Επαγγελματικό προφίλ

εργοδηγός οδοποιίας

Στιγμιότυπο

Είστε παθιασμένοι με την κατασκευή και συντήρηση οδικών έργων; Ως εργοδηγός οδοποιίας, είστε ο συνδετικός κρίκος μεταξύ του σχεδίου και της υλοποίησης, διασφαλίζοντας την ομαλή και ασφαλή εκτέλεση των εργασιών.

Περίληψη

Ο εργοδηγός οδοποιίας είναι υπεύθυνος για την επίβλεψη και τον συντονισμό όλων των φάσεων της κατασκευής και συντήρησης οδών, από την αρχική μελέτη μέχρι την ολοκλήρωση του έργου. Απαιτείται άμεση αντίδραση σε απρόβλεπτες καταστάσεις και ικανότητα λήψης γρήγορων αποφάσεων για την επίλυση προβλημάτων που προκύπτουν κατά τη διάρκεια των εργασιών. Η συνεργασία με διάφορες ομάδες εργαζομένων και η διαχείριση των πόρων είναι επίσης κρίσιμες αρμοδιότητες.

Βασικές Υποχρεώσεις:
  • • Επίβλεψη της κατασκευής και συντήρησης οδών, σύμφωνα με τα σχέδια και τις προδιαγραφές.
  • • Ανάθεση καθηκόντων και παρακολούθηση της απόδοσης των εργαζομένων.
  • • Επίλυση προβλημάτων που προκύπτουν κατά τη διάρκεια των εργασιών, λαμβάνοντας γρήγορες αποφάσεις.
59%
Ανθεκτικότητα Βαθμολογία · 2026 (Το υψηλότερο είναι καλύτερο)
Τριτοβάθμια εκπαίδευση σύντομου κύκλου 28% Έκθεση σε ΤΝ
Έναρξη αξιολόγησης Career DNA
Labour market

Πού ζητείται αυτό το επάγγελμα

Καταγεγραμμένες ελλείψεις και πλεονάσματα εργατικού δυναμικού, ανά έτος. Δημοσιεύεται για ομάδες επαγγελμάτων, όχι για μεμονωμένους τίτλους θέσεων.

Καταγράφηκε έλλειψηΚαταγράφηκε πλεόνασμαΚαταγράφηκε άλλο έτοςΔεν καλύπτεται από αυτή την πηγή

Βαθύτερο χρώμα: καταγράφηκε το ίδιο περισσότερα συνεχόμενα έτη.

Τα στοιχεία καλύπτουν: Τεχνικοί θετικών επιστημών και μηχανικής — 267 επαγγέλματα, μαζί με αυτό.

10 από 13 με έλλειψη202522 από 30 αναπτύσσονται2.3Mθέσεις έως το 2035

Έλλειψη: Belgium, Bulgaria, Czechia, Denmark και 6 ακόμη.

Μακροβιότερη έλλειψη: Belgium, 4 χρόνια.

Επιλέξτε μια περιοχή στον χάρτη για να δείτε τα στοιχεία της.

Σχετικά με την πηγή

Πηγή: ELA/EURES, ελλείψεις και πλεονάσματα εργατικού δυναμικού. Τα στοιχεία δημοσιεύονται σε επίπεδο επαγγελματικής ομάδας και καλύπτουν την Ευρώπη. Οι εκδόσεις διαφέρουν ως προς τη διάρθρωση του παραρτήματος και τις χώρες που καλύπτονται, οπότε μια μεταβολή μεταξύ ετών δεν σημαίνει πάντα ότι άλλαξε η αγορά εργασίας. Οι χώρες με γκρι δεν καταγράφηκαν, που δεν σημαίνει ισορροπία.

Εξερευνήστε περισσότερα

Βρείτε τη σταδιοδρομία σας και ανακαλύψτε την επιστήμη πίσω από τις προτάσεις μας.

