Profesní přehled

operátor zařízení tepelného zpracování/operátorka zařízení tepelného zpracování

Objektiv role

Zajímá vás práce, kde kombinujete technické znalosti a přesnost? Jako operátor zařízení tepelného zpracování/operátorka zařízení tepelného zpracování hrajete klíčovou roli v zajištění kvality a vlastností kovových odlitků.

Souhrn

Práce operátora zařízení tepelného zpracování/operátorky zařízení tepelného zpracování je zaměřena na pečlivý dohled nad procesem tepelného zpracování kovových odlitků. To zahrnuje kontrolu a řízení pecí, interpretaci dat z počítačových systémů, přesné měření a nastavování teplot, a také obsluhu a údržbu nádob pro zpracování. Cílem je dosáhnout požadovaných vlastností odlitků v souladu s platnými normami a specifikacemi.

Klíčové odpovědnosti:
  • • Sledování a řízení procesů tepelného zpracování odlitků.
  • • Kontrola a obsluha pecí, včetně nastavování teploty a dalších parametrů.
  • • Interpretace dat z počítačových systémů a jejich využití pro optimalizaci procesu.
32%
Odolnost Skóre · 2026 (Čím vyšší, tím lepší)
Vyšší sekundární vzdělávání 63% Expozice AI
Spustit posouzení Career DNA
Labour market

Kde je toto povolání žádané

Nahlášený nedostatek a přebytek pracovních sil, podle roku. Zveřejňuje se pro skupiny povolání, nikoli pro jednotlivé pracovní pozice.

Nahlášen nedostatekNahlášen přebytekNahlášeno v jiném roceTímto zdrojem nepokryto

Sytější barva: hlášeno stejně více let po sobě.

Čísla se týkají skupiny Kovodělníci, strojírenští dělníci a pracovníci v příbuzných oborech — 106 povolání včetně tohoto.

15 z 17 s nedostatkem20258 z 30 roste1.6Mvolná místa do roku 2035

Nedostatek: Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia a dalších 11.

Nejdéle trvající nedostatek: Austria, 3 roky.

Vyberte území na mapě a zobrazí se jeho čísla.

O tomto zdroji

Zdroj: ELA/EURES, nedostatek a přebytek pracovních sil. Údaje se zveřejňují na úrovni skupiny povolání a pokrývají Evropu. Vydání se liší uspořádáním přílohy i rozsahem zemí, takže rozdíl mezi roky neznamená vždy, že se trh práce změnil. Země v šedé nebyly nahlášeny, což není totéž jako být v rovnováze.

Prozkoumat více

Najděte svou kariérní cestu a poznejte vědu za našimi doporučeními.

Vedete ostatní? Podívejte se na NexPath pro školy a poradny.
Rychlá kontrola usazení

Sedí vámoperátor zařízení tepelného zpracování/operátorka zařízení tepelného zpracování?

Odpovězte na tři rychlé otázky. Toto není úplné hodnocení – je to upoutávka, která vám pomůže rozhodnout, zda svůj profil porovnat.

Pokrok0/3

Máte rádi úkoly, které vyžadujíSpolehlivost?

Máte rádi úkoly, které vyžadujíUznání?

Máte rádi úkoly, které vyžadujíSpolupráce?

NexFuture™

Budoucí perspektiva pro operátor zařízení tepelného zpracování/operátorka zařízení tepelného zpracování

The outlook for operátor zařízení tepelného zpracování/operátorka zařízení tepelného zpracování reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Jak se tyto výsledky počítají?

Index odolnosti (0–100) odhaduje, jak strukturálně chráněno je toto povolání před automatizací a narušením AI na základě analýzy na úrovni úkolů. Vyšší skóre znamená více úkolů náročných na lidský úsudek. Expozice AI ukazuje odhadované procento pracovních hodin, které by mohly být ovlivněny současnými možnostmi AI. Jedná se o strukturální ukazatele odvozené z modelu, nikoli předpovědi individuální jistoty zaměstnání.

Hrajte na budoucnost

Jak by se mohlooperátor zařízení tepelného zpracování/operátorka zařízení tepelného zpracovánízměnit s rostoucím zaváděním umělé inteligence?

Několik oblastí úkolů se může přesunout k pracovním postupům podporovaným umělou inteligencí, takže rekvalifikace se stává důležitější.

Významná transformace na úrovni úkolů se odhaduje za 11 let (kolem roku 2037) v rámci vybraného scénáře „Očekávané“.
~30%
Odolnost
Riziko automatizace
EXP~65%
Lidská hrana
MOAT~30%

Ilustrativní scénář založený na automatizovatelnosti úkolů — nikoli předpověď. Hodnoty se zaokrouhlují, čím dále do budoucna se díváte.

2026
2032
2042
Rychlost přijetí AI:

Jak může AI změnit tuto roli

Deterministická, na modelu založená interpretace signálů aktuální role – není zárukou nahrazení.

