Професионален профил

служител, управление на документи

Снимка

Осигуряването на ефективно управление на документи е от ключово значение за успеха на всяка организация. Като служител, управление на документи, вие сте отговорен за организирането, класифицирането и съхранението на важна информация, гарантирайки лесен достъп и спазване на вътрешните процедури.

Резюме

Дневните ви задължения включват внимателно регистриране, класифициране и архивиране на всички документи, необходими за работата на организацията. Ще поддържате и актуализирате електронни системи за управление на регистри (ERMS), документи (EDMS) и архиви (AMS), осигурявайки тяхната ефективност и надеждност. Ще предоставяте подкрепа при определянето на техническите изисквания за тези системи и ще обучавате други служители относно правилните практики за управление на документи.

Основни отговорности:
  • • Регистриране, класифициране и архивиране на документи, както в електронен, така и в хартиен вид.
  • • Поддържане и актуализиране на ERMS, EDMS и AMS системи.
  • • Обучение на служителите относно процедурите за управление на документи и вътрешните правила.
31%
Устойчивост Резултат · 2026 (По-високото е по-добро)
Магистърска степен 63% AI въздействие
Начало на карирата DNA оценка
Labour market

Къде се търси тази професия

Отчетени недостиг и излишък на работна сила, по години. Публикува се за професионални групи, а не за отделни длъжности.

Отчетен недостигОтчетен излишъкОтчетено в друга годинаНе е обхванато от този източник

По-наситен цвят: отчитано по същия начин повече последователни години.

Числата обхващат Ръководители в производството и специализираните услуги — 186 професии, включително тази.

2 от 7 с недостиг202514 от 26 растат2.5Mместа до 2035

Недостиг: Netherlands, Spain.

Най-продължителен недостиг: Netherlands, 4 години.

Изберете територия на картата, за да видите нейните данни.

За този източник

Източник: ELA/EURES, недостиг и излишък на работна сила. Данните се публикуват на ниво професионална група и обхващат Европа. Изданията се различават по устройството на приложението и по обхванатите държави, така че разлика между годините не винаги означава, че пазарът на труда се е променил. Държавите в сиво не са отчетени, което не е същото като равновесие.

Разгледайте още

Открийте своя кариерен път и науката зад нашите препоръки.

Насочвате ли други? Вижте NexPath за училища и практики.
Проверка за бързо прилягане

Може лислужител, управление на документида ви пасне?

Отговорете на три бързи въпроса. Това не е пълна оценка — това е тийзър, за да ви помогне да решите дали да сравните вашия профил.

Напредък0/3

Обичате ли задачи, които изискватЦелостност?

Обичате ли задачи, които изискватНадеждност?

Обичате ли задачи, които изискватВръзки?

NexFuture™

Бъдещо перспектива за служител, управление на документи

The outlook for служител, управление на документи reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Как се изчисляват тези резултати?

Индексът на устойчивост (0–100) оценява доколко структурно е защитена тази длъжност от автоматизация и AI прекъсване, въз основа на анализ на ниво задачи. По-високите резултати означават повече задачи, изискващи човешко преценяване. AI въздействието показва прогнозния процент от работните часове, на които текущите AI възможности биха могли да влияят. Тези показатели са базирани на модел, а не прогнози за индивидуалната сигурност на работното място.

Играйте бъдещето

Как може да се променислужител, управление на документис нарастването на приемането на AI?

Няколко области на задачите може да се изместят към работни потоци, подпомагани от AI, така че преквалификацията става по-важна.

Очаква се значителна трансформация на ниво задачи след 11 години (около 2037 г.) при избрания сценарий „Очаквано“.
~30%
Устойчивост
Риск от автоматизацията
EXP~65%
Човешки край
MOAT~30%

Илюстративен сценарий въз основа на автоматизируемостта на задачите — не е прогноза. Стойностите се закръгляват, колкото по-напред гледате.

2026
2032
2042
Скорост на приемане на AI:

Как AI може да промени тази роля

Детерминистична, базирана на модел интерпретация на настоящите ролеви сигнали — не е гаранция за заместване.

