ръководител по електронен бизнес/ръководителка по електронен бизнес
Лещ на роля
Търсите ли предизвикателна роля, която съчетава стратегическо планиране и дигитален маркетинг? Като ръководител по електронен бизнес/ръководителка по електронен бизнес, вие ще бъдете в сърцето на онлайн растежа на компанията, отговаряйки за увеличаване на продажбите и укрепване на онлайн присъствието.
Ръководителите по електронен бизнес/ръководителките по електронен бизнес са ключови фигури в компании, които разчитат на онлайн продажби. Те разработват и прилагат електронни стратегии, за да максимизират приходите и да подобрят представянето на марката в дигиталната среда. Работата изисква комбинация от аналитични умения, стратегическо мислене и способност за ефективно сътрудничество с други отдели.
- • Разработване и изпълнение на електронни стратегически планове за онлайн продажби.
- • Оптимизация на данните и онлайн инструментите за подобряване на потребителското изживяване.
- • Мониторинг и анализ на продажбите, идентифициране на тенденции и възможности за растеж.
Къде се търси тази професия
Отчетени недостиг и излишък на работна сила, по години. Публикува се за професионални групи, а не за отделни длъжности.
По-наситен цвят: отчитано по същия начин повече последователни години.
Числата обхващат Стопански и административни специалисти — 134 пр офесии, включително тази.
Недостиг: Greece, Italy, Romania.
Най-продължителен недостиг: Italy, 3 години.
Изберете територия на картата, за да видите нейните данни.
За този източник›
Източник: ELA/EURES, недостиг и излишък на работна сила. Данните се публикуват на ниво професионална група и обхващат Европа. Изданията се различават по устройството на приложението и по обхванатите държави, така че разлика между годините не винаги означава, че пазарът на труда се е променил. Държавите в сиво не са отчетени, което не е същото като равновесие.
Разгледайте още
Открийте своя кариерен път и науката зад нашите препоръки.
Може лиръководител по електронен бизнес/ръководителка по електронен бизнесда ви пасне?
Отговорете на три бързи въпроса. Това не е пълна оценка — това е тийзър, за да ви помогне да решите дали да сравните вашия профил.
Обичате ли задачи, които изискватПризнание?
Обичате ли задачи, които изискватНадеждност?
Обичате ли задачи, които изискватПостижение?
Бъдещо перспектива за ръководител по електронен бизнес/ръководителка по електронен бизнес
The outlook for ръководител по електронен бизнес/ръководителка по електронен бизнес reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.
Как се изчисляват тези резултати?
Индексът на устойчивост (0–100) оценява доколко структурно е защитена тази длъжност от автоматизация и AI прекъсване, въз основа на анализ на ниво задачи. По-високите резултати означават повече задачи, изискващи човешко преценяване. AI въздействието показва прогнозния процент от работните часове, на които текущите AI възможности биха могли да влияят. Тези показатели са базирани на модел, а не прогнози за индивидуалната сигурност на работното място.
Как може да се промениръководител по електронен бизнес/ръководителка по електронен бизнесс нарастването на приемането на AI?
Няколко области на задачите може да се изместят към работни потоци, подпомагани от AI, така че преквалификацията става по-важна.
Илюстративен сценарий въз основа на автоматизируемостта на задачите — не е прогноза. Стойностите се закръгляват, колкото по-напред гледате.
Как може да се промениръководител по електронен бизнес/ръководителка по електронен бизнесс нарастването на приемането на AI?
Няколко области на задачите може да се изместят към работни потоци, подпомагани от AI, така че преквалификацията става по-важна.
Илюстративен сценарий въз основа на автоматизируемостта на задачите — не е прогноза. Стойностите се закръгляват, колкото по-напред гледате.
Как AI може да промени тази роля
Детерминистична, базирана на модел интерпретация на настоящите ролеви сигнали — не е гаранция за заместване.
Какво още зависи от хората
- прилагане на стратегическо планиране
- планиране на маркетингова стратегия
- прилагане на маркетингови стратегии
Къде AI може да стане втори пилот
- извършване на бизнес анализ
- анализиране на бизнес изисквания
- следене на ключовите показатели за изпълнението
Задачи, които са най-изложени на автоматизация
Нито една задача тук все още не е силно автоматизируема.
