Професионален профил

специализиран продавач-консултант на облекло

Лещ на роля

Търсите динамична работа в модната индустрия? Като специализиран продавач-консултант на облекло, вие сте лицето на магазина и помагате на клиентите да открият перфектния стил, предлагайки експертни съвети и отлично обслужване.

Резюме

Работата на специализирания продавач-консултант на облекло включва предоставяне на професионални съвети и помощ на клиентите в специализирани магазини за дрехи. Това включва разбиране на модните тенденции, познаване на различните стилове и материи, както и активно предлагане на продукти, които отговарят на индивидуалните нужди и предпочитания на клиентите. Освен обслужването на клиенти, отговорностите включват поддържане на търговския вид на магазина, подреждане на стоките и участие в инвентаризации.

Основни отговорности:
  • • Активно посрещане и консултиране на клиенти относно модни тенденции и предлагане на подходящи продукти.
  • • Поддържане на търговския вид на магазина – подреждане на стоките, почистване и осигуряване на приятна атмосфера.
  • • Предоставяне на информация за характеристиките на продуктите – материи, размери, грижа за дрехите.
57%
Устойчивост Резултат · 2026 (По-високото е по-добро)
Начално образование 30% AI въздействие
Начало на карирата DNA оценка
Labour market

Къде се търси тази професия

Отчетени недостиг и излишък на работна сила, по години. Публикува се за професионални групи, а не за отделни длъжности.

Отчетен недостигОтчетен излишъкОтчетени и дветеОтчетено в друга годинаНе е обхванато от този източник

По-наситен цвят: отчитано по същия начин повече последователни години.

Числата обхващат Продавачи — 74 професии, включително тази.

9 от 21 с недостиг20257 от 32 растат6.1Mместа до 2035

Недостиг: Belgium, Cyprus, Denmark, Germany и още 5.

Най-продължителен недостиг: Denmark, 4 години.

Изберете територия на картата, за да видите нейните данни.

За този източник

Източник: ELA/EURES, недостиг и излишък на работна сила. Данните се публикуват на ниво професионална група и обхващат Европа. Изданията се различават по устройството на приложението и по обхванатите държави, така че разлика между годините не винаги означава, че пазарът на труда се е променил. Държавите в сиво не са отчетени, което не е същото като равновесие.

Разгледайте още

Открийте своя кариерен път и науката зад нашите препоръки.

Насочвате ли други? Вижте NexPath за училища и практики.
Проверка за бързо прилягане

Може лиспециализиран продавач-консултант на облеклода ви пасне?

Отговорете на три бързи въпроса. Това не е пълна оценка — това е тийзър, за да ви помогне да решите дали да сравните вашия профил.

Напредък0/3

Обичате ли задачи, които изискватСътрудничество?

Обичате ли задачи, които изискватАдаптивност/Гъвкавост?

Обичате ли задачи, които изискватНадеждност?

NexFuture™

Бъдещо перспектива за специализиран продавач-консултант на облекло

The outlook for специализиран продавач-консултант на облекло reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Как се изчисляват тези резултати?

Индексът на устойчивост (0–100) оценява доколко структурно е защитена тази длъжност от автоматизация и AI прекъсване, въз основа на анализ на ниво задачи. По-високите резултати означават повече задачи, изискващи човешко преценяване. AI въздействието показва прогнозния процент от работните часове, на които текущите AI възможности биха могли да влияят. Тези показатели са базирани на модел, а не прогнози за индивидуалната сигурност на работното място.

Играйте бъдещето

Как може да се промениспециализиран продавач-консултант на облеклос нарастването на приемането на AI?

Тази роля вероятно ще се промени постепенно, като ИИ ще поддържа избрани задачи, вместо да замества цялата професия.

Очаква се значителна трансформация на ниво задачи след 16 години (около 2042 г.) при избрания сценарий „Очаквано“.
~55%
Устойчивост
Риск от автоматизацията
EXP~30%
Човешки край
MOAT~60%

Илюстративен сценарий въз основа на автоматизируемостта на задачите — не е прогноза. Стойностите се закръгляват, колкото по-напред гледате.

2026
2035
2047
Скорост на приемане на AI:

Как AI може да промени тази роля

Детерминистична, базирана на модел интерпретация на настоящите ролеви сигнали — не е гаранция за заместване.