Vlastněno lidmi 32% Vlastněno lidmi
Co ještě záleží na lidech
  • zajistit soulad s legislativou v oblasti bezpečnosti
  • zajistit bezpečnost a ochranu zdraví ve výrobě
  • dohlížet na bezpečnost pracovníků
Lidská výhoda Aby jste zůstali vpředu v této roli, zaměřte se na chemické procesy a typy procesů výroby kovů. Tyto dovednosti zaměřené na člověka jsou nejobtížněji replikovatelné pro AI v příštích 20 let.
Asistujte 26% Asistujte
Kde se AI může stát druhým pilotem
  • hlásit výsledky úprav
  • monitorovat normy kvality ve výrobě
  • vkládat materiál do pece
automatizovat 63% automatizovat
Úkoly nejvíce vystavené automatizaci
  • podávat zprávy o výsledcích vrtů
  • vést systémové protokoly
  • zaznamenávat údaje o provozu pece
Podrobná analýza

Životní funkce a AI vektory

vektory expozice AI

0-100%
AI / strojové učení 26%

Expozice vůči analýze podporované AI, rozpoznávání vzorů a úlohám prediktivního modelování

Robotická a fyzikální automatizace 8%

Expozice vůči fyzické automatizaci, robotice a senzorem řízenému posunu úloh

Generativní AI 6%

Expozice vůči generování obsahu, kreativnímu zvýšení a nástrojům velkých jazykových modelů

Kognitivní software 0%

Expozice vůči automatizaci pracovního toku, softwaru na podporu rozhodování a digitalizaci procesů

Technické detaily
Metodologie: NexFuture v3.0 Zdroje: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Aktualizováno: srpen 2026

NexFuture v3.0 odhaduje expozici automatizaci přímo ze základních skupin dovedností ESCO, vážených podle objemu dovedností a kalibrovaných podle expertních kotev. Skóre jsou pravděpodobnostní odhady, nikoli záruky. Úplné podrobnosti naleznete v metodickém dokumentu NexFuture.

Měří vystavení automatizaci. Neměří mzdu, poptávku ani počet pracovních míst ve vašem okolí.

Den v životě

Co lidé v této roli obvykle dělají

Pokročilá výroba

Den v životě

Typický den jakooperátor zařízení tepelného zpracování/operátorka zařízení tepelného zpracování

09
09:00 · ráno
obsluhovat pec na tepelné zpracování
Obsluhovat nebo ovládat pece, například plynové, na fosilní ropu nebo elektrickou energii, pro tepelné zpracování odlitků za účelem dosažení správných mechanických vlastností. Nastavit ovladače pece na nahřívání dílů po předepsanou dobu při správné teplotě.
10
10:30 · Dopoledne
podávat zprávy o výsledcích vrtů
Dokumentovat a sdílet zprávy o výsledcích vrtů transparentním způsobem, komunikovat o výsledcích s obchodními partnery, auditory, spolupracujícími týmy a vnitřní správou.
12
12:00 · poledne
vkládat materiál do pece
Vkládat materiál do pece s ohledem na správné umístění, upevnění a v případě potřeby také úroveň.
14
14:00 · odpoledne
vytahovat materiály z pece
Odstranit materiály z pece s použitím jeřábu, dopravníku, pomocí naklánění pece nebo použitím jiných metod.
15
15:30 · Pozdě odpoledne
zaznamenávat údaje o provozu pece
Zaznamenávat čas provozu pece a údaje o výrobě.
17
17:00 · Zábal
dohlížet na bezpečnost pracovníků
Zajišťovat bezpečnost pracovníků na staveništi; dohlížet na správné používání ochranných prostředků a oděvů; chápat a implementovat bezpečnostní postupy.

Pořadí úkolů je ilustrativní. Jednotlivé dny se liší.

Software a technologie & Oblasti znalostí
Software a technologie
Enterprise resource planning ERP softwareMicrosoft ExcelMicrosoft Office softwareMicrosoft OutlookMicrosoft WordSAP software
Oblasti znalostí
  • chemické procesy

    Příslušné chemické procesy používané při výrobě, jako je čištění, potápění, emulgace a zpracování.

  • typy procesů výroby kovů

    Procesy zpracování kovů spojené s různými druhy kovů, jako jsou procesy odlévání, procesy tepelné úpravy, postupy oprav a jiné procesy při výrobě kovů.

Základní dovednosti
dodržovat postupy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví
  • zajistit soulad s legislativou v oblasti bezpečnosti

    Provádět bezpečnostní programy s cílem dosáhnout souladu s vnitrostátními právními předpisy. Zajistit, aby zařízení a postupy byly v souladu s bezpečnostními předpisy.

  • zajistit bezpečnost a ochranu zdraví ve výrobě

    Zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců během výrobního procesu.

