Επαγγελματικό προφίλ

βοηθός κλινικού ψυχολόγου

Βασικά γεγονότα

Είστε παθιασμένοι με την ψυχολογία και θέλετε να υποστηρίξετε την ψυχική υγεία των ανθρώπων; Ως βοηθός κλινικού ψυχολόγου, θα έχετε την ευκαιρία να εργαστείτε δίπλα σε επαγγελματίες ψυχολόγους, συμβάλλοντας σημαντικά στη θεραπευτική διαδικασία.

Περίληψη

Ο ρόλος του βοηθού κλινικού ψυχολόγου είναι ζωτικής σημασίας για την ομαλή λειτουργία των κλινικών και των ιδιωτικών ιατρείων ψυχολογίας. Στηρίζετε τον ψυχολόγο σε διάφορες εργασίες, από την αρχική αξιολόγηση των ασθενών μέχρι την υποστήριξη κατά τη διάρκεια της θεραπείας. Η εργασία σας απαιτεί προσοχή στη λεπτομέρεια, διακριτικότητα και ισχυρές επικοινωνιακές δεξιότητες.

Βασικές Υποχρεώσεις:
  • • Βοήθεια στην αξιολόγηση των ασθενών μέσω ψυχολογικών τεστ και ερωτηματολογίων.
  • • Συμμετοχή στην παρακολούθηση της προόδου των ασθενών και καταγραφή σημαντικών παρατηρήσεων.
  • • Υποστήριξη του ψυχολόγου στην εφαρμογή θεραπευτικών προγραμμάτων και ασκήσεων.
Labour market

Πού ζητείται αυτό το επάγγελμα

Καταγεγραμμένες ελλείψεις και πλεονάσματα εργατικού δυναμικού, ανά έτος. Δημοσιεύεται για ομάδες επαγγελμάτων, όχι για μεμονωμένους τίτλους θέσεων.

Καταγράφηκε έλλειψηΚαταγράφηκε πλεόνασμαΚαταγράφηκε άλλο έτοςΔεν καλύπτεται από αυτή την πηγή

Βαθύτερο χρώμα: καταγράφηκε το ίδιο περισσότερα συνεχόμενα έτη.

Τα στοιχεία καλύπτουν: Τεχνικοί του τομέα της υγείας — 49 επαγγέλματα, μαζί με αυτό.

5 από 10 με έλλειψη202516 από 25 αναπτύσσονται3.2Mθέσεις έως το 2035

Έλλειψη: Bulgaria, Germany, Greece, Italy και 1 ακόμη.

Μακροβιότερη έλλειψη: Norway, 3 χρόνια.

Επιλέξτε μια περιοχή στον χάρτη για να δείτε τα στοιχεία της.

Σχετικά με την πηγή

Πηγή: ELA/EURES, ελλείψεις και πλεονάσματα εργατικού δυναμικού. Τα στοιχεία δημοσιεύονται σε επίπεδο επαγγελματικής ομάδας και καλύπτουν την Ευρώπη. Οι εκδόσεις διαφέρουν ως προς τη διάρθρωση του παραρτήματος και τις χώρες που καλύπτονται, οπότε μια μεταβολή μεταξύ ετών δεν σημαίνει πάντα ότι άλλαξε η αγορά εργασίας. Οι χώρες με γκρι δεν καταγράφηκαν, που δεν σημαίνει ισορροπία.

What these words mean

The four things this section reports

Reported demand
Whether employers report needing people in this job — a judgement published by a national or EU body, not a count.
Where it is heading
Which way employment in this job is expected to move over the coming years, from an official projection.
Openings
Roughly how many openings arise — from growth and from people leaving the job.
Typical pay
What people in this job typically earn where the source publishes it. Blank does not mean unpaid; it means nobody publishes it for that place.

A measure is left out when nobody publishes it for that place, rather than shown as zero.

