Професионален профил

дизайнер, пиротехнически ефекти

Лещ на роля

Създайте незабравими визуални ефекти и добавете драматизъм към представленията като дизайнер на пиротехнически ефекти. Тази роля съчетава артистична визия с технически познания, за да се постигне перфектна синхронизация между светлина, звук и пиротехника.

Резюме

Като дизайнер на пиротехнически ефекти, вие сте отговорен за концепцията и изпълнението на пиротехничните ефекти в представления, концерти, филмови продукции и други събития. Работата ви включва внимателно проучване, художествена визия и сътрудничество с други творци, за да се интегрират пиротехничните ефекти в цялостната художествена концепция. По време на репетициите и представленията ръководите екипа от оператори и изпълнители, за да се гарантира безопасността и оптималното изпълнение.

Основни отговорности:
  • • Разработване на концепция за пиротехничните ефекти, съобразена с художествената визия на представлението.
  • • Създаване на подробни планове, списъци с подсещания и друга документация за операторите и екипа на продукцията.
  • • Сътрудничество с художествени директори, оператори и изпълнителния екип за постигане на хармонично взаимодействие.
47%
Устойчивост Резултат · 2026 (По-високото е по-добро)
Кратък цикъл на висше образование 43% AI въздействие
Начало на карирата DNA оценка
Labour market

Къде се търси тази професия

Отчетени недостиг и излишък на работна сила, по години. Публикува се за професионални групи, а не за отделни длъжности.

Отчетен недостигОтчетен излишъкОтчетено в друга годинаНе е обхванато от този източник

По-наситен цвят: отчитано по същия начин повече последователни години.

Числата обхващат Приложни специалисти по юридически, социални дейности, културни и религиозни дейности — 108 професии, включително тази.

3 от 11 с недостиг202522 от 28 растат2.5Mместа до 2035

Недостиг: Belgium, Romania, Spain.

Най-продължителен недостиг: Italy, 3 години.

Изберете територия на картата, за да видите нейните данни.

За този източник

Източник: ELA/EURES, недостиг и излишък на работна сила. Данните се публикуват на ниво професионална група и обхващат Европа. Изданията се различават по устройството на приложението и по обхванатите държави, така че разлика между годините не винаги означава, че пазарът на труда се е променил. Държавите в сиво не са отчетени, което не е същото като равновесие.

Разгледайте още

Открийте своя кариерен път и науката зад нашите препоръки.

Насочвате ли други? Вижте NexPath за училища и практики.
Проверка за бързо прилягане

Може лидизайнер, пиротехнически ефектида ви пасне?

Отговорете на три бързи въпроса. Това не е пълна оценка — това е тийзър, за да ви помогне да решите дали да сравните вашия профил.

Напредък0/3

Обичате ли задачи, които изискватНадеждност?

Обичате ли задачи, които изискватПризнание?

Обичате ли задачи, които изискватСътрудничество?

NexFuture™

Бъдещо перспектива за дизайнер, пиротехнически ефекти

The outlook for дизайнер, пиротехнически ефекти reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Как се изчисляват тези резултати?

Индексът на устойчивост (0–100) оценява доколко структурно е защитена тази длъжност от автоматизация и AI прекъсване, въз основа на анализ на ниво задачи. По-високите резултати означават повече задачи, изискващи човешко преценяване. AI въздействието показва прогнозния процент от работните часове, на които текущите AI възможности биха могли да влияят. Тези показатели са базирани на модел, а не прогнози за индивидуалната сигурност на работното място.

Играйте бъдещето

Как може да се променидизайнер, пиротехнически ефектис нарастването на приемането на AI?

Тази роля вероятно ще се промени постепенно, като ИИ ще поддържа избрани задачи, вместо да замества цялата професия.

Очаква се значителна трансформация на ниво задачи след 14 години (около 2040 г.) при избрания сценарий „Очаквано“.
~45%
Устойчивост
Риск от автоматизацията
EXP~45%
Човешки край
MOAT~50%

Илюстративен сценарий въз основа на автоматизируемостта на задачите — не е прогноза. Стойностите се закръгляват, колкото по-напред гледате.