  • dohlížet na bezpečnost pracovníků

    Zajišťovat bezpečnost pracovníků na staveništi; dohlížet na správné používání ochranných prostředků a oděvů; chápat a implementovat bezpečnostní postupy.

udržovat provozní záznamy
  • podávat zprávy o výsledcích vrtů

    Dokumentovat a sdílet zprávy o výsledcích vrtů transparentním způsobem, komunikovat o výsledcích s obchodními partnery, auditory, spolupracujícími týmy a vnitřní správou.

  • vést systémové protokoly

    Udržovat systémové protokoly nebo manuály za účelem dokumentace zkoušek a provozu zařízení.

  • zaznamenávat údaje o provozu pece

    Zaznamenávat čas provozu pece a údaje o výrobě.

obsluhovat vypalovací pece, hutní pece a sušicí zařízení
  • vytahovat materiály z pece

    Odstranit materiály z pece s použitím jeřábu, dopravníku, pomocí naklánění pece nebo použitím jiných metod.

  • obsluhovat pec na tepelné zpracování

    Obsluhovat nebo ovládat pece, například plynové, na fosilní ropu nebo elektrickou energii, pro tepelné zpracování odlitků za účelem dosažení správných mechanických vlastností. Nastavit ovladače pece na nahřívání dílů po předepsanou dobu při správné teplotě.

vypracovávat řešení
  • řešit potíže

    Identifikovat provozní problémy, rozhodovat o způsobu jejich řešení a podávat odpovídající hlášení.

monitorovat provozní činnosti
  • monitorovat normy kvality ve výrobě

    Monitorovat normy kvality v procesu výroby a konečné úpravy.

nakládat a vykládat výrobky a materiály
  • vkládat materiál do pece

    Vkládat materiál do pece s ohledem na správné umístění, upevnění a v případě potřeby také úroveň.

psát technické nebo vědecké texty
  • vypracovávat vědecké zprávy

    Vypracovávat zprávy, které popisují výsledky a procesy vědeckého nebo technického výzkumu, nebo hodnotí jeho pokrok. Tyto zprávy pomáhají výzkumným pracovníkům aktualizovat poznatky o nedávných zjištěních.

analyzovat a vyhodnocovat informace a data
  • hlásit výsledky úprav

    Analyzovat a zpracovávat informace a údaje a následně formulovat výsledky v písemné zprávě.

DNA dovednosti

DNA dovednosti

Rysy pracovní osobnosti a hodnoty, které definují tuto roli

Klíčové vlastnosti, které potřebujete
Spolehlivost Uznání Spolupráce Tolerance ke stresu Úspěch Přizpůsobivost/Flexibilita Sebekontrola Nezávislost Rozmanitost Integrita Úspěch/Snaha Analytické myšlení Zájem o druhé Vedení Sociální orientace Inovace
Klíčové odměny, které můžete očekávat
ÚspěchPracovní podmí…UznáníVztahyPodporaNezávislost
Kariérní postup

Cesty růstu a podobné role

Prozkoumejte typické cesty kariérního postupu, související dovednosti a podobné role a naplánujte si další přechod.

Kariérní krajina

Kam se vejdeoperátor zařízení tepelného zpracování/operátorka zařízení tepelného zpracování?

Tato role
operátor zařízení tepelného zpracování/operátorka zařízení tepelného zpracování Tato role

Skóre podobnosti založené na překrývání dovedností z dat ESCO.

Běžné otázky

Často kladené otázky

Jaké technické znalosti jsou pro tuto pozici důležité?
Důležitá je znalost principů tepelného zpracování kovů, základní znalost obsluhy pecí a ovládání počítačových systémů. Užitečné jsou i znalosti metrologie a měřících přístrojů.
Jaké jsou typické pracovní podmínky?
Práce probíhá převážně v průmyslovém prostředí, často v blízkosti vysokoteplotních pecí. Je nutné dodržovat přísné bezpečnostní předpisy a používat ochranné pomůcky.
Jaké jsou možnosti dalšího vzdělávání v této oblasti?
Možnosti dalšího vzdělávání zahrnují kurzy zaměřené na specifické technologie tepelného zpracování, bezpečnost práce a obsluhu moderních pecí. Některé firmy také nabízejí interní školení.
Operátor Zařízení Tepelného Zpracování/Operátorka Zařízení Tepelného Zpracování — je v Evropě nedostatek?
Ano. Ve vydání ELA/EURES z roku 2025 byl nedostatek nahlášen v 15 z 17 evropských zemí, které tuto skupinu povolání hodnotily: Rakousko, Belgie, Bulharsko, Česko a dalších 11. Rakousko jej hlásí 3 let po sobě. Tato hodnocení se zveřejňují za skupiny povolání, nikoli za jednotlivé názvy pozic.
Operátor Zařízení Tepelného Zpracování/Operátorka Zařízení Tepelného Zpracování — kolik se za to platí ve Spojených státech?
47 450 dolarů ročně v mediánu, k 2025-05. Mediány jednotlivých států se pohybují od 35 180 do 61 990 dolarů. Zdroj: US Bureau of Labor Statistics. Údaj se týká Spojených států a není projekcí pro Evropu.