Which way the market leans for you

In your favour
More openings than people looking — employers are competing for candidates.
Balanced
Openings and candidates are roughly matched.
Competitive
More people looking than openings — expect to compete.
Mixed evidence
Sources disagree, or the same occupation group is short in one part and oversupplied in another.

Every source resolves to one of these four, so there is a single vocabulary to learn. What differs is the evidence behind it, which is printed underneath each verdict — a measured ratio of openings to jobseekers, or an assessment published by a national body.

How this job compares with other jobs in the same country

Strong
Among the strongest in that country
Good
Stronger than most jobs in that country
Mixed
About typical for that country
Weak
Weaker than most jobs in that country

This is a rank within one country, not a score you can carry across borders — the registers behind two countries count different people, so the same number means different things in each. It is also why a job can be among the strongest in a country and still show as Competitive: it leads the field in a market that is crowded overall.

Where these come from

Every figure is published by a national statistics office, a public employment service or an EU body, and each card names its source and the period it covers. Some places are counted monthly, others assessed once or twice a year, so two places on the same map can be describing different moments — the date is always shown.

None of this predicts one person's chances. It describes a market.

Εξερευνήστε περισσότερα

Βρείτε τη σταδιοδρομία σας και ανακαλύψτε την επιστήμη πίσω από τις προτάσεις μας.

Γρήγορος έλεγχος προσαρμογής

Θα μπορούσε οβοηθός κλινικού ψυχολόγουνα σας ταιριάζει;

Απαντήστε σε τρεις γρήγορες ερωτήσεις. Αυτή δεν είναι μια πλήρης αξιολόγηση - είναι ένα teaser που θα σας βοηθήσει να αποφασίσετε εάν θα συγκρίνετε το προφίλ σας.

Πρόοδος0/3

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΑνεξαρτησία;

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΕπίτευξη/Προσπάθεια;

Σας αρέσουν οι εργασίες που απαιτούνΑξιοπιστία;

NexFuture™

Μελλοντικές προοπτικές για βοηθός κλινικού ψυχολόγου

Οι προοπτικές για βοηθός κλινικού ψυχολόγου είναι εξαιρετικά σταθερές. Ενώ τα εργαλεία AI θα βοηθούν στις καθημερινές εργασίες, το κέντρο αυτού του ρόλου βασίζεται στην ανθρώπινη κρίση, με αποτέλεσμα ένα υψηλό σκορ ανθεκτικότητας 74%.

Πώς υπολογίζονται αυτές οι βαθμολογίες;

Ο Δείκτης Ανθεκτικότητας (0–100) εκτιμά πόσο δομικά προστατευμένο είναι αυτό το επάγγελμα από την αυτοματοποίηση και τις διαταραχές ΤΝ, βάσει ανάλυσης σε επίπεδο εργασιών. Υψηλότερες βαθμολογίες σημαίνουν περισσότερες εργασίες που απαιτούν ανθρώπινη κρίση. Η Έκθεση ΤΝ δείχνει το εκτιμώμενο ποσοστό ωρών εργασίας που οι τρέχουσες δυνατότητες ΤΝ θα μπορούσαν να επηρεάσουν. Αυτοί είναι δομικοί δείκτες από μοντέλο, όχι προβλέψεις ατομικής ασφάλειας εργασίας.

Παίξτε το μέλλον

Πώς θα μπορούσε να αλλάξειβοηθός κλινικού ψυχολόγουκαθώς αυξάνεται η υιοθέτηση της τεχνητής νοημοσύνης;

Η ανθρώπινη κρίση, η εμπιστοσύνη και το πλαίσιο παραμένουν ισχυροί προστάτες αυτού του ρόλου.

Σημαντικός μετασχηματισμός σε επίπεδο εργασιών εκτιμάται σε 19 έτη (περίπου το 2045) βάσει του επιλεγμένου σεναρίου „Αναμενόμενο“.
~75%
Ανθεκτικότητα
Κίνδυνος αυτοματισμού
EXP~10%
Ανθρώπινη άκρη
MOAT~80%

Ενδεικτικό σενάριο με βάση τη δυνατότητα αυτοματοποίησης εργασιών — όχι πρόβλεψη. Οι τιμές στρογγυλοποιούνται όσο πιο μακριά κοιτάτε.