Човешка собственост 31% Човешка собственост
Какво още зависи от хората
  • спазване на принципите на защита на данните
  • прилагане на политики за информационна сигурност
  • работа в международна среда
Човешкото предимство За да останете впереди в тази роля, фокусирайте се на разпоредби за достъп до документи и видове документация. Тези човекоцентрични умения са най-трудните за ИИ да репликира в следващите 20 години.
ас 28% ас
Къде AI може да стане втори пилот
  • анализиране на бизнес процеси
  • осведомяване за новостите в областта на собствената компетентност
Автоматизирайте 63% Автоматизирайте
Задачи, които са най-изложени на автоматизация
  • осигуряване на правилно управление на документи
  • използване на софтуер за съхранение на данни
  • разработване на системи за класифициране
Подробен анализ

Жизнени показатели и AI вектори

Вектори на експозиция на AI

0-100%
AI / машинно обучение 28%

Експозиция към анализ, поддържан от ИИ, разпознаване на модели и задачи за прогнозна моделиране

Генеративен AI 6%

Експозиция към генериране на съдържание, креативно увеличаване и инструменти за големи езикови модели

Когнитивен софтуер 6%

Експозиция към автоматизация на работния поток, софтуер за поддръжка на решения и дигитализация на процесите

Роботизирана и физическа автоматизация 0%

Експозиция към физическа автоматизация, роботика и сензорно управляван преместване на задачи

Технически детайли
Методика: NexFuture v3.0 Източници: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Актуализиран: 08.2026 г.

NexFuture v3.0 оценява изложеността на автоматизация директно от основните групи умения на ESCO, претеглена по маса на уменията и калибрирана спрямо експертни опорни точки. Оценките са вероятностни приближения, не гаранции. Вижте Бялата книга за методологията на NexFuture за пълни подробности.

Измерва изложеността на автоматизация. Не измерва заплащане, търсене или колко работни места има близо до вас.

Ден в живота

Какво обикновено правят хората в тази роля

Бизнес операции и управление

Ден в живота

Типичен ден катослужител, управление на документи

09
09:00 · сутрин
изграждане на система за контрол на документацията
Изгражда и поддържа система за контрол на документацията.
10
10:30 · Средно утро
ръководене на архив
Упражнява надзор над други лица, за да гарантира, че документите, файловете и предметите са правилно етикетирани, съхранявани и пазени в съответствие с архивните стандарти и правила.
12
12:00 · Обяд
прилагане на политики за информационна сигурност
Прилага политики, методи и разпоредби за сигурността на данните и информацията, за да се спазят принципите на поверителност, цялостност и достъпност.
14
14:00 · Следобед
работа в международна среда
Насочва кариерата ви на международно ниво, което често изисква способността за взаимодействие, връзка и общуване с лица от различни култури.
15
15:30 · Късен следобед
разработване на системи за класифициране
Организира архивна или търговска документация; разработва системи за класификация за улесняване на достъпа до цялата информация.
17
17:00 · Обобщение
спазване на принципите на защита на данните
Гарантира, че достъпът до лични или институционални данни отговаря на правната и етичната рамка, уреждаща този достъп.

Редът на задачите е илюстративен. Отделните дни варират.

Софтуер и технологии & Области на знания
Софтуер и технологии
Ademero Content CentralAdobe AcrobatAdobe DreamweaverAdobe InDesignAdobe PhotoshopAdvanced Processing and Imaging OptiView ECMAlfresco Software AlfrescoApache GroovyApache TomcatApple Final Cut ProAutodesk AutoCADAutonomy iManage WorkSiteBusiness process management BPM softwareCabinet NG CNG-SAFECAPSYS CaptureCentral DesktopComputhink ViewWiseConarc iChannelDassault Systemes SolidWorksDay Software CQ5 Web Content Management
Области на знания
  • видове документация

    Характеристиките на вътрешните и външните видове документация, съобразени с жизнения цикъл на ИКТ продуктите и специфичното им съдържание.

  • защита на личните данни

    Принципи, етични въпроси, разпоредби и протоколи за защита на личните данни.

  • ИКТ инфраструктура

    Системи, мрежови, хардуерни и софтуерни приложения и компоненти, както и устройства и процеси, които се използват за разработване, изпитване, доставка, наблюдение, контрол или поддръжка на ИКТ услуги.

  • информационна архитектура

    Методите, чрез които информацията се генерира, структурира, съхранява, поддържа, обменя и използва.

  • категоризиране на информация

    Процесът на класифициране на информацията в категории и показване на връзки между данните за някои ясно определени цели.

  • моделиране на бизнес процес

    Инструментите, методите и символиката, като моделирането на стопанските процеси и езикът за изпълнение на стопанските процеси, използвани за описание и анализ на характеристиките на даден стопански процес и за модела на неговото по-нататъшно развитие.

Междусекторни умения
  • право на интелектуалната собственост
Основни умения
управление на информация
  • разработване на системи за класифициране

    Организира архивна или търговска документация; разработва системи за класификация за улесняване на достъпа до цялата информация.

  • изграждане на система за контрол на документацията

    Изгражда и поддържа система за контрол на документацията.

  • управление на метаданни на съдържание

    Прилага методи и процедури за управление на съдържание с цел определяне и използване на понятия за метаданни, например данни за създаването; целта е да описва, организира и архивира съдържание, например документи, видео- и аудиофайлове, приложения и изображения.