2026
2034
2045
Скорост на приемане на AI:

Как AI може да промени тази роля

Детерминистична, базирана на модел интерпретация на настоящите ролеви сигнали — не е гаранция за заместване.

Човешка собственост 47% Човешка собственост
Какво още зависи от хората
  • ергономичен начин на работа
  • използване на лични предпазни средства
  • предотвратяване на пожар в среда за артистични изпълнения
Човешкото предимство За да останете впереди в тази роля, фокусирайте се на законодателство в областта на авторското право и трудово законодателство. Тези човекоцентрични умения са най-трудните за ИИ да репликира в следващите 20 години.
ас 16% ас
Къде AI може да стане втори пилот
  • анализиране на артистична концепция въз основа на сценични действия
  • анализиране на партитури
  • проверка на осъществимостта
Автоматизирайте 43% Автоматизирайте
Задачи, които са най-изложени на автоматизация
  • анализиране на сценарий
Подробен анализ

Жизнени показатели и AI вектори

Вектори на експозиция на AI

0-100%
AI / машинно обучение 16%

Експозиция към анализ, поддържан от ИИ, разпознаване на модели и задачи за прогнозна моделиране

Генеративен AI 14%

Експозиция към генериране на съдържание, креативно увеличаване и инструменти за големи езикови модели

Роботизирана и физическа автоматизация 4%

Експозиция към физическа автоматизация, роботика и сензорно управляван преместване на задачи

Когнитивен софтуер 1%

Експозиция към автоматизация на работния поток, софтуер за поддръжка на решения и дигитализация на процесите

Технически детайли
Методика: NexFuture v3.0 Източници: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Актуализиран: 08.2026 г.

NexFuture v3.0 оценява изложеността на автоматизация директно от основните групи умения на ESCO, претеглена по маса на уменията и калибрирана спрямо експертни опорни точки. Оценките са вероятностни приближения, не гаранции. Вижте Бялата книга за методологията на NexFuture за пълни подробности.

Измерва изложеността на автоматизация. Не измерва заплащане, търсене или колко работни места има близо до вас.

Ден в живота

Какво обикновено правят хората в тази роля

Изкуства, дизайн и медии

Ден в живота

Типичен ден катодизайнер, пиротехнически ефекти

09
09:00 · сутрин
адаптиране на съществуващи дизайни спрямо промените в обстоятелствата
Адаптира съществуващ дизайн спрямо промените в обстоятелствата и гарантира, че художественото качество на оригиналния дизайн е отразено в крайния резултат.
10
10:30 · Средно утро
адаптиране спрямо творческите изисквания на артистите
Работи с артисти, стреми се да разбере творческата визия и се адаптира към нея. Използва своите таланти и умения пълноценно за постигане на възможно най-добрия резултат.
12
12:00 · Обяд
актуализиране на резултатите от проектирането по време на репетиции
Актуализира резултатите от проектирането въз основа на наблюдение на сценичното изображение по време на репетициите, особено там, където са интегрирани различните дизайни и действията.
14
14:00 · Следобед
анализиране на артистична концепция въз основа на сценични действия
Анализира творческата концепция, форма и структура на представления на живо въз основа на наблюдение по време на репетиции или импровизация. Създава структурирана база за процеса на проектиране на конкретна продукция.
15
15:30 · Късен следобед
анализиране на партитури
Анализира партитурите, формата, мотивите и структурата на музикалната творба.
17
17:00 · Обобщение
анализиране на сценарий
Тълкува сценарий чрез анализ на драмургията, формата, темите и структурата на сценария. Провежда изследвания, ако е необходимо.

Редът на задачите е илюстративен. Отделните дни варират.