2026
2036
2050
Ταχύτητα υιοθέτησης AI:

Πώς η τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να αλλάξει αυτόν τον ρόλο

Ντετερμινιστική, βασισμένη σε μοντέλο ερμηνεία των τρεχόντων σημάτων ρόλου — όχι εγγύηση αντικατάστασης.

Ανθρώπινης ιδιοκτησίας 74% Ανθρώπινης ιδιοκτησίας
Τι εξαρτάται ακόμα από τους ανθρώπους
  • εφαρμογή στρατηγικών ψυχολογικής παρέμβασης
  • διερεύνηση επαναλαμβανόμενων ψυχολογικών συμπεριφορών
  • συμμόρφωση με πρότυπα ποιότητας που αφορούν τις δραστηριότητες υγειονομικής περίθαλψης
Το ανθρώπινο πλεονέκτημα Για να μείνετε μπροστά σε αυτό τον ρόλο, εστιάστε στο αξιολόγηση ψυχολογικής απόδοσης και διάγνωση προβλημάτων ψυχικής υγείας. Αυτές οι ανθρωποκεντρικές δεξιότητες είναι οι πιο δύσκολες για την AI να αναπαραγάγει τα επόμενα 20 χρόνια.
Βοηθήστε 10% Βοηθήστε
Όπου το AI μπορεί να γίνει συγκυβερνήτης
  • διενέργεια ψυχολογικής έρευνας
  • διενέργεια ψυχολογικής αξιολόγησης
  • εντοπισμός προβλημάτων ψυχικής υγείας
Αυτοματοποίηση 10% Αυτοματοποίηση
Εργασίες που εκτίθενται περισσότερο στον αυτοματισμό

Καμία μεμονωμένη εργασία εδώ δεν είναι ακόμη ιδιαίτερα αυτοματοποιήσιμη.

Λεπτομερής Ανάλυση

Ζωτικά Σημεία & Διανύσματα AI

AI Exposure Vectors

0-100%
Generative AI 10%

Έκθεση στη δημιουργία περιεχομένου, δημιουργική ενίσχυση και εργαλεία μεγάλων γλωσσικών μοντέλων

AI / Μηχανική Μάθηση 9%

Έκθεση σε ανάλυση με υποστήριξη AI, αναγνώριση μοτίβων και εργασίες προβλεπτικής μοντελοποίησης

Γνωστικό Λογισμικό 1%

Έκθεση σε αυτοματοποίηση ροής εργασίας, λογισμικό υποστήριξης αποφάσεων και ψηφιοποίηση διαδικασιών

Ρομποτικός & Φυσικός Αυτοματισμός 0%

Έκθεση σε φυσική αυτοματοποίηση, ρομποτική και αισθητήρες που οδηγούν τη μετατόπιση εργασιών

Τεχνικές λεπτομέρειες
Μεθοδολογία: NexFuture v3.0 Πηγές: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Ενημερώθηκε: Αυγ 2026

Το NexFuture v3.0 εκτιμά την έκθεση στην αυτοματοποίηση απευθείας από τις βασικές ομάδες δεξιοτήτων του ESCO, σταθμισμένη ως προς τη μάζα δεξιοτήτων και βαθμονομημένη με βάση σημεία αναφοράς ειδικών. Οι βαθμολογίες είναι πιθανοτικές εκτιμήσεις, όχι εγγυήσεις. Δείτε τη Λευκή Βίβλο Μεθοδολογίας NexFuture για πλήρεις λεπτομέρειες.

Μετρά την έκθεση στην αυτοματοποίηση. Δεν μετρά αμοιβή, ζήτηση ή πόσες θέσεις εργασίας υπάρχουν κοντά σας.

