teicneoir fíodóireachta teicstílí
Spéachúlachán Ról
Tá an teicneoir fíodóireachta teicstílí lárnach i gcur chun cinn na gcaoltaí, ag cur i gcrích oibríochtaí fíodóireachta chun caighdeáin ard a bhaint amach. Is roil phearsanta é a chomhcheanglaíonn eolas teicniúil le tuiscint ar an tionscal.
Mar teicneoir fíodóireachta teicstílí, tá tú i gceannas ar phróisis fíodóireachta, ag cinntiú go gcríochaidh gach céim go cruinn agus go éifeachtach. Áiríonn do mhianta láithreach breathnú ar na caoltaí, claochlú na suaitheanta, agus rialú na cosúlachtaí chun caighdeáin ard a bhaint amach. Tá tú freagrach freisin as cothabháil trealamh agus cabhrú le feabhas a chur ar na próisis.
- • Críochnaigh oibríochtaí fíodóireachta i gcomhréir le treoirlínte na cuainéal.
- • Monatóir ar chosúlacht na suaitheanta agus rialú cosúlachtaí le feiceáil.
- • Cothabháil agus iniúchadh trealamh fíodóireachta go rialta.
Cá bhfuil éileamh ar an bpost seo
Ganntanais agus barrachais saothair tuairiscithe, de réir bliana. Foilsithe do ghrúpaí gairme, ní do theidil poist aonair.
Dath níos doimhne: tuairiscithe mar an gcéanna níos mó blianta as a chéile.
Clúdaíonn na figiúirí Stationary plant and machine operators — 259 post, an ceann seo san áireamh.
Ganntanas: Belgium, Czechia, Italy, Romania agus 1 eile.
An ganntanas is faide: Belgium, 4 bliana.
Roghnaigh limistéar ar an léarscáil chun a fhigiúirí a fheiceáil.
Maidir leis an bhfoinse seo›
Foinse: ELA/EURES, ganntanais agus barrachais saothair. Foilsítear na sonraí ar leibhéal an ghrúpa gairme agus clúdaíonn siad an Eoraip. Tá difríocht idir eagráin ó thaobh leagan amach an aguisín agus na tíortha a chlúdaítear, mar sin ní chiallaíonn athrú ó bhliain go bliain i gcónaí gur athraigh an margadh saothair. Níor tuairiscíodh na tíortha atá liath, agus ní hionann sin agus a bheith cothrom.
What these words mean
The four things this section reports
- Reported demand
- Whether employers report needing people in this job — a judgement published by a national or EU body, not a count.
- Where it is heading
- Which way employment in this job is expected to move over the coming years, from an official projection.
- Openings
- Roughly how many openings arise — from growth and from people leaving the job.
- Typical pay
- What people in this job typically earn where the source publishes it. Blank does not mean unpaid; it means nobody publishes it for that place.
A measure is left out when nobody publishes it for that place, rather than shown as zero.
Which way the market leans for you
- In your favour
- More openings than people looking — employers are competing for candidates.
- Balanced
- Openings and candidates are roughly matched.
- Competitive
- More people looking than openings — expect to compete.
- Mixed evidence
- Sources disagree, or the same occupation group is short in one part and oversupplied in another.
Every source resolves to one of these four, so there is a single vocabulary to learn. What differs is the evidence behind it, which is printed underneath each verdict — a measured ratio of openings to jobseekers, or an assessment published by a national body.
How this job compares with other jobs in the same country
- Strong
- Among the strongest in that country
- Good
- Stronger than most jobs in that country
- Mixed
- About typical for that country
- Weak
- Weaker than most jobs in that country
This is a rank within one country, not a score you can carry across borders — the registers behind two countries count different people, so the same number means different things in each. It is also why a job can be among the strongest in a country and still show as Competitive: it leads the field in a market that is crowded overall.
Where these come from
Every figure is published by a national statistics office, a public employment service or an EU body, and each card names its source and the period it covers. Some places are counted monthly, others assessed once or twice a year, so two places on the same map can be describing different moments — the date is always shown.
None of this predicts one person's chances. It describes a market.
Déan tuilleadh iniúchta
Aimsigh do chonair ghairme agus faigh amach an eolaíocht atá taobh thiar dár moltaí.
An bhféadfadhteicneoir fíodóireachta teicstílítú a chur in oiriúint?
Freagair trí cheist thapa. Ní measúnú iomlán é seo - is teaser é chun cabhrú leat cinneadh a dhéanamh ar cheart do phróifíl a chur i gcomparáid lena chéile.
An mbaineann tú taitneamh as tascanna a éilíonnAitheantas?
An mbaineann tú taitneamh as tascanna a éilíonnIonracas?
An mbaineann tú taitneamh as tascanna a éilíonnSpleáchas?
Dhóchasúchán Todhchaí ar teicneoir fíodóireachta teicstílí
The outlook for teicneoir fíodóireachta teicstílí reflects a balanced mix of automation exposure and durable, human-led work.