Жизнени показатели и AI вектори
Вектори на експозиция на AI
0-100%Експозиция към автоматизация на работния поток, софтуер за поддръжка на решения и дигитализация на процесите
Експозиция към анализ, поддържан от ИИ, разпознаване на модели и задачи за прогнозна моделиране
Експозиция към генериране на съдържание, креативно увеличаване и инструменти за големи езикови модели
Експозиция към физическа автоматизация, роботика и сензорно управляван преместване на задачи
Технически детайли
NexFuture v3.0 оценява изложеността на автоматизация директно от основните групи умения на ESCO, претеглена по маса на уменията и калибрирана спрямо експертни опорни точки. Оценките са вероятностни приближения, не гаранции. Вижте Бялата книга за методологията на NexFuture за пълни подробности.
Измерва изложеността на автоматизация. Не измерва заплащане, търсене или колко работни места има близо до вас.
Какво обикновено правят хората в тази роля
Маркетинг и продажби
Типичен ден каторъководител по електронен бизнес/ръководителка по електронен бизнес
09 09:00 · сутрин определяне на технологична стратегия
10 10:30 · Средно утро прилагане на стратегии за продажби
12 12:00 · Обяд анализиране на бизнес изисквания
14 14:00 · Следобед извършване на бизнес анализ
15 15:30 · Късен следобед планиране на маркетингова стратегия
17 17:00 · Обобщение планиране на стратегии за дигитален маркетинг
Редът на задачите е илюстративен. Отделните дни варират.
-
електронен бизнес
Всеки бизнес процес, който се осъществява с помощта на компютърна мрежа. Той се отнася главно до използването на мрежата, интернет и интранет за извършване на стопанска дейност. Занимава се, наред с другото, с бизнес процеси, като управление на връзките с клиентите и управление на веригата на доставките.
-
мобилен маркетинг
Проучването на маркетинга, което използва мобилни устройства като канал за комуникация. Този подход може да предостави на потенциалните клиенти персонализирана информация (в зависимост от местоположението или времето), която насърчава продукти, услуги или идеи.
-
пазар за ИКТ
Процесите, заинтересованите страни и динамиката на веригата на стоките и услугите в сектора на ИКТ.
-
системи за електронна търговия
Основни цифрови архитектурни и търговски сделки за търговия с продукти или услуги, извършвани по интернет, електронна поща, мобилни устройства, социални мрежи и др.
-
стратегии за продажби
Принципите относно поведението на клиентите и целевите пазари с цел насърчаване и продажба на даден продукт или услуга.
-
техники за цифров маркетинг
Маркетинговите техники, използвани в мрежата, за достигане и започване на диалог със заинтересованите страни, купувачите и клиентите.
- електронна комуникация
- концепции на бизнес стратегия
- промишленост за потребителските стоки
-
планиране на маркетингова стратегия
Определя целта на маркетинговата стратегия, било то за установяване на имидж, прилагане на ценова стратегия или за повишаване на осведомеността за продукта. Установява подходи за маркетингови действия, за да се гарантира, че целите се постигат ефективно и в дългосрочен план.
-
определяне на технологична стратегия
Създава цялостен план за целите, практиките, принципите и тактиките, свързани с използването на технологии в рамките на дадена организация, и описва средствата за постигане на целите, като взема предвид анализите и съответната нормативна уредба.
-
създаване на модели на бизнес процеси
Разработва официални и неофициални описания на работните процеси и организационната структура чрез използване на бизнес модели, обозначения и инструменти.
-
планиране на стратегии за дигитален маркетинг
Разработва дигитални маркетингови стратегии за развлекателни и бизнес цели, създава уебсайтове и работи с мобилните технологии и социалните мрежи.
-
разработване на бизнес план за онлайн продажби
Събира необходимата информация и изготвя добре структуриран документ, който да представя развитието на даден бизнес проект, адаптиран към онлайн средата.
-
прилагане на маркетингови стратегии
Прилага стратегии, които имат за цел рекламирането на конкретен продукт или услуга, като се използват разработените маркетингови стратегии.