Μια μέρα στη ζωή

Τι συνήθως κάνουν οι άνθρωποι σε αυτόν τον ρόλο

Υγεία και ανθρώπινες υπηρεσίες

Ημέρα στη ζωή

Μια τυπική μέρα ωςβοηθός κλινικού ψυχολόγου

09
09:00 · Πρωί
υποστήριξη ψυχολόγων
Υποβοήθηση των εργασιών ψυχολόγων. Παροχή υποβοήθησης κατά τη διάρκεια θεραπειών ασθενών, με τη διεξαγωγή δοκιμών, ανάλυση της ορθής θεραπευτικής αγωγής και παροχή θεραπείας. Παροχή βοήθειας για τη διατήρηση των διοικητικών αρχείων των ασθενών.
10
10:30 · Μεσημέρι
αξιολόγηση του κινδύνου πρόκλησης βλάβης από τους χρήστες των υγειονομικών υπηρεσιών
Αξιολόγηση του αν οι χρήστες υγειονομικών υπηρεσιών ενδέχεται να αποτελούν απειλή οι ίδιοι ή άλλοι, με παρέμβαση για την ελαχιστοποίηση του κινδύνου και την εφαρμογή μεθόδων πρόληψης.
12
12:00 · μεσημέρι
ατομική αποδοχή ανάληψης ευθυνών
Αποδοχή ανάληψης ευθυνών για ατομικές επαγγελματικές δραστηριότητες και αναγνώριση των ορίων του πεδίου άσκησης του επαγγέλματος και των ατομικών ικανοτήτων.
14
14:00 · Απόγευμα
διενέργεια ψυχολογικής αξιολόγησης
Αξιολόγηση της συμπεριφοράς και των αναγκών του ασθενούς μέσω παρατήρησης και εξατομικευμένων συνεντεύξεων, με διαχείριση και ερμηνεία ψυχομετρικών και ιδιοσυγκρασιακών αξιολογήσεων.
15
15:30 · Αργά το απόγευμα
διερεύνηση επαναλαμβανόμενων ψυχολογικών συμπεριφορών
Διερεύνηση επαναλαμβανόμενων ψυχολογικών συμπεριφορών ασθενούς ή πελάτη, τα οποία μπορεί να βρίσκονται εκτός της συνειδητής αντίληψης του ασθενούς, όπως μη λεκτικές και προλεκτικές συμπεριφορές, κλινικές διαδικασίες αμυντικών μηχανισμών, αντιστάσεις, μεταβίβαση και αντιμεταβίβαση.
17
17:00 · Σύνοψη
εκτίμηση των θεραπευτικών αναγκών του ασθενούς
Παρατήρηση και αξιολόγηση της συμπεριφοράς, της στάσης και των συναισθημάτων του ασθενούς, προκειμένου να κατανοηθεί εάν και πώς μπορούν να ικανοποιηθούν οι θεραπευτικές του ανάγκες με ένα συγκεκριμένο είδος θεραπευτικής αγωγής, συλλέγοντας και αναλύοντας πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο ο πελάτης δημιουργεί, ανταποκρίνεται και συνδέεται με τα καλλιτεχνικά ερεθίσματα. Συσχέτιση αυτών των πληροφοριών με άλλες πτυχές της ζωής του ασθενούς.

Η σειρά εργασιών είναι ενδεικτική. Οι μεμονωμένες ημέρες ποικίλλουν.

Λογισμικό & Τεχνολογίες & Τομείς γνώσης
Λογισμικό & Τεχνολογίες
Addison Health Systems WritePad EHRAnasazi Software Client Data SystemAthena Software Penelope Case ManagementBlackHawk Canyon Publishers PracticianWorksBlueberry Harbor Software Clinical Record KeeperBluewater Management Systems BMCASEBRB Software HorizonMISB Sharp Technologies B CareClinivate ClinitrakComprehensive Affect Testing System CATSCore Solutions Care EnterpriseDocuTrac QuicDoceClinicalWorks EHR softwareFagerman Technologies MedLookGoogle DocsGoogle MeetGoogle SheetsHealthcare common procedure coding system HCPCSHealth Care Software HCS INTERACTANTICANotes
Τομείς γνώσης
  • αξιολόγηση ψυχολογικής απόδοσης

    Τα χαρακτηριστικά των μεθόδων που χρησιμοποιούνται για την αξιολόγηση των ψυχολογικών παραμέτρων.