Conas a ríomhtar na scóir seo?
Déanann an tInnéacs Athléimneachta (0–100) meastachán ar cé chomh cosanta go struchtúrach is atá an ghairm seo ar uathoibriú agus cur isteach AI, bunaithe ar anailís ar leibhéal tascanna. Ciallaíonn scóir níos airde tascanna níos déine ar bhreithiúnas daonna. Léiríonn Nochtadh AI an céatadán measta de huaireanta tascanna a bhféadfadh inniúlachtaí AI reatha difear a dhéanamh dóibh. Is táscairí struchtúracha bunaithe ar mhúnla iad seo, ní réamhinsintí ar shlándáil poist aonair.
Conas a d’fhéadfadhteicneoir fíodóireachta teicstílíathrú de réir mar a fhásann uchtú AI?
D’fhéadfadh go n-aistreoidh go leor réimsí tasc i dtreo sreafaí oibre le cúnamh AI, agus mar sin éiríonn athoiliúint níos tábhachtaí.
Cás léiriúcháin bunaithe ar uathoibriú tascanna — ní réamhaisnéis é. Slánaítear na luachanna de réir mar a fhéachann tú níos faide chun cinn.
Conas a d’fhéadfadhteicneoir fíodóireachta teicstílíathrú de réir mar a fhásann uchtú AI?
D’fhéadfadh go n-aistreoidh go leor réimsí tasc i dtreo sreafaí oibre le cúnamh AI, agus mar sin éiríonn athoiliúint níos tábhachtaí.
Cás léiriúcháin bunaithe ar uathoibriú tascanna — ní réamhaisnéis é. Slánaítear na luachanna de réir mar a fhéachann tú níos faide chun cinn.
Conas is féidir le AI an ról seo a athrú
Léiriú cinntitheach, múnla-bhunaithe ar chomharthaí an róil reatha — ní ráthaíocht athsholáthair.
Cad atá fós ag brath ar dhaoine
Tá formhór na dtascanna anseo in-chuidithe ag an IS seachas faoi stiúir an duine amháin.
Nuair is féidir AI a bheith ina chomhphíolóta
- oiriúintí a idirdhealú
- fabraicí a idirdhealú
- sceitsí a tharraingt chun earraí teicstíle a fhorbairt trí bhogearraí a úsáid
Tascanna is mó a nochtar don uathoibriú
- sonraíochtaí do theicstílí teicniúla a fhorbairt
Comharthaí ríthábhachtacha & veicteoirí AI
Veicteoirí Nochtadh AI
0-100%Nochtadh ar anailís le tacaíocht AI, aithint patrúin, agus gníomhaíochtaí samhaltú predictive
Nochtadh ar dhromchla uathoibrithe, róbóiteolaíochta, agus a bhogadh tasc a dhéanamh ag braiteoirí
Nochtadh ar ghiniúint inneachar, fhorbairt chruthaitheach, agus uirlisí mór-mhúnlaí teanga
Nochtadh ar dhromchla oibre a dhéanamh, bogearraí tacaíochta cinneadh agus digití próiseas
Sonraí Teicniúla
Measann NexFuture v3.0 nochtadh d'uathoibriú go dúchasach ó ghrúpaí scileanna riachtanacha ESCO, ualaithe de réir mais scileanna agus calabraithe in aghaidh ancairí saineolaithe. Is meastacháin dhóchúlachta iad na scóir, ní ráthaíochtaí. Féach Páipéar Bán Modheolaíochta NexFuture le haghaidh sonraí iomlána.
Tomhaiseann sé nochtadh don uathoibriú. Ní thomhaiseann sé pá, éileamh, ná cé mhéad post atá in aice leat.
Rud a dhéanann daoine sa ról seo de ghnáth
Monarú ardteicneolaíochta
Lá tipiciúil mar _PH_0__
09 09:00 · Maidin áireamh snátha a thomhas
10 10:30 · Lár na maidine fabraicí a idirdhealú
12 12:00 · Meán lae oiriúintí a idirdhealú
14 14:00 · Tráthnóna sceitsí a tharraingt chun earraí teicstíle a fhorbairt trí bhogearraí a úsáid
15 15:30 · Déanach tráthnóna sonraíochtaí do theicstílí teicniúla a fhorbairt
17 17:00 · Timfhilleadh suas teicneolaíochtaí seoil a úsáid
Tá ord tascanna léiritheach. Athraíonn laethanta aonair.
-
teicneolaíochtaí teicstíle
Teicneolaíochtaí teicstíle chun airíonna teicstílí a dhearadh, a mhonarú agus a mheas.
- teicneolaíochtaí teicstíle
-
oiriúintí a idirdhealú
Oiriúintí a idirdhealú d’fhonn na difríochtaí eatarthu a chinneadh. Gabhálais a mheas bunaithe ar a saintréithe agus ar a n-úsáid i monarú corpbhirt.
