Професионален профил

артист-изпълнител

Ключови факти

Търсите ли динамична и творческа професия, която ви позволява да изразявате себе си и да ангажирате публиката? Като артист-изпълнител, вие създавате и представяте представления, които могат да бъдат на живо или чрез медии, в различни пространства и времена.

Резюме

Работата на артиста-изпълнител е изключително разнообразна и зависи от конкретната област на изкуството. Дневните задачи включват репетиции, подготовка на материали, работа с режисьори и други членове на екипа, както и адаптиране на изпълнението към конкретната аудитория и среда. Често се изисква и работа върху концепцията на представлението и взаимодействие с публиката.

Основни отговорности:
  • • Създаване и изпълнение на представления – на живо или чрез медии.
  • • Работа с режисьори, сценаристи и други творчески специалисти.
  • • Подготовка на реквизит, костюми и други необходими материали.
58%
Устойчивост Резултат · 2026 (По-високото е по-добро)
Бакалавърска степен 28% AI въздействие
Начало на карирата DNA оценка
Labour market

Къде се търси тази професия

Отчетени недостиг и излишък на работна сила, по години. Публикува се за професионални групи, а не за отделни длъжности.

Отчетен недостигОтчетен излишъкОтчетено в друга годинаНе е обхванато от този източник

По-наситен цвят: отчитано по същия начин повече последователни години.

Числата обхващат Юристи и специалисти по обществени науки и култура — 186 професии, включително тази.

2 от 9 с недостиг202517 от 30 растат2.7Mместа до 2035

Недостиг: Hungary, Spain.

Най-продължителен недостиг: Spain, 2 години.

Изберете територия на картата, за да видите нейните данни.

За този източник

Източник: ELA/EURES, недостиг и излишък на работна сила. Данните се публикуват на ниво професионална група и обхващат Европа. Изданията се различават по устройството на приложението и по обхванатите държави, така че разлика между годините не винаги означава, че пазарът на труда се е променил. Държавите в сиво не са отчетени, което не е същото като равновесие.

Разгледайте още

Открийте своя кариерен път и науката зад нашите препоръки.

Насочвате ли други? Вижте NexPath за училища и практики.
Проверка за бързо прилягане

Може лиартист-изпълнителда ви пасне?

Отговорете на три бързи въпроса. Това не е пълна оценка — това е тийзър, за да ви помогне да решите дали да сравните вашия профил.

Напредък0/3

Обичате ли задачи, които изискватНадеждност?

Обичате ли задачи, които изискватСътрудничество?

Обичате ли задачи, които изискватПризнание?

NexFuture™

Бъдещо перспектива за артист-изпълнител

The outlook for артист-изпълнител reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.

Как се изчисляват тези резултати?

Индексът на устойчивост (0–100) оценява доколко структурно е защитена тази длъжност от автоматизация и AI прекъсване, въз основа на анализ на ниво задачи. По-високите резултати означават повече задачи, изискващи човешко преценяване. AI въздействието показва прогнозния процент от работните часове, на които текущите AI възможности биха могли да влияят. Тези показатели са базирани на модел, а не прогнози за индивидуалната сигурност на работното място.

Играйте бъдещето

Как може да се промениартист-изпълнителс нарастването на приемането на AI?

Тази роля вероятно ще се промени постепенно, като ИИ ще поддържа избрани задачи, вместо да замества цялата професия.

Очаква се значителна трансформация на ниво задачи след 16 години (около 2042 г.) при избрания сценарий „Очаквано“.
~55%
Устойчивост
Риск от автоматизацията
EXP~30%
Човешки край
MOAT~60%

Илюстративен сценарий въз основа на автоматизируемостта на задачите — не е прогноза. Стойностите се закръгляват, колкото по-напред гледате.

2026
2035
2047
Скорост на приемане на AI:

Как AI може да промени тази роля

Детерминистична, базирана на модел интерпретация на настоящите ролеви сигнали — не е гаранция за заместване.