Καθοδηγείτε άλλους; Δείτε το NexPath για σχολεία και γραφεία.
Γρήγορος έλεγχος προσαρμογής

Θα μπορούσε οεργοδηγός οδοποιίαςνα σας ταιριάζει;

Απαντήστε σε τρεις γρήγορες ερωτήσεις. Αυτή δεν είναι μια πλήρης αξιολόγηση - είναι ένα teaser που θα σας βοηθήσει να αποφασίσετε εάν θα συγκρίνετε το προφίλ σας.

Πρόοδος0/3

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΑξιοπιστία;

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΑναγνώριση;

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΗγεσία;

NexFuture™

Μελλοντικές προοπτικές για εργοδηγός οδοποιίας

The outlook for εργοδηγός οδοποιίας reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Πώς υπολογίζονται αυτές οι βαθμολογίες;

Ο Δείκτης Ανθεκτικότητας (0–100) εκτιμά πόσο δομικά προστατευμένο είναι αυτό το επάγγελμα από την αυτοματοποίηση και τις διαταραχές ΤΝ, βάσει ανάλυσης σε επίπεδο εργασιών. Υψηλότερες βαθμολογίες σημαίνουν περισσότερες εργασίες που απαιτούν ανθρώπινη κρίση. Η Έκθεση ΤΝ δείχνει το εκτιμώμενο ποσοστό ωρών εργασίας που οι τρέχουσες δυνατότητες ΤΝ θα μπορούσαν να επηρεάσουν. Αυτοί είναι δομικοί δείκτες από μοντέλο, όχι προβλέψεις ατομικής ασφάλειας εργασίας.

Παίξτε το μέλλον

Πώς θα μπορούσε να αλλάξειεργοδηγός οδοποιίαςκαθώς αυξάνεται η υιοθέτηση της τεχνητής νοημοσύνης;

Αυτός ο ρόλος είναι πιθανό να αλλάξει σταδιακά, με το AI να υποστηρίζει επιλεγμένες εργασίες αντί να αντικαθιστά ολόκληρο το επάγγελμα.

Σημαντικός μετασχηματισμός σε επίπεδο εργασιών εκτιμάται σε 16 έτη (περίπου το 2042) βάσει του επιλεγμένου σεναρίου „Αναμενόμενο“.
~60%
Ανθεκτικότητα
Κίνδυνος αυτοματισμού
EXP~30%
Ανθρώπινη άκρη
MOAT~60%

Ενδεικτικό σενάριο με βάση τη δυνατότητα αυτοματοποίησης εργασιών — όχι πρόβλεψη. Οι τιμές στρογγυλοποιούνται όσο πιο μακριά κοιτάτε.

2026
2035
2047
Ταχύτητα υιοθέτησης AI:

Πώς η τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να αλλάξει αυτόν τον ρόλο

Ντετερμινιστική, βασισμένη σε μοντέλο ερμηνεία των τρεχόντων σημάτων ρόλου — όχι εγγύηση αντικατάστασης.

Ανθρώπινης ιδιοκτησίας 59% Ανθρώπινης ιδιοκτησίας
Τι εξαρτάται ακόμα από τους ανθρώπους
  • διασφάλιση συμμόρφωσης με τα πρότυπα υγιεινής ασφαλείας και υγείας
  • εφαρμογή μέτρων ασφάλειας στον χώρο εργασίας
  • τήρηση διαδικασιών υγείας και ασφάλειας στις οικοδομικές εργασίες
Το ανθρώπινο πλεονέκτημα Για να μείνετε μπροστά σε αυτό τον ρόλο, εστιάστε στο είδη ασφαλτοκάλυψης και μηχανικά εργαλεία. Αυτές οι ανθρωποκεντρικές δεξιότητες είναι οι πιο δύσκολες για την AI να αναπαραγάγει τα επόμενα 20 χρόνια.
Βοηθήστε 11% Βοηθήστε
Όπου το AI μπορεί να γίνει συγκυβερνήτης
  • διενέργεια ανάλυσης του ελέγχου ποιότητας
  • παρακολούθηση ύψους αποθεμάτων
  • επιθεώρηση εργοταξίων
Αυτοματοποίηση 28% Αυτοματοποίηση
Εργασίες που εκτίθενται περισσότερο στον αυτοματισμό
  • διεκπεραίωση διαδικασίας καταχώρισης οικοδομικών υλικών σε σύστημα
  • τήρηση αρχείων για την πορεία των εργασιών
Λεπτομερής Ανάλυση