Софтуер и технологии & Области на знания
Софтуер и технологии
A Large Outdoor Fire plume Trajectory model Flat Terrain ALOFT-FTAnalysis of Smoke Control Systems ASCOSANSYS simulation softwareAtria smoke management engineering tools ASMETAutodesk AutoCADAutodesk RevitAvailable Safe Egress Time ASETBentley MicroStationBerkeley Algorithm for Breaking Window Glass in a Compartment Fire BREAK1Building Research Establishment BRE JasmineCESARE RiskComputational Dynamics STAR-CDComputational fluid dynamics CFD softwareComputer aided design CAD softwareConsolidated compartment fire model CCFMConsolidated fire and smoke transport model CFASTCrows Dynamics SimulexData acquisition softwareDetector Actuation Quasi Steady DETACT-QSEgress Allsafe
Области на знания
  • законодателство в областта на авторското право

    Законодателство, което описва защитата на правата на първоначалните автори върху техните произведения и как могат да я използват.

  • трудово законодателство

    Законодателство на национално или международно равнище, което урежда условията на труд в различни области между страни като правителството, служителите, работодателите и профсъюзите.

Междусекторни умения
  • законодателство в областта на авторското право
  • трудово законодателство
Основни умения
създаване на художествени дизайни или представления
  • планиране на пиротехнически ефекти

    Планира изпълнението на пиротехнически ефекти. Разработва артистична визия в план, като взема предвид и безопасността.

  • разбиране на артистични концепции

    Тълкува обясненията на артистите и демонстрациите на техните артистични концепции, информация и процеси и се стремят да споделя своето виждане.

  • актуализиране на резултатите от проектирането по време на репетиции

    Актуализира резултатите от проектирането въз основа на наблюдение на сценичното изображение по време на репетициите, особено там, където са интегрирани различните дизайни и действията.

  • вземане на участие в репетиции

    Участва в репетиции с цел адаптиране на комплектите, костюмите, гримове, осветлението, настройка на камерата и др.

  • превръщане на артистични концепции в технически дизайни

    Сътрудничи с творческия екип, за да се улесни преходът от визията и нейните художествени концепции към техническия дизайн.

  • определяне на творчески подход

    Определят собствения си творчески подход, като анализира предишните си творби и опит, идентифицира компонентите на творческия си стил и на базата на тези проучвания описва художествената си визия.

спазване на процедурите за здраве и безопасност
  • ергономичен начин на работа

    Прилага ергономични принципи в организацията на работното място, докато ръчно борави с оборудването и материалите.

  • използване на лични предпазни средства

    Използва предпазни средства в съответствие с обучението, инструкциите и наръчниците. Инспектира оборудването и го използва последователно.

  • предотвратяване на пожар в среда за артистични изпълнения

    Предприема стъпки за предотвратяване на пожар в среда за артистични изпълнения. Внимава дали помещението съответства на правилата за пожарна безопасност, като при необходимост се монтират пръскачки и пожарогасители. Гарантира, че персоналът е осведомен за мерките за предотвратяване на пожари.

  • безопасна работа с пиротехнически материали в сценична среда

    Предприема необходимите предпазни мерки при подготовка, транспортиране, съхранение, инсталиране и работа с пиротехнически материали и експлозиви от класове Т1 и Т2.

  • безопасна работа с химикали

    Предприема необходимите предпазни мерки за съхранение, използване и изхвърляне на химически продукти.

  • Работа, свързана със собствената безопасност

    Прилагат правилата за безопасност в съответствие с обучението и инструкциите и въз основа на добро разбиране на превантивните мерки и рисковете за тяхното лично здраве и безопасност.

анализ и оценка на информация и данни
  • анализиране на артистична концепция въз основа на сценични действия

    Анализира творческата концепция, форма и структура на представления на живо въз основа на наблюдение по време на репетиции или импровизация. Създава структурирана база за процеса на проектиране на конкретна продукция.

  • анализиране на партитури

    Анализира партитурите, формата, мотивите и структурата на музикалната творба.

  • поставяне в контекст на артистично произведение

    Определя влиянията и поставяне на произведението в рамките на конкретно движение, което може да бъде от художествен, естетически или философски характер. Анализира развитието на художествените тенденции, консултира се с експерти в областта, участва в мероприятия и др.

