημέρωση για τις δραστηριότητές τους.

παρουσίαση γενικών πληροφοριών
  • πραγματοποίηση ζωντανής παρουσίασης

    Εκφώνηση λόγου ή ομιλίας κατά την οποία ένα νέο προϊόν, υπηρεσία, ιδέα ή έργο επιδεικνύεται και επεξηγείται σε ένα κοινό.

DNA δεξιότητας

DNA δεξιότητας

Χαρακτηριστικά προσωπικότητας εργασίας και αξίες που ορίζουν αυτόν τον ρόλο

Βασικά χαρακτηριστικά που χρειάζεστε
Αναγνώριση Επίτευγμα Ποικιλία Ακεραιότητα Επίτευξη/Προσπάθεια Ανοχή στο στρες Αξιοπιστία Ανεξαρτησία Προσαρμοστικότητα/Ευελιξία Κοινωνικός προσανατολισμός Συνεργασία Αυτοέλεγχος Καινοτομία Φροντίδα για τους άλλους Αναλυτική σκέψη Ηγεσία
Βασικές ανταμοιβές που μπορείτε να περιμένετε
ΕπίτευξηΣυνθήκες εργασ…ΑναγνώρισηΣχέσειςΥποστήριξηΑνεξαρτησία
Επαγγελματική εξέλιξη

Μονοπάτια Ανάπτυξης & Παρόμοιοι Ρόλοι

Εξερευνήστε τυπικά μονοπάτια σταδιοδρομίας, παρακείμενες δεξιότητες και παρόμοιους ρόλους για να σχεδιάσετε την επόμενη μετάβασή σας.

Συνήθεις ερωτήσεις

Συχνές ερωτήσεις

Ποιες δεξιότητες είναι απαραίτητες για να γίνω στέλεχος διαφήμισης;
Εκτός από ισχυρές γνώσεις μάρκετινγκ και διαφήμισης, απαιτείται δημιουργικότητα, αναλυτική ικανότητα, άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες και ικανότητα διαχείρισης έργων και προϋπολογισμών. Η κατανόηση των ψηφιακών μέσων και των τάσεων είναι επίσης σημαντική.
Πώς μπορώ να αποκτήσω εμπειρία στον χώρο της διαφήμισης;
Μπορείτε να ξεκινήσετε με πρακτική άσκηση σε διαφημιστικές εταιρείες ή τμήματα μάρκετινγκ επιχειρήσεων. Η συμμετοχή σε σχετικά projects ή διαγωνισμούς μπορεί επίσης να σας βοηθήσει να αποκτήσετε εμπειρία και να δημιουργήσετε ένα portfolio.
Είναι δυνατή η εργασία ως στέλεχος διαφήμισης με καθεστώς ελεύθερου επαγγελματία;
Ναι, η εργασία ως ελεύθερος επαγγελματίας είναι αρκετά συνηθισμένη για τα στελέχη διαφήμισης, προσφέροντας ευελιξία και τη δυνατότητα συνεργασίας με διάφορους πελάτες. Ωστόσο, η κύρια μορφή απασχόλησης παραμένει η εργασία με σύμβαση.
Στέλεχος Διαφήμισης — υπάρχει έλλειψη στην Ευρώπη;
Όχι. Στην έκδοση ELA/EURES του 2025, πλεόνασμα καταγράφηκε σε 11 από τις 14 ευρωπαϊκές χώρες που αξιολόγησαν αυτή την επαγγελματική ομάδα: Αυστρία, Βουλγαρία, Τσεχία, Γερμανία και 7 ακόμη. 3 χώρες κατέγραψαν έλλειψη. Οι αξιολογήσεις αυτές δημοσιεύονται ανά επαγγελματική ομάδα και όχι ανά τίτλο θέσης.
Στέλεχος Διαφήμισης — τι αμοιβή έχει στις Ηνωμένες Πολιτείες;
126.960 δολάρια τον χρόνο στη διάμεσο, με ημερομηνία 2025-05. Οι διάμεσοι των πολιτειών κυμαίνονται από 64.640 έως 173.700 δολάρια. Πηγή: US Bureau of Labor Statistics. Το μέγεθος αφορά τις Ηνωμένες Πολιτείες και δεν αποτελεί πρόβλεψη για την Ευρώπη.