Ζωτικά Σημεία & Διανύσματα AI

AI Exposure Vectors

0-100%
AI / Μηχανική Μάθηση 11%

Έκθεση σε ανάλυση με υποστήριξη AI, αναγνώριση μοτίβων και εργασίες προβλεπτικής μοντελοποίησης

Generative AI 8%

Έκθεση στη δημιουργία περιεχομένου, δημιουργική ενίσχυση και εργαλεία μεγάλων γλωσσικών μοντέλων

Ρομποτικός & Φυσικός Αυτοματισμός 6%

Έκθεση σε φυσική αυτοματοποίηση, ρομποτική και αισθητήρες που οδηγούν τη μετατόπιση εργασιών

Γνωστικό Λογισμικό 2%

Έκθεση σε αυτοματοποίηση ροής εργασίας, λογισμικό υποστήριξης αποφάσεων και ψηφιοποίηση διαδικασιών

Τεχνικές λεπτομέρειες
Μεθοδολογία: NexFuture v3.0 Πηγές: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Ενημερώθηκε: Αυγ 2026

Το NexFuture v3.0 εκτιμά την έκθεση στην αυτοματοποίηση απευθείας από τις βασικές ομάδες δεξιοτήτων του ESCO, σταθμισμένη ως προς τη μάζα δεξιοτήτων και βαθμονομημένη με βάση σημεία αναφοράς ειδικών. Οι βαθμολογίες είναι πιθανοτικές εκτιμήσεις, όχι εγγυήσεις. Δείτε τη Λευκή Βίβλο Μεθοδολογίας NexFuture για πλήρεις λεπτομέρειες.

Μετρά την έκθεση στην αυτοματοποίηση. Δεν μετρά αμοιβή, ζήτηση ή πόσες θέσεις εργασίας υπάρχουν κοντά σας.

Μια μέρα στη ζωή

Τι συνήθως κάνουν οι άνθρωποι σε αυτόν τον ρόλο

Κατασκευή

Ημέρα στη ζωή

Μια τυπική μέρα ωςεργοδηγός οδοποιίας

09
09:00 · Πρωί
διεκπεραίωση διαδικασίας καταχώρισης οικοδομικών υλικών σε σύστημα
Παραλαβή των εισερχόμενων οικοδομικών υλικών, διεκπεραίωση της συναλλαγής και εισαγωγή των υλικών σε οποιοδήποτε εσωτερικό σύστημα διαχείρισης.
10
10:30 · Μεσημέρι
επιθεώρηση εργοταξίων
Διασφάλιση της υγείας και της ασφάλειας κατά τη διάρκεια του κατασκευαστικού έργου με τακτική επιθεώρηση του εργοταξίου. Εντοπισμός των κινδύνων να τεθούν σε κίνδυνο άνθρωποι ή να επέλθει βλάβη στον κατασκευαστικό εξοπλισμό.
12
12:00 · μεσημέρι
εργασία στο πλαίσιο κατασκευαστικής ομάδας
Εργασία στο πλαίσιο ομάδας σε κατασκευαστικό έργο. Αποτελεσματική επικοινωνία με ανταλλαγή πληροφοριών με τα μέλη της ομάδας και υποβολή εκθέσεων στους προϊστάμενους. Τήρηση των οδηγιών και προσαρμογή στις αλλαγές με ευελιξία.
14
14:00 · Απόγευμα
καθοδήγηση λειτουργίας εξοπλισμού βαρέων κατασκευών
Καθοδήγηση συναδέλφου στο χειρισμό εξοπλισμού βαρέων κατασκευών. Προσεκτική παρακολούθηση του χειρισμού και γνώση του κατάλληλου χρόνου για την παροχή ανατροφοδότησης. Χρήση τεχνικών επικοινωνίας όπως η φωνητική επικοινωνία, οι αμφίπλευρες ραδιοεπικοινωνίες, προσυμφωνημένες χειρονομίες και σφυρίγματα που θα στέλνουν τις κατάλληλες πληροφορίες στον χειριστή.
15
15:30 · Αργά το απόγευμα
παρακολούθηση ύψους αποθεμάτων
Αξιολόγηση του βαθμού χρήσης των αποθεμάτων και καθορισμός των αναγκαίων παραγγελιών.
17
17:00 · Σύνοψη
αξιολόγηση της εργασίας των υπαλλήλων
Αξιολόγηση των αναγκών εργασίας για τις μελλοντικές εργασίες. Αξιολόγηση των επιδόσεων της ομάδας εργαζομένων και ενημέρωση των προϊσταμένων. Ενθάρρυνση και υποστήριξη των υπαλλήλων στη μάθηση, εκπαίδευσή τους σχετικά με τεχνικές και έλεγχος της εφαρμογής για τη διασφάλιση της ποιότητας των προϊόντων και της παραγωγικότητας της εργασίας.