провеждане на академични или пазарни проучвания
  • наблюдение на социологическите тенденции

    Идентифицира и проучва социологическите тенденции и движения в обществото.

  • проучване на нови идеи

    Задълбочено проучва информация за разработване на нови идеи и концепции за проекта на конкретно производство.

  • извършване на проучване във връзка с костюмите

    Гарантиране, че костюмите и облеклата във визуалните художествени продукции са исторически правилни въз основа на изследвания, проведени в първични източници като литература, музеи, вестници, снимки и др.

наблюдение на развитието в областта на експертните познания
  • наблюдение на развитията в технологията, използвана за дизайна

    Идентифицира и проучва скорошни промени в технологиите и материалите, използвани в сектора на сценичните изкуства на живо, за да се създаде актуален технически информационен документ за работата, свързана с лично изработен дизайн.

  • следене на тенденциите

    Наблюдава и проследява новите тенденции и развития в конкретни сектори.

извършване на художествени или културни дейности
  • представяне на информация по време на представлението

    Комуникира ефективно с други професионалисти по време на представления на живо, като предвижда евентуални неизправности.

  • предлагане на движения за артистична продукция

    Оценява предишни артистични дейности с оглед подобряване на бъдещите проекти.

разработване на решения
  • гарантиране на артистичното качество на изпълнението

    Наблюдава представлението, предвижда и реагира на възможни технически проблеми, като осигурява оптимално артистично качество.

създаване на визуални дисплеи и украшения
  • анализиране на сценография

    Анализира подбора и разпространението на материални елементи на сцена.

ДНК на умението

ДНК на умението

Черти на работната личност и стойности, които определят тази роля

Ключови черти, от които се нуждаете
Надеждност Признание Сътрудничество Постижение Адаптивност/Гъвкавост Иновация Толерантност към стрес Разнообразие Независимост Постижение/Усилие Лидерство Аналитично мислене Целостност Самоконтрол Грижа за другите Социална ориентация
Ключови награди, които можете да очаквате
ПостижениеРаботни условияПризнаниеВръзкиПодкрепаНезависимост
Кариерно развитие

Пътища за растеж и подобни роли

Проучете типичните пътища за кариерно развитие, близки умения и подобни роли, за да планирате следващия си преход.

Кариерен пейзаж

Къде се побирадизайнер, пиротехнически ефекти?

Тази роля
дизайнер, пиротехнически ефекти Тази роля

Резултати за сходство въз основа на припокриване на умения от данни на ESCO.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Каква е разликата между дизайнер на пиротехнически ефекти и оператор на пиротехника?
Дизайнерът на пиротехнически ефекти разработва цялостната концепция и плановете за ефектите, докато операторът е отговорен за тяхното изпълнение според тези планове. Дизайнерът е по-скоро креативен и стратегически, а операторът – технически и изпълнителен.
Изисква ли се специално образование или лиценз за тази професия?
Въпреки че няма задължително специфично образование, силно се препоръчва завършено образование в областта на изкуствата, дизайна или инженерството. Лицензирането и сертификатите за работа с пиротехнически материали са задължителни и се издават от съответните регулаторни органи.
В какви контексти мога да работя като дизайнер на пиротехнически ефекти?
Можете да работите в театър, кино, телевизия, концерти, фестивали, спортни събития и други. Също така е възможно да работите като фрийлансър, създавайки пиротехнически изкуство за различни проекти и събития.
Дизайнер, Пиротехнически Ефекти — има ли недостиг в Европа?
Не. В изданието на ELA/EURES от 2025 г. излишък е отчетен в 8 от 11 европейски държави, оценили тази професионална група: Австрия, България, Чехия, Дания и още 4. 3 държави отчетоха недостиг. Тези оценки се публикуват по професионални групи, а не по отделни длъжностни наименования.
Дизайнер, Пиротехнически Ефекти — колко се плаща в САЩ?
109 660 долара годишно по медиана, към 2025-05. Медианите по щати са между 76 700 и 131 540 долара. Източник: US Bureau of Labor Statistics. Числото се отнася за Съединените щати и не е прогноза за Европа.