  • διάγνωση προβλημάτων ψυχικής υγείας

    Η διάγνωση προβλημάτων ψυχικής υγείας, όπως διαταραχών ή ασθενειών, και ψυχολογικών παραγόντων σε άλλες νόσους σε διάφορα θέματα και σε διαφορετικές ηλικιακές ομάδες.

  • θεραπεία στην υγειονομική περίθαλψη

    Οι αρχές, οι μέθοδοι και οι διαδικασίες για τη διάγνωση, τη θεραπεία και την αποκατάσταση των σωματικών και ψυχικών δυσλειτουργιών.

  • ψυχολογικές παρεμβάσεις

    Τα χαρακτηριστικά των μεθόδων και διαδικασιών που ενδεχομένως υποκινούν αλλαγές στην ανθρώπινη συμπεριφορά.

  • ανθρώπινη ψυχολογική ανάπτυξη

    Η ανθρώπινη ψυχολογική ανάπτυξη κατά τη διάρκεια της ζωής, οι θεωρίες ανάπτυξης της προσωπικότητας, οι πολιτιστικές και περιβαλλοντικές επιρροές, η ανθρώπινη συμπεριφορά, συμπεριλαμβανομένων κρίσεων κατά την ανάπτυξη, η αναπηρία, η συμπεριφορά ατόμων με δυσκολίες και η συμπεριφορά εθισμού.

  • κλινικές εκθέσεις

    Οι μέθοδοι, οι πρακτικές αξιολόγησης, τα διαπιστευτήρια και οι διαδικασίες συλλογής γνωμοδοτήσεων που απαιτούνται για τη σύνταξη κλινικών εκθέσεων.

Διατομεακές δεξιότητες
  • έννοιες ψυχολογίας
  • ψυχιατρική
  • ψυχολογία
Βασικές δεξιότητες
διάγνωση κατάστασης υγείας
  • διενέργεια ψυχολογικής αξιολόγησης

    Αξιολόγηση της συμπεριφοράς και των αναγκών του ασθενούς μέσω παρατήρησης και εξατομικευμένων συνεντεύξεων, με διαχείριση και ερμηνεία ψυχομετρικών και ιδιοσυγκρασιακών αξιολογήσεων.

  • εντοπισμός προβλημάτων ψυχικής υγείας

    Αναγνώριση και κριτική αξιολόγηση οποιουδήποτε πιθανού προβλήματος ψυχικής υγείας / ασθένειας.

  • εκτίμηση των θεραπευτικών αναγκών του ασθενούς

    Παρατήρηση και αξιολόγηση της συμπεριφοράς, της στάσης και των συναισθημάτων του ασθενούς, προκειμένου να κατανοηθεί εάν και πώς μπορούν να ικανοποιηθούν οι θεραπευτικές του ανάγκες με ένα συγκεκριμένο είδος θεραπευτικής αγωγής, συλλέγοντας και αναλύοντας πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο ο πελάτης δημιουργεί, ανταποκρίνεται και συνδέεται με τα καλλιτεχνικά ερεθίσματα. Συσχέτιση αυτών των πληροφοριών με άλλες πτυχές της ζωής του ασθενούς.

  • αξιολόγηση του κινδύνου πρόκλησης βλάβης από τους χρήστες των υγειονομικών υπηρεσιών

    Αξιολόγηση του αν οι χρήστες υγειονομικών υπηρεσιών ενδέχεται να αποτελούν απειλή οι ίδιοι ή άλλοι, με παρέμβαση για την ελαχιστοποίηση του κινδύνου και την εφαρμογή μεθόδων πρόληψης.