Η σειρά εργασιών είναι ενδεικτική. Οι μεμονωμένες ημέρες ποικίλλουν.

Λογισμικό & Τεχνολογίες & Τομείς γνώσης
Λογισμικό & Τεχνολογίες
Adobe AcrobatAutodesk AutoCADFacilities management softwareFranklinCovey TabletPlannerGraphics softwareHCSS HeavyJobInventory tracking softwareMi-Co Mi-FormsMicrosoft ExcelMicrosoft NetMeetingMicrosoft Office softwareMicrosoft OutlookMicrosoft PowerPointMicrosoft ProjectMicrosoft WordOracle Primavera Enterprise Project Portfolio ManagementOracle Primavera P6 Enterprise Portfolio Project ManagementOracle Primavera SystemsProcore softwareProlog
Τομείς γνώσης
  • διαχείριση κόστους

    Η διαδικασία σχεδιασμού, παρακολούθησης και προσαρμογής των δαπανών και των εσόδων μιας επιχείρησης, προκειμένου να επιτευχθεί η οικονομική αποδοτικότητα και ικανότητα.

  • νομοθεσία περί προϊόντων κατασκευής

    Κανονισμοί για τα πρότυπα ποιότητας των δομικών υλικών που εφαρμόζονται σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Διατομεακές δεξιότητες
  • είδη ασφαλτοκάλυψης
  • μηχανικά εργαλεία
  • μηχανικά συστήματα
Βασικές δεξιότητες
τήρηση των διαδικασιών υγείας και ασφάλειας
  • διασφάλιση συμμόρφωσης με τα πρότυπα υγιεινής ασφαλείας και υγείας

    Επίβλεψη όλων των μελών του προσωπικού και των διαδικασιών για τη συμμόρφωση με τα πρότυπα υγείας, ασφάλειας και υγιεινής. Επικοινωνία και υποστήριξη της ευθυγράμμισης αυτών των απαιτήσεων με τα προγράμματα υγείας και ασφάλειας της εταιρείας.

  • τήρηση διαδικασιών υγείας και ασφάλειας στις οικοδομικές εργασίες

    Εφαρμογή των σχετικών διαδικασιών υγείας και ασφάλειας στις οικοδομικές εργασίες με σκοπό την πρόληψη ατυχημάτων, ρύπανσης και άλλων κινδύνων.

  • χρήση προστατευτικού εξοπλισμού στις οικοδομικές εργασίες

    Χρήση στοιχείων προστατευτικής ενδυμασίας, όπως υποδήματα με προστατευτικό χάλυβα στις μύτες και εξοπλισμό, όπως προστατευτικά γυαλιά, προκειμένου να μειώνεται στο ελάχιστο ο κίνδυνος ατυχημάτων κατά την κατασκευή και να μετριάζεται κάθε τραυματισμός σε περίπτωση ατυχήματος.