Човешка собственост 58% Човешка собственост
Какво още зависи от хората
  • изпълнение на живо
  • управление на обратна информация
  • спазване на моментите за подаване на реплики
Човешкото предимство За да останете впереди в тази роля, фокусирайте се на история на изкуството и право на интелектуалната собственост. Тези човекоцентрични умения са най-трудните за ИИ да репликира в следващите 20 години.
ас 16% ас
Къде AI може да стане втори пилот
  • поставяне в контекст на артистично произведение
  • определяне на артистична визия
  • наблюдение на социологическите тенденции
Автоматизирайте 28% Автоматизирайте
Задачи, които са най-изложени на автоматизация
  • събиране на референтни материали за артистично произведение
Подробен анализ

Жизнени показатели и AI вектори

Вектори на експозиция на AI

0-100%
Генеративен AI 16%

Експозиция към генериране на съдържание, креативно увеличаване и инструменти за големи езикови модели

AI / машинно обучение 11%

Експозиция към анализ, поддържан от ИИ, разпознаване на модели и задачи за прогнозна моделиране

Когнитивен софтуер 2%

Експозиция към автоматизация на работния поток, софтуер за поддръжка на решения и дигитализация на процесите

Роботизирана и физическа автоматизация 0%

Експозиция към физическа автоматизация, роботика и сензорно управляван преместване на задачи

Технически детайли
Методика: NexFuture v3.0 Източници: O*NET® 30.3, ESCO v1.2.1 Актуализиран: 08.2026 г.

NexFuture v3.0 оценява изложеността на автоматизация директно от основните групи умения на ESCO, претеглена по маса на уменията и калибрирана спрямо експертни опорни точки. Оценките са вероятностни приближения, не гаранции. Вижте Бялата книга за методологията на NexFuture за пълни подробности.

Измерва изложеността на автоматизация. Не измерва заплащане, търсене или колко работни места има близо до вас.

Ден в живота

Какво обикновено правят хората в тази роля

Изкуства, дизайн и медии

Ден в живота

Типичен ден катоартист-изпълнител

09
09:00 · сутрин
адаптиране на изпълнението към средата
Взима предвид специфичната среда на изпълнението, докато то тече. Обмисля интегрирането на някои аспекти от него в тяхната практика.
10
10:30 · Средно утро
самореклама
Прави си самореклама, като се присъединява към мрежи и разпространява рекламни материали, например демонстрационни материали, отзиви в медиите, уебсайт или биография. Сформира екип за насърчаване и управление. Предлага услугите си на бъдещи работодатели или производители.
12
12:00 · Обяд
адаптиране на художествения план спрямо филмовия терен
Адаптира плановете към други места по отношение на художествената концепция.
14
14:00 · Следобед
изпълнение на живо
Изпълнява представление пред публика на живо.
15
15:30 · Късен следобед
наблюдение на развитията в артистичната сфера
Наблюдава художествени събития, тенденции и други разработки. Чете последните публикации в областта на изкуството с цел разработване на идеи и поддържане на връзка със съответните дейности на изкуството в света.
17
17:00 · Обобщение
наблюдение на социологическите тенденции
Идентифицира и проучва социологическите тенденции и движения в обществото.

Редът на задачите е илюстративен. Отделните дни варират.

Софтуер и технологии & Области на знания
Софтуер и технологии
Apple Final Cut ProEmail softwareFacebookFileMaker ProInstagramLinkedInLinuxMicrosoft ExcelMicrosoft Office softwareMicrosoft OutlookMicrosoft PowerPointMicrosoft WordMotion capture softwareTikTokTwitterWeb browser softwareWebsite development softwareWord processing softwareYouTubeZoom
Области на знания
  • история на изкуството

    Историята на изкуството и художниците, художествените тенденции през вековете и тяхното съвременно развитие.

Междусекторни умения
  • право на интелектуалната собственост
  • трудово законодателство
Основни умения
извършване на художествени или културни дейности
  • изпълнение на живо

    Изпълнява представление пред публика на живо.

  • спазване на моментите за подаване на реплики

    Наблюдава диригента, оркестъра или ръководителя и следват текста и музиката, за да спазят моментите за подаване на реплики с точност.

  • проучване на роли от сценарии

    Научава и репетира роли с помощта на сценарий; тълкува, изучава и запомня реплики, сцени и сигнали според указанията на режисьора.

  • адаптиране на изпълнението към средата

    Взима предвид специфичната среда на изпълнението, докато то тече. Обмисля интегрирането на някои аспекти от него в тяхната практика.

  • взаимодействие с публиката

    Откликва на реакциите на публиката и я включва в конкретното представление или общуване.