τήρηση των διαδικασιών υγείας και ασφάλειας
  • συμμόρφωση με πρότυπα ποιότητας που αφορούν τις δραστηριότητες υγειονομικής περίθαλψης

    Εφαρμογή ποιοτικών προτύπων σχετικά με τη διαχείριση κινδύνων, τις διαδικασίες ασφάλειας, την ανατροφοδότηση ασθενών, τη διαλογή και τις ιατρικές συσκευές στην καθημερινή πρακτική, όπως αναγνωρίζονται από τις εθνικές επαγγελματικές ενώσεις και αρχές.

  • συμμόρφωση με τη νομοθεσία που αφορά την υγειονομική περίθαλψη

    Συμμόρφωση με την τοπική και εθνική νομοθεσία για την υγεία, η οποία ρυθμίζει τις σχέσεις μεταξύ των προμηθευτών, των πληρωτών, των πωλητών του κλάδου υγειονομικής περίθαλψης και των ασθενών, καθώς και την παροχή υπηρεσιών υγειονομικής περίθαλψης.

παροχή ψυχολογικής θεραπείας και εργασιοθεραπείας
  • εφαρμογή στρατηγικών ψυχολογικής παρέμβασης

    Χρήση διαφόρων στρατηγικών παρέμβασης για τη θεραπεία ασθενών στην κλινική ψυχολογία.

διεξαγωγή ακαδημαϊκής έρευνας ή έρευνας αγοράς
  • διενέργεια ψυχολογικής έρευνας

    Σχεδιασμός, επίβλεψη και διεξαγωγή ψυχολογικής έρευνας, σύνταξη μελετών για την περιγραφή των αποτελεσμάτων της έρευνας.

συνδρομή και υποστήριξη συνεργατών
  • υποστήριξη ψυχολόγων

    Υποβοήθηση των εργασιών ψυχολόγων. Παροχή υποβοήθησης κατά τη διάρκεια θεραπειών ασθενών, με τη διεξαγωγή δοκιμών, ανάλυση της ορθής θεραπευτικής αγωγής και παροχή θεραπείας. Παροχή βοήθειας για τη διατήρηση των διοικητικών αρχείων των ασθενών.

συμβουλευτική για προσωπικά, οικογενειακά ή κοινωνικά θέματα
  • διερεύνηση επαναλαμβανόμενων ψυχολογικών συμπεριφορών

    Διερεύνηση επαναλαμβανόμενων ψυχολογικών συμπεριφορών ασθενούς ή πελάτη, τα οποία μπορεί να βρίσκονται εκτός της συνειδητής αντίληψης του ασθενούς, όπως μη λεκτικές και προλεκτικές συμπεριφορές, κλινικές διαδικασίες αμυντικών μηχανισμών, αντιστάσεις, μεταβίβαση και αντιμεταβίβαση.

συμμόρφωση με επιχειρησιακές διαδικασίες
  • τήρηση οργανωτικών κατευθυντήριων γραμμών

    Τήρηση των οργανωτικών ή διοικητικών ειδικών προτύπων και κατευθυντηρίων γραμμών. Κατανόηση των κινήτρων του οργανισμού και των κοινών συμφωνιών και αντίστοιχη ανάληψη δράσης.

παροχή ιατρικών συμβουλών
  • εφαρμογή ειδικών κλινικών δεξιοτήτων για την κάθε περίπτωση

    Διενέργεια επαγγελματικής αξιολόγησης βάσει αποδεικτικών στοιχείων, καθορισμός στόχων, υλοποίηση παρεμβάσεων και αξιολόγηση πελατών, λαμβάνοντας υπόψη το ιστορικό των πελατών από άποψη ανάπτυξης και πλαισίου, στο πλαίσιο πρακτικής του ιδίου.