κατανομή και έλεγχος υλικών πόρων
  • διασφάλιση της διαθεσιμότητας εξοπλισμού

    Διασφάλιση της παροχής, της ετοιμότητας και της διαθεσιμότητας του απαραίτητου εξοπλισμού για χρήση πριν από την έναρξη των διαδικασιών.

  • προγραμματισμός της κατανομής των πόρων

    Προγραμματισμός των μελλοντικών αναγκών σε διάφορους πόρους οι οποίοι σχετίζονται με τον χρόνο, το χρήμα και ειδικές διαδικασίες.

συνεργασία και διασύνδεση
  • συνεργασία με διευθυντές

    Συνεργασία με διευθυντές άλλων τμημάτων για τη διασφάλιση της αποτελεσματικής εξυπηρέτησης και επικοινωνίας, δηλαδή των τμημάτων πωλήσεων, σχεδιασμού, αγορών, εμπορίας, διανομής και του τεχνικού τμήματος.

  • συντονισμός οικοδομικών δραστηριοτήτων

    Συντονισμός των δραστηριοτήτων πολλών εργαζομένων ή συνεργείων οικοδομικών εργασιών, ώστε να αποτραπεί η μεταξύ τους παρεμβολή και να διασφαλιστεί η έγκαιρη εκτέλεση των εργασιών. Ενημέρωση σχετικά με την πρόοδο των ομάδων και επικαιροποίηση του χρονοδιαγράμματος, εφόσον απαιτείται.

δοκιμές ηλεκτρικών και μηχανικών συστημάτων ή εξοπλισμού
  • διενέργεια ανάλυσης του ελέγχου ποιότητας

    Διενέργεια επιθεωρήσεων και δοκιμών των υπηρεσιών, διαδικασιών ή προϊόντων για την αξιολόγηση της ποιότητας.

παρακολούθηση επιχειρησιακών δραστηριοτήτων
  • παρακολούθηση ύψους αποθεμάτων

    Αξιολόγηση του βαθμού χρήσης των αποθεμάτων και καθορισμός των αναγκαίων παραγγελιών.

παρακολούθηση ασφάλειας ή προστασίας
  • επιθεώρηση εργοταξίων

    Διασφάλιση της υγείας και της ασφάλειας κατά τη διάρκεια του κατασκευαστικού έργου με τακτική επιθεώρηση του εργοταξίου. Εντοπισμός των κινδύνων να τεθούν σε κίνδυνο άνθρωποι ή να επέλθει βλάβη στον κατασκευαστικό εξοπλισμό.

ομαδική εργασία
  • εργασία στο πλαίσιο κατασκευαστικής ομάδας

    Εργασία στο πλαίσιο ομάδας σε κατασκευαστικό έργο. Αποτελεσματική επικοινωνία με ανταλλαγή πληροφοριών με τα μέλη της ομάδας και υποβολή εκθέσεων στους προϊστάμενους. Τήρηση των οδηγιών και προσαρμογή στις αλλαγές με ευελιξία.

παρακολούθηση της ποιότητας των εμπορευμάτων
  • επιθεώρηση οικοδομικών υλικών

    Έλεγχος οικοδομικών υλικών για ζημιές, υγρασία, απώλεια ή άλλα προβλήματα πριν τη χρήση του υλικού.