  • управление на системи за събиране на данни

    Разработва и управлява методи и стратегии, използвани за максимално повишаване на качеството на данните и на статистическата ефективност при събирането на данни, за да се гарантира, че събраните данни са оптимизирани за последваща обработка.

  • организиране на информация

    Организира информация в съответствие с определен набор от правила. Каталогизира и класифицира информацията въз основа на характеристиките ѝ.

  • ръководене на архив

    Упражнява надзор над други лица, за да гарантира, че документите, файловете и предметите са правилно етикетирани, съхранявани и пазени в съответствие с архивните стандарти и правила.

защита на неприкосновеността на личния живот и личните данни
  • спазване на принципите на защита на данните

    Гарантира, че достъпът до лични или институционални данни отговаря на правната и етичната рамка, уреждаща този достъп.

  • прилагане на политики за информационна сигурност

    Прилага политики, методи и разпоредби за сигурността на данните и информацията, за да се спазят принципите на поверителност, цялостност и достъпност.

работа в екип
  • работа в международна среда

    Насочва кариерата ви на международно ниво, което често изисква способността за взаимодействие, връзка и общуване с лица от различни култури.

наблюдение на развитието в областта на експертните познания
  • осведомяване за новостите в областта на собствената компетентност

    Следи новите научни изследвания, разпоредби и други значими промени, свързани с пазара на труда или други, възникващи в областта на специализацията.

разработване на оперативни политики и процедури
  • разработване на организационни политики

    Разработва и контролира изпълнението на политиките, насочени към документиране и подробно определяне на процедурите за работа на организацията във връзка със стратегическото ѝ планиране.

управление, събиране и съхранение на цифрови данни
  • използване на софтуер за съхранение на данни

    Използва специализирани приложения и софтуер за събиране и съхраняване на цифрова информация.

анализ на стопански операции
  • анализиране на бизнес процеси

    Проучва приноса на работните процеси за бизнес целите и следят тяхната ефективност и продуктивност.

документиране и записване на информация
  • осигуряване на правилно управление на документи

    Гарантира, че се спазват стандартите за проследяване и записване и правилата за управление на документи, например като гарантира, че промените са идентифицирани, документите са четливи и не се използват остарели документи.

ДНК на умението

ДНК на умението

Черти на работната личност и стойности, които определят тази роля

Ключови черти, от които се нуждаете
Целостност Надеждност Самоконтрол Толерантност към стрес Признание Сътрудничество Постижение Адаптивност/Гъвкавост Независимост Аналитично мислене Грижа за другите Разнообразие Постижение/Усилие Лидерство Иновация Социална ориентация
Ключови награди, които можете да очаквате
ПостижениеРаботни условияПризнаниеВръзкиПодкрепаНезависимост
Кариерно развитие

Пътища за растеж и подобни роли

Проучете типичните пътища за кариерно развитие, близки умения и подобни роли, за да планирате следващия си преход.

Кариерен пейзаж

Къде се побираслужител, управление на документи?

Тази роля
служител, управление на документи Тази роля

Резултати за сходство въз основа на припокриване на умения от данни на ESCO.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Какви умения са ми необходими, за да бъда успешен служител, управление на документи?
Необходими са ви отлични организационни умения, внимание към детайлите, умения за работа с компютърни системи (ERMS, EDMS, AMS) и способност за обучение на други. Важно е да сте добре запознат с вътрешните процедури на организацията и да можете да ги прилагате ефективно.
Каква е разликата между ERMS, EDMS и AMS?
ERMS (Electronic Records Management System) се фокусира върху управлението на записи, EDMS (Electronic Document Management System) – върху управлението на документи, а AMS (Archival Management System) – върху дългосрочното съхранение и управление на архивни материали. Всички те имат различни функции, но се използват за организиране и управление на информация.
Как мога да се подготвя за работа като служител, управление на документи?
Започнете с усвояване на основните принципи на управление на документи и се запознайте с различните системи за управление на документи. Практикувайте работата си с компютърни програми и се стремете да развиете отлични организационни умения.
Служител, Управление На Документи — има ли недостиг в Европа?
Не. В изданието на ELA/EURES от 2025 г. излишък е отчетен в 5 от 7 европейски държави, оценили тази професионална група: Австрия, България, Германия, Дания и още 1. 2 държави отчетоха недостиг. Тези оценки се публикуват по професионални групи, а не по отделни длъжностни наименования.
Служител, Управление На Документи — колко се плаща в САЩ?
108 970 долара годишно по медиана, към 2025-05. Медианите по щати са между 60 470 и 156 590 долара. Източник: US Bureau of Labor Statistics. Числото се отнася за Съединените щати и не е прогноза за Европа.