DNA δεξιότητας

DNA δεξιότητας

Χαρακτηριστικά προσωπικότητας εργασίας και αξίες που ορίζουν αυτόν τον ρόλο

Βασικά χαρακτηριστικά που χρειάζεστε
Ανεξαρτησία Επίτευξη/Προσπάθεια Αξιοπιστία Ποικιλία Επίτευγμα Ακεραιότητα Αναλυτική σκέψη Αναγνώριση Ηγεσία Αυτοέλεγχος Συνεργασία Φροντίδα για τους άλλους Ανοχή στο στρες Προσαρμοστικότητα/Ευελιξία Κοινωνικός προσανατολισμός Καινοτομία
Βασικές ανταμοιβές που μπορείτε να περιμένετε
ΕπίτευξηΣυνθήκες εργασ…ΑναγνώρισηΣχέσειςΥποστήριξηΑνεξαρτησία
Επαγγελματική εξέλιξη

Μονοπάτια Ανάπτυξης & Παρόμοιοι Ρόλοι

Εξερευνήστε τυπικά μονοπάτια σταδιοδρομίας, παρακείμενες δεξιότητες και παρόμοιους ρόλους για να σχεδιάσετε την επόμενη μετάβασή σας.

Τοπίο καριέρας

Πού ταιριάζει τοβοηθός κλινικού ψυχολόγου;

Αυτός ο ρόλος
βοηθός κλινικού ψυχολόγου Αυτός ο ρόλος
Διαδρομές ανάπτυξης

Βαθμολογίες ομοιότητας με βάση την επικάλυψη δεξιοτήτων από δεδομένα ESCO.

Συνήθεις ερωτήσεις

Συχνές ερωτήσεις

Ποιες είναι οι απαραίτητες δεξιότητες για να γίνω βοηθός κλινικού ψυχολόγου;
Εκτός από την καλή γνώση της ψυχολογίας, είναι σημαντικές η καλή επικοινωνία, η ενσυναίσθηση, η ικανότητα ακρόασης, η οργάνωση και η διακριτικότητα. Η γνώση χειρισμού Η/Υ και λογισμικού είναι επίσης απαραίτητη.
Πώς μπορώ να αποκτήσω εμπειρία στον τομέα;
Μπορείτε να αποκτήσετε εμπειρία μέσω πρακτικής άσκησης σε κλινικές ψυχολογίας, νοσοκομεία, ή σε οργανισμούς που παρέχουν ψυχολογική υποστήριξη. Εθελοντική εργασία σε σχετικούς φορείς είναι επίσης μια καλή επιλογή.
Είναι πιθανό να εργαστώ ως βοηθός κλινικού ψυχολόγου σε ιδιωτικό ιατρείο;
Ναι, ενώ η πλειοψηφία των βοηθών κλινικού ψυχολόγου εργάζονται σε κλινικές και νοσοκομεία, υπάρχει και η δυνατότητα εργασίας σε ιδιωτικά ιατρεία ψυχολόγων, είτε ως μισθωτός είτε ως συνεργάτης.
Βοηθός Κλινικού Ψυχολόγου — υπάρχει έλλειψη στην Ευρώπη;
Και τα δύο, ανάλογα με τη χώρα. Από τις 10 ευρωπαϊκές χώρες που αξιολόγησαν αυτή την επαγγελματική ομάδα το 2025, 5 κατέγραψαν έλλειψη και 5 πλεόνασμα. Οι αξιολογήσεις αυτές δημοσιεύονται ανά επαγγελματική ομάδα και όχι ανά τίτλο θέσης.
Βοηθός Κλινικού Ψυχολόγου — τι αμοιβή έχει στις Ηνωμένες Πολιτείες;
95.830 δολάρια τον χρόνο στη διάμεσο, με ημερομηνία 2025-05. Οι διάμεσοι των πολιτειών κυμαίνονται από 64.270 έως 134.350 δολάρια. Πηγή: US Bureau of Labor Statistics. Το μέγεθος αφορά τις Ηνωμένες Πολιτείες και δεν αποτελεί πρόβλεψη για την Ευρώπη.