DNA δεξιότητας

DNA δεξιότητας

Χαρακτηριστικά προσωπικότητας εργασίας και αξίες που ορίζουν αυτόν τον ρόλο

Βασικά χαρακτηριστικά που χρειάζεστε
Αξιοπιστία Αναγνώριση Ηγεσία Ακεραιότητα Επίτευγμα Ανοχή στο στρες Επίτευξη/Προσπάθεια Συνεργασία Αυτοέλεγχος Ποικιλία Προσαρμοστικότητα/Ευελιξία Φροντίδα για τους άλλους Αναλυτική σκέψη Ανεξαρτησία Κοινωνικός προσανατολισμός Καινοτομία
Βασικές ανταμοιβές που μπορείτε να περιμένετε
ΕπίτευξηΣυνθήκες εργασ…ΑναγνώρισηΣχέσειςΥποστήριξηΑνεξαρτησία
Επαγγελματική εξέλιξη

Μονοπάτια Ανάπτυξης & Παρόμοιοι Ρόλοι

Εξερευνήστε τυπικά μονοπάτια σταδιοδρομίας, παρακείμενες δεξιότητες και παρόμοιους ρόλους για να σχεδιάσετε την επόμενη μετάβασή σας.

Τοπίο καριέρας

Πού ταιριάζει τοεργοδηγός οδοποιίας;

Βαθμολογίες ομοιότητας με βάση την επικάλυψη δεξιοτήτων από δεδομένα ESCO.

Συνήθεις ερωτήσεις

Συχνές ερωτήσεις

Ποιες είναι οι πιο συνηθισμένες προκλήσεις που αντιμετωπίζει ένας εργοδηγός οδοποιίας;
Οι προκλήσεις περιλαμβάνουν την αντιμετώπιση απρόβλεπτων καιρικών συνθηκών, την διαχείριση περιορισμένων χρονικών πλαισίων, την επίλυση προβλημάτων που σχετίζονται με το έδαφος και την εξασφάλιση της ασφάλειας των εργαζομένων σε ένα δυναμικό περιβάλλον.
Απαιτείται κάποια συγκεκριμένη άδεια ή πιστοποίηση για να εργαστώ ως εργοδηγός οδοποιίας;
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη άδεια ή πιστοποίηση που να απαιτείται απαραίτητα. Ωστόσο, η κατοχή πτυχίου μηχανικού και η εμπειρία σε συναφή τομείς είναι σημαντικά προσόντα. Η συνεχής επιμόρφωση και η παρακολούθηση σεμιναρίων σχετικά με την ασφάλεια και τις νέες τεχνολογίες είναι επίσης χρήσιμη.
Πώς επηρεάζει η ασφάλεια των εργαζομένων τις αποφάσεις του εργοδηγού οδοποιίας;
Η ασφάλεια των εργαζομένων είναι η ύψιστη προτεραιότητα. Ο εργοδηγός οδοποιίας είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή και την τήρηση των πρωτοκόλλων ασφαλείας, την παροχή κατάλληλου εξοπλισμού και την τακτική εκπαίδευση του προσωπικού, ακόμη και αν αυτό σημαίνει καθυστερήσεις στην ολοκλήρωση του έργου.
Εργοδηγός Οδοποιίας — υπάρχει έλλειψη στην Ευρώπη;
Ναι. Στην έκδοση ELA/EURES του 2025, έλλειψη καταγράφηκε σε 10 από τις 13 ευρωπαϊκές χώρες που αξιολόγησαν αυτή την επαγγελματική ομάδα: Βέλγιο, Βουλγαρία, Τσεχία, Γερμανία και 6 ακόμη. Η χώρα Βέλγιο την καταγράφει 4 συνεχόμενα χρόνια. Οι αξιολογήσεις αυτές δημοσιεύονται ανά επαγγελματική ομάδα και όχι ανά τίτλο θέσης.
Εργοδηγός Οδοποιίας — τι αμοιβή έχει στις Ηνωμένες Πολιτείες;
78.690 δολάρια τον χρόνο στη διάμεσο, με ημερομηνία 2025-05. Οι διάμεσοι των πολιτειών κυμαίνονται από 37.860 έως 109.570 δολάρια. Πηγή: US Bureau of Labor Statistics. Το μέγεθος αφορά τις Ηνωμένες Πολιτείες και δεν αποτελεί πρόβλεψη για την Ευρώπη.