-
прилагане на стратегии за продажби
Изпълнява плана, за да имат конкурентно предимство на пазара, като позиционира марката или продукта на дружеството и се насочва към подходящата аудитория, за да продаде тази марка или продукт.
-
извършване на бизнес анализ
Оценява състоянието на дадено предприятие самостоятелно и във връзка с конкурентната сфера на стопанска дейност, извършва проучвания, поставя данни в контекста на нуждите на бизнеса и определя областите на възможности.
-
анализиране на бизнес изисквания
Проучва нуждите и очакванията на клиентите за даден продукт или услуга с цел да се установят и отстранят несъответствията и евентуалните разногласия между участващите заинтересовани страни.
-
управление на бюджети
Планира, наблюдава, докладва по бюджета и изготвя определени производствени бюджети.
-
следене на ключовите показатели за изпълнението
Определя количествено измеримите мерки, които дадено предприятие или отрасъл използват, за да измерват или сравняват изпълнението от гледна точка на постигането на своите оперативни и стратегически цели въз основа на предварително зададени показатели за изпълнението.
-
прилагане на стратегическо планиране
Предприема действия по отношение на целите и процедурите, определени на стратегическо равнище с цел мобилизиране на ресурси и изпълнение на установените стратегии.
ДНК на умението
Черти на работната личност и стойности, които определят тази роля
Вижте дали тази роля отговаря на вашето кариерно ДНК
Направете безплатната оценка на кариерното ДНК, за да видите какръководител по електронен бизнес/ръководителка по електронен бизнессъответства на вашите интереси, стил на работа и бъдещ път. След по-малко от 10 минути ще получите персонализиран сигнал за годност и пътна карта какво да правите по-нататък.
Пътища за растеж и подобни роли
Проучете типичните пътища за кариерно развитие, близки умения и подобни роли, за да планирате следващия си преход.
Къде се побираръководител по електронен бизнес/ръководителка по електронен бизнес?
Резултати за сходство въз основа на припокриване на умения от данни на ESCO.
ръководител по бизнес анализ на ИКТ/ръководителка по бизнес анализ на ИКТ
18% сходстворъководител по разработване на ИКТ бизнес/ръководителка по разработване на ИКТ бизнес
17% сходствомениджър, цифров маркетинг
14% сходствоексперт, онлайн маркетинг
13% сходствобизнес анализатор на ИКТ/бизнес анализаторка на ИКТ
11% сходствоексперт по оптимизиране на търсачки/експертка по оптимизиране на търсачки
11% сходствоЧесто задавани въпроси
- Какви ИКТ инструменти обикновено използва един ръководител по електронен бизнес?
- В зависимост от компанията, това може да включва платформи за електронна търговия (например Shopify, Magento), системи за управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM), инструменти за анализ на данни (например Google Analytics), и платформи за дигитален маркетинг (например Google Ads, Facebook Ads Manager).
- Какви умения са най-важни за успех в тази роля?
- Необходими са силни аналитични умения, стратегическо мислене, познания в областта на дигиталния маркетинг и електронната търговия, както и отлични комуникационни и лидерски умения. Важно е и да сте запознати с най-новите тенденции в онлайн търговията.
- Възможно ли е да работя като ръководител по електронен бизнес на свободна практика?
- Да, тази роля често се търси и на свободна практика. Много компании наемат консултанти или фрийлансъри за специфични проекти или за временно покриване на нужди. Основният вид заетост е трудов договор, но фрийланс опциите са често срещани.
- Ръководител По Електронен Бизнес/Ръководителка По Електронен Бизнес — има ли недостиг в Европа?
- Не. В изданието на ELA/EURES от 2025 г. излишък е отчетен в 11 от 14 европейски държави, оценили тази професионална група: Австрия, България, Чехия, Германия и още 7. 3 държави отчетоха недостиг. Тези оценки се публикуват по професионални групи, а не по отделни длъжностни наименования.
- Ръководител По Електронен Бизнес/Ръководителка По Електронен Бизнес — колко се плаща в САЩ?
- 81 270 долара годишно по медиана, към 2025-05. Медианите по щати са между 46 700 и 108 160 долара. Източник: US Bureau of Labor Statistics. Числото се отнася за Съединените щати и не е прогноза за Европа.