-
fabraicí a idirdhealú
Fabraicí a idirdhealú chun difríochtaí eatarthu a chinneadh. Fabraicí a mheas bunaithe ar a saintréithe agus ar a n-úsáid i monarú corpbhirt.
-
teicneolaíochtaí ullmhaithe innigh a úsáid
Eiteáin a ullmhú lena n-úsáid i bpróiseáil teicstíle.
-
teicneolaíochtaí seoil a úsáid
Meaisíní a oibriú lena gcumasaítear próisis fíodóireachta chun snáitheanna a iompú ina bhfabraicí. Cláir mheaisín fíodóireachta a chur ar bun le gur féidir leis an mheaisín fabraicí a tháirgeadh lena ngabhann an patrún leordhóthanach, an dath leordhóthanach agus an dlús fabraice leordhóthanach.
-
sonraíochtaí do theicstílí teicniúla a fhorbairt
Sonraíochtaí a fhorbairt le haghaidh táirgí teicniúla atá bunaithe ar shnáithín agus a bhfuil feidhmíochtaí feidhmiúla acu.
-
áireamh snátha a thomhas
A bheith in ann fad abhrais agus mais a thomhas chun míne an chaisirnín, an slisne agus an abhrais a mheas i gcórais éagsúla tomhais. Chomh maith leis sin, a bheith in ann tiontú isteach sa chóras uimhrithe éagsúla cosúil le teics, Nm, Ne, séantóir, etc.
-
caighdeáin oibre a choinneáil
Caighdeáin oibre a choinneáil chun scileanna agus modhanna oibre nua a fheabhsú agus a fháil.
-
sceitsí a tharraingt chun earraí teicstíle a fhorbairt trí bhogearraí a úsáid
Sceitsí a tharraingt chun teicstílí nó éadaí a fhorbairt trí bhogearraí a úsáid. Amharcléiriú a chruthú maidir leis na cúiseanna, na patrúin nó na táirgí le haghaidh monarú.
DNA Scileanna
Tréithe Pearsantachta Oibre agus Luachanna a Shainmhíníonn an Ról seo
Féach an n-oireann an ról seo do DNA Gairme
Tóg an measúnú DNA Gairme saor in aisce chun a fheiceáil conas a ailíníonnteicneoir fíodóireachta teicstílíle do spéiseanna, stíl oibre agus cosán amach anseo. I níos lú ná 10 nóiméad, gheobhaidh tú comhartha oiriúnachta pearsantaithe agus treochlár don chéad rud eile le déanamh.
Bealaí Fáis & Róil den chineál céanna
Déan iniúchadh ar ghnáthbhealaí gairme, scileanna tadhlacha agus róil den chineál céanna chun do chéad aistriú eile a phleanáil.
Cá bhfuilteicneoir fíodóireachta teicstílíoiriúnach?
Scóir cosúlachta bunaithe ar fhorluí scileanna ó shonraí ESCO.
Ceisteanna coitianta
- Cad iad na cineálacha caoltaí a dhéanann teicneoir fíodóireachta teicstílí obair leo?
- Oibríonn teicneoirí fíodóireachta teicstílí le raon leathan caoltaí, lena n-áirítear caoltaí fabraic, caoltaí le linn, caoltaí fótéal agus caoltaí speisialta.
- An bhfuil an oideachas speisialta riachtanach chun a bheith teicneoir fíodóireachta teicstílí?
- Ní gá oideachas formálta ar leith, ach is éard is gá é go mbeidh tú ag fáil taithí i rith oiliúint ar an post. Is cuí freisin eolas ar threalamh fíodóireachta agus ar na prionsabail a bhaineann le caighdeáin caolta.
- Cad is tábhachtach agam i mo phlean-gnó mar teicneoir fíodóireachta teicstílí?
- Tá an cuid is mó go mbeidh tú ag obair mar fostaithe, ag obair go rialta le caomh le do mhuinteoirí. Is féidir leat freisin an deis a fháil chun a bheith ag obair go neamhsitheach.
- Teicneoir Fíodóireachta Teicstílí — an bhfuil ganntanas san Eoraip?
- Tá. In eagrán ELA/EURES 2025, tuairiscíodh ganntanas i 5 de na 9 tír Eorpacha a rinne measúnú ar an ngrúpa gairme seo: an Bheilg, an tSeicia, an Iodáil, an Rómáin agus 1 eile. Tá an Bheilg á thuairisciú le 4 bliana as a chéile. Foilsítear na measúnuithe seo de réir grúpa gairme seachas de réir teideal poist.
- Teicneoir Fíodóireachta Teicstílí — cén pá atá air sna Stáit Aontaithe?
- 38,260 dollar sa bhliain ar an airmheán, amhail 2025-05. Téann airmheáin na stát ó 33,550 go 49,570 dollar. Foinse: US Bureau of Labor Statistics. Baineann an figiúr leis na Stáit Aontaithe agus ní réamh-mheastachán don Eoraip é.