Човешка собственост 57% Човешка собственост
Какво още зависи от хората
  • гарантиране на удовлетвореността на клиентите
  • осигуряване на спазването на правни изисквания
  • оказване на съдействие при избор на облекло
Човешкото предимство За да останете впереди в тази роля, фокусирайте се на разбиране на продукта и размери на облеклата. Тези човекоцентрични умения са най-трудните за ИИ да репликира в следващите 20 години.
ас 13% ас
Къде AI може да стане втори пилот
  • преглеждане на стоки
  • следене на равнището на запасите
  • организиране на излагането на продукта
Автоматизирайте 30% Автоматизирайте
Задачи, които са най-изложени на автоматизация
  • демонстриране на математическа грамотност
Подробен анализ

Жизнени показатели и AI вектори

Вектори на експозиция на AI

0-100%
Генеративен AI 13%

Експозиция към генериране на съдържание, креативно увеличаване и инструменти за големи езикови модели

AI / машинно обучение 5%

Експозиция към анализ, поддържан от ИИ, разпознаване на модели и задачи за прогнозна моделиране

Когнитивен софтуер 5%

Експозиция към автоматизация на работния поток, софтуер за поддръжка на решения и дигитализация на процесите

Роботизирана и физическа автоматизация 4%

Експозиция към физическа автоматизация, роботика и сензорно управляван преместване на задачи

Технически детайли
Методика: NexFuture v3.0 Източници: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Актуализиран: 08.2026 г.

NexFuture v3.0 оценява изложеността на автоматизация директно от основните групи умения на ESCO, претеглена по маса на уменията и калибрирана спрямо експертни опорни точки. Оценките са вероятностни приближения, не гаранции. Вижте Бялата книга за методологията на NexFuture за пълни подробности.

Измерва изложеността на автоматизация. Не измерва заплащане, търсене или колко работни места има близо до вас.

Ден в живота

Какво обикновено правят хората в тази роля

Маркетинг и продажби

Ден в живота

Типичен ден катоспециализиран продавач-консултант на облекло

09
09:00 · сутрин
показване на примерни облекла
Предоставя примерни облекла на търговски представители; изготвя графици за срещи на модни ревюта с целпоказване на примерните облекла.
10
10:30 · Средно утро
боравене с касов апарат
Регистрира и извършва касови операции, като използва апарат на местата за продажба.
12
12:00 · Обяд
гарантиране на удовлетвореността на клиентите
Отговаря на очакванията на потребителите по професионален начин, като предвижда и изпълнява техните нужди и желания. Предоставя гъвкаво обслужване на клиенти, за да се гарантира удовлетвореност и лоялност от страна на клиента.
14
14:00 · Следобед
демонстриране на характеристиките на продукти
Демонстрира как да се използва даден продукт по правилен и безопасен начин, предоставяне на информация на клиентите относно основните характеристики и предимства на продукта, обясняване на работата, правилната употреба и поддръжката. Убеждава потенциалните клиенти да купуват продукти.
15
15:30 · Късен следобед
зареждане на рафтовете със стока
Презарежда рафтове със стоки за продажба.
17
17:00 · Обобщение
идентифициране на потребностите на клиента
Използва подходящи въпроси и активно слушане, за да определи очакванията и желанията на клиентите по отношение на продукти и услуги.

Редът на задачите е илюстративен. Отделните дни варират.

Софтуер и технологии & Области на знания
Софтуер и технологии
Adobe AcrobatAdobe Creative Cloud softwareAdobe IllustratorAdobe InDesignAdobe PhotoshopAdvanced Retail Management Systems Retail ProAmerican Precision Instruments RegitApple macOSASI Point of SaleAttitude POS itive AccuPOS RetailAutodesk AutoCADBibase 4POS RetailBlinkCAP Automation SellWiseComcash ERPCompuTant CounterPointCyberMatrixDatabase softwareData entry softwareDatasym SYMFINITE
Области на знания
  • разбиране на продукта

    Предлаганите продукти, техните функционални характеристики, свойства и правни и регулаторни изисквания.

  • размери на облеклата

    Размери на облеклата, за да се направят подходящи предложения на клиентите.

  • системи за електронна търговия

    Основни цифрови архитектурни и търговски сделки за търговия с продукти или услуги, извършвани по интернет, електронна поща, мобилни устройства, социални мрежи и др.

  • търговска аргументация

    Техниките и методите за продажба, които се използват за представяне на продукт или услуга на клиентите по убедителен начин и за удовлетворяване на техните очаквания и потребности.

  • характеристики на продуктите

    Материалните характеристики на продукт, напр. неговите съставни материали, свойства и функции, както и различните му приложения, характеристики, изисквания за употреба и поддръжка.

  • характеристики на услугите

    Характеристиките на услуга, които могат да включват получаването на информация за нейното приложение, работа, опции, изисквания за употреба и поддръжка.

Междусекторни умения
  • видове тъкани
  • тенденции в модата
Основни умения
изпълнение на финансови трансакции
  • боравене с касов апарат

    Регистрира и извършва касови операции, като използва апарат на местата за продажба.

  • обработване на искания за възстановяване на средства

    Разрешава запитвания на клиенти за рекламации, обмен на стоки, връщане на парите или корекции на сметките. Следва организационните указания по време на този процес.

  • обработване на плащания

    Приема плащания, например пари в брой, кредитни карти и дебитни карти. Извършва възстановяване на средства в случай на връщане или прилагане на ваучери и маркетингови инструменти, например бонусни карти или членски карти. Обръща внимание на безопасността и защитата на личните данни.