създаване на художествени дизайни или представления
  • определяне на артистична визия

    Непрекъснато разработва и определя конкретна артистична визия, започвайки от първоначалното предложение и продължавайки процеса до крайния продукт.

  • адаптиране на художествения план спрямо филмовия терен

    Адаптира плановете към други места по отношение на художествената концепция.

  • вземане на участие в репетиции

    Участва в репетиции с цел адаптиране на комплектите, костюмите, гримове, осветлението, настройка на камерата и др.

  • определяне на творчески подход

    Определят собствения си творчески подход, като анализира предишните си творби и опит, идентифицира компонентите на творческия си стил и на базата на тези проучвания описва художествената си визия.

наблюдение на развитието в областта на експертните познания
  • наблюдение на развитията в артистичната сфера

    Наблюдава художествени събития, тенденции и други разработки. Чете последните публикации в областта на изкуството с цел разработване на идеи и поддържане на връзка със съответните дейности на изкуството в света.

  • следене на тенденциите

    Наблюдава и проследява новите тенденции и развития в конкретни сектори.

следване на инструкции и процедури
  • управление на обратна информация

    Предоставя обратна връзка на други лица. Прави оценка и реагира по конструктивен и професионален начин на общуване спрямо колеги и клиенти.

провеждане на академични или пазарни проучвания
  • наблюдение на социологическите тенденции

    Идентифицира и проучва социологическите тенденции и движения в обществото.

рекламиране на продукти, услуги или програми
  • самореклама

    Прави си самореклама, като се присъединява към мрежи и разпространява рекламни материали, например демонстрационни материали, отзиви в медиите, уебсайт или биография. Сформира екип за насърчаване и управление. Предлага услугите си на бъдещи работодатели или производители.

представяне на изследователска или техническа информация
  • обсъждане на произведения на изкуството

    Представя и обсъжда естеството и съдържанието на произведения на изкуството, които са създадени или предстои да бъдат създадени, с публика, художествени директори, редактори на каталози, журналисти и други заинтересовани страни.

анализ и оценка на информация и данни
  • поставяне в контекст на артистично произведение

    Определя влиянията и поставяне на произведението в рамките на конкретно движение, което може да бъде от художествен, естетически или философски характер. Анализира развитието на художествените тенденции, консултира се с експерти в областта, участва в мероприятия и др.

ДНК на умението

ДНК на умението

Черти на работната личност и стойности, които определят тази роля

Ключови черти, от които се нуждаете
Надеждност Сътрудничество Признание Разнообразие Целостност Грижа за другите Самоконтрол Адаптивност/Гъвкавост Постижение Социална ориентация Толерантност към стрес Независимост Постижение/Усилие Лидерство Аналитично мислене Иновация
Ключови награди, които можете да очаквате
ПостижениеРаботни условияПризнаниеВръзкиПодкрепаНезависимост
Кариерно развитие

Пътища за растеж и подобни роли

Проучете типичните пътища за кариерно развитие, близки умения и подобни роли, за да планирате следващия си преход.

Кариерен пейзаж

Къде се побираартист-изпълнител?

Тази роля
артист-изпълнител Тази роля

Резултати за сходство въз основа на припокриване на умения от данни на ESCO.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Какви са основните качества, необходими за артист-изпълнител?
Необходими са артистични умения, креативност, способност за импровизация, добра комуникация и умение за работа в екип. Важно е и да сте адаптивни и да можете да се справяте с различни ситуации и аудитории.
Какъв е най-често срещаният начин на работа за артист-изпълнител в България?
Повечето артист-изпълнители в България работят на трудов договор, като част от трупа в театър, опера, балет или друг културен институт. Възможно е и да се наемат за конкретни проекти или да работят като фрийлансъри.
Какви са ключовите умения, които трябва да развия, за да стана артист-изпълнител?
Развийте своите артистични умения чрез обучение и практика. Посещавайте курсове, работилници и майсторски класове. Упражнявайте се в импровизация и работа в екип. Наблюдавайте и се учете от опитни артисти.
Артист-Изпълнител — има ли недостиг в Европа?
Не. В изданието на ELA/EURES от 2025 г. излишък е отчетен в 7 от 9 европейски държави, оценили тази професионална група: Австрия, Германия, Дания, Гърция и още 3. 2 държави отчетоха недостиг. Тези оценки се публикуват по професионални групи, а не по отделни длъжностни наименования.