  • издаване на фактури за продажби

    Подготвя фактури за продадени стоки или предоставени услуги, съдържащи индивидуални цени, обща такса и условия. Завършва поръчки, получени по телефон, факс и интернет, и изчислява окончателната сметка на клиента.

консултации относно продукти и услуги
  • съветване на клиентите относно аксесоари като допълнение към облеклото

    Препоръчва аксесоари, съответстващи на стила на облекло на клиента.

  • препоръчване на облекло съгласно размерите на клиента

    Препоръчва и предоставя съвети за облеклото на клиентите в съответствие с техните мерки и размер на дрехите.

  • насочване на клиентите при избора на продукти

    Предоставя подходящи съвети и помощ, за да могат клиентите да намерят точните стоки и услуги, които търсят. Обсъжда избора и наличността на продуктите.

  • съветване относно стила на обличане

    Дава съвети на клиентите за модните стилове в облеклото и доколко различни дрехи са подходящи за конкретни случаи.

продажба на продукти или услуги
  • продаване на облекло на клиенти

    Продава облекло и аксесоари в зависимост от личните предпочитания на клиента.

  • приемане на поръчки

    Поема заявки за покупка на стоки, които не са налични в дадения момент.

  • извършване на активни продажби

    Представя мисли и идеи по въздействащ начин, за да убеди клиентите да се заинтересуват от нови продукти и промоции. Убеждава клиентите, че даден продукт или услуга ще задоволят нуждите им.

предоставяне на обща помощ на хора
  • гарантиране на удовлетвореността на клиентите

    Отговаря на очакванията на потребителите по професионален начин, като предвижда и изпълнява техните нужди и желания. Предоставя гъвкаво обслужване на клиенти, за да се гарантира удовлетвореност и лоялност от страна на клиента.

  • предоставяне на клиентите на последващи услуги

    Регистрира, проследява, решава и отговаря на заявки на клиенти, подава жалби и следпродажбено обслужване.

сглобяване и изработка на продукти
  • подготвяне на продукти

    Събира и подготвя стоки и демонстрира техните функции пред потребителите.

гарантиране на спазването на законодателство
  • осигуряване на спазването на правни изисквания

    Гарантира съответствие с установените и приложимите стандарти и правни изисквания, например спецификации, политики, стандарти или закони за целта, която организациите се стремят да постигнат в своите усилия.

извършване на проучвания, разследвания и изпитвания
  • преглеждане на стоки

    Следи дали артикулите, които се предлагат за продажба, се оценяват и излагат правилно и функционират така, както са рекламирани.

общуване с колеги и клиенти
  • използване на различни комуникационни канали

    Използва различни видове комуникационни канали, като вербална, цифрова и телефонна комуникация с цел изграждане и споделяне на идеи или информация.

ДНК на умението

ДНК на умението

Черти на работната личност и стойности, които определят тази роля

Ключови черти, от които се нуждаете
Сътрудничество Адаптивност/Гъвкавост Надеждност Признание Целостност Толерантност към стрес Постижение Разнообразие Независимост Аналитично мислене Постижение/Усилие Самоконтрол Грижа за другите Социална ориентация Лидерство Иновация
Ключови награди, които можете да очаквате
ПостижениеРаботни условияПризнаниеВръзкиПодкрепаНезависимост
Кариерно развитие

Пътища за растеж и подобни роли

Проучете типичните пътища за кариерно развитие, близки умения и подобни роли, за да планирате следващия си преход.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Какви умения са важни за тази позиция?
Важни са отлични комуникативни умения, умение за работа с хора, добро познаване на модните тенденции и стилове, както и способност за предлагане на продукти, които отговарят на нуждите на клиентите. Желателно е и умение за работа в екип и организираност.
Какъв е типичният работен график на специализиран продавач-консултант на облекло?
Обикновено работи на смени, включително през почивните дни и празниците, в зависимост от работното време на магазина. Графикът може да бъде гъвкав, но често включва работа през уикендите.
Има ли възможности за развитие в тази професия?
Да, с опита и развитието на уменията, може да се издигнете до позиция старши продавач-консултант, ръководител на отдел или дори мениджър на магазин. Възможно е и да се специализирате в определен вид облекло или марка.
Специализиран Продавач-Консултант На Облекло — има ли недостиг в Европа?
Не. В изданието на ELA/EURES от 2025 г. излишък е отчетен в 12 от 21 европейски държави, оценили тази професионална група: Австрия, България, Чехия, Гърция и още 8. 9 държави отчетоха недостиг. Тези оценки се публикуват по професионални групи, а не по отделни длъжностни наименования.
Специализиран Продавач-Консултант На Облекло — колко се плаща в САЩ?
34 580 долара годишно по медиана, към 2025-05. Медианите по щати са между 22 560 и 39 560 долара. Източник: US Bureau of Labor Statistics. Числото се отнася за Съединените щати и не е